چاقي عامل مهمي در ايجاد خطر ابتلا به وقفه تنفسي حين خواب است

۱۳۸۶/۱۲/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9980
چاقي عامل مهمي در ايجاد خطر ابتلا به وقفه تنفسي حين خواب است

دکتر « محمد فرهادي » متخصص گوش، حلق، بيني و جراحي سر و گردن، در گفت وگو با ایسنا در ادامه گفت: برخي اختلالات فيزيولوژيکي مانند فقدان عملکرد طبيعي عصبي عضلاني در راه هوايي از ديگر عوامل مساعد کننده ابتلا به وقفه تنفسي حين خواب است.

وي گفت: مجموع دو دسته از اختلالات موجب مي‌شود که راه هوايي اين افراد به محض به خواب رفتن، شل شود و به علت افزايش بافتي نيز که به آن دچار هستند، راه هوايي به تدريج تنگ‌تر و در نهايت کاملاً بسته مي‌شود.

دکتر فرهادي ادامه داد: سپس فشار منفي داخل قفسه سينه بالا مي‌رود و لذا فرورفتگي بيشتري در بافت‌ها به وجود آمده و سيکل معيوبي ايجاد مي‌شود که انسداد بيشتري در راه هوايي ايجاد و در نتيجه اکسيژن خون اين افراد پايين و گاز کربنيک خونشان بالا مي رود.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران، ادامه داد: گاز کربنيک خون تا آنجا بالا مي‌رود که مرکز تنفس اين افراد را تحريک و فرد با يک بيداري شروع به نفس کشيدن كرده و مجددا خرخر مي‌کند تا اينکه دوباره يک قطع تنفس بعدي اتفاق بيفتد.

دکتر فرهادي با اين نتيجه‌گيري که افراد مذکور، مجموعه‌اي از اختلالات آناتوميکي و يا فيزيولوژيکي دارند، ادامه داد: ابتلا به اين اختلال هرگز به يکباره اتفاق نمي‌افتد و قطعاً يک زمان شروع و يک فاز حادي دارد که طي چند هفته خودش را نشان مي‌دهد.

وي افزود: چنانچه در اين مرحله نيز، تشخيص داده نشود و به معالجه نرسد با گذشت زمان منجر به اختلالات تنفسي مزمن و مستقر مي‌شود.

دکتر فرهادي ادامه داد: در اين مرحله اختلال وقفه تنفسي حين خواب، عمدتاً به شکل علائم بيروني مانند علائم عصبي رواني، قلبي عروقي و يا ريوي خود را نشان مي‌دهد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66566s, 19q