حالا همه مي‌توانند بچه‌دار شوند!

۱۳۸۶/۱۲/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9986
حالا همه مي‌توانند بچه‌دار شوند!

براي 10 درصد باقيمانده نيز تحقيقاتي را در زمينه استفاده از سلول‌هاي بنيادي آغاز كنند تا در سال‌هاي آتي، مشكلي به نام ناباروري، 100 درصد درمان پذير باشد.

دكتر محمدرضا نوروزي، متخصص اورولوژي ورئيس انجمن باروري و ناباروري،  با اشاره به ميليون‌ها نفري كه هر ساله به جمع زوج‌هاي نابارور اضافه مي‌شوند، مي گويد: يكي از مواردي كه معمولا به آن كم توجهيم، عوامل روحي است كه به‌صورت غيرمستقيم در درمان ناباروري دخيل هستند، چرا كه سبب مي‌شوند شرط لازم براي باردار شدن يعني توانايي جنسي افراد دچار اختلال شده و روابط جنسي كمرنگ شود. بالا رفتن سن ازدواج هم يكي ديگر از مواردي است كه شانس باروري را كم مي‌كند.

دكتر نوروزي معتقد است كه افزايش اين زوج‌هاي نابارور، خواه ناخواه جوامع پزشكي را برآن مي‌دارد كه درمان‌هاي جديد را به كمك بگيرند. از آنجايي هم كه تقريبا تمام زوج‌هاي نابارور براي داشتن يك بچه و آن هم سالم تلاش مي‌كنند، اولويت برنامه‌هاي ما هم بالا بردن كيفيت درمان براي پيشگيري از چند قلو زايي و تلاش براي تولد كودكان سالم است.

بيشتر تلاش‌هاي جديد هم براي بچه دار شدن افرادي صورت مي‌گيرد كه اصلا شانس باروري ندارند، به اين معنا كه درمان ناباروري به سمتي پيش مي‌رود كه شانس درمان 100درصد باشد و اساسا ناباروري مفهومي نداشته باشد.

درمان‌هاي جديد

دكتر منصوره موحدين، متخصص جنين شناسي و دبير علمي كنگره، جديدترين مبحثي را كه در كنگره به آن پرداخته شد و مراحل تحقيقاتي و حتي باليني را هم پشت سر گذاشته بود، چنين معرفي مي‌كند: ما در چهاردهمين كنگره ناباروري، مباحث جديد متعددي داشتيم كه برخي از آنهاحقيقتا موضوع روز دنيا هم بوده است، مثلا كار روي بيماراني كه به داروهاي روتين جواب نمي‌دهند و درمان‌هاي معمول نمي‌تواند براي آنها مفيد باشد، قسمتي از اين مباحث است و ما در حال حاضر، بررسي مي‌كنيم چه داروها و چه پروتكل‌هاي درماني بايد برايشان در نظر گرفته شود. وي دستيابي به هدف بالا را كاري فردي و منحصر به يك تخصص نمي‌داند و مي‌گويد: البته دستيابي به درمان بيماران سخت يا بيماراني كه به درمان‌هاي معمول پاسخ نمي‌دهند، كاري گروهي است كه هم جنين شناسان، هم متخصصان زنان و زايمان و هم اورولوژها و هم متخصصان ژنتيك بايد در آن همكاري كنند.

دكتر موحدين در ادامه و در پاسخ به اين سؤال كه آيا اين موضوع شامل افرادي كه آي‌وي‌اف كرده‌اند و جواب نگرفته‌اند هم مي‌شود، به همشهري مي‌گويد: بله، اساسا اين راهكار‌ها براي كساني است كه از روش‌هاي موجود و معمول جواب نگرفته‌اند و يا چندين سيكل درماني بي‌نتيجه را در كارنامه درماني خودشان داشته‌اند.

وي در ادامه به لزوم استفاده از روش‌ها و داروهاي جديد براي اين افراد اشاره كرده و مي‌گويد: ما دنبال استفاده از داروها و درمان‌هاي جديد براي اين افراد هستيم كه خوشبختانه اين داروها در ايران هم وجود دارد اما نكته‌اي كه هست تفاوت در پاسخ دهي افراد به اين داروهاست كه براساس تفاوت‌هاي فردي و جثه افراد و آناتومي آنها ميزان جواب دهي متغير است. در اين ميان، پزشك معالج، ركن اصلي را دارد كه بايد تصميم بگيرد و راه حل مناسب را پيدا كند چرا كه اين داروها عوارض مختلفي دارند و اگر درست مصرف نشوند، سودمند نخواهند بود.

به اعتقاد  دبيركنگره ناباروري، نوزاداني كه با استفاده از روش هاي درماني متولد مي شوند  نياز به ثبت اطلاعات دارند؛ به‌خصوص در مواردي كه اهداي جنين صورت مي‌گيرد و خود اين موضوع نيز همكاري تشكل متمركز و غيردولتي را مي‌طلبد كه انجمن ناباروري ايران مي‌كوشد تا آن را ساماندهي كند.مسئله مهم تري كه انجمن درصدد ارتقاي آن است و دكتر موحدين آن را مطرح مي‌كند، بالا بردن كيفيت مراكز ناباروري است چرا كه ما از نظر كميت و تعداد به ميزان قابل‌قبولي دست يافته‌ايم اما لازم است اين مراكز را از نظر تجهيزات و كارآمدي، ارتقا دهيم.

درد هزينه‌ها

پروفسورعباس افلاطونيان، متخصص زنان  و زايمان، فوق تخصص نازايي و رئيس مركزدرماني-تحقيقاتي ناباروري يزد كه با توجه به تلاش ارزنده‌اي كه در زمينه ناباروري داشته، توسط مقام معظم رهبري مورد تقدير قرار گرفته است، مهم‌ترين چالش‌هاي پيش روي درمان ناباروري را از 2منظر اقتصادي و اجتماعي بررسي كرده و به همشهري مي‌گويد: يكي از دردهاي افراد نابارور، هزينه‌هاي درمان است كه بسياري از افراد به‌دليل بالا بودن اين هزينه‌ها اصلا سراغ درمان نمي‌روند و اين مشكلي است كه بايد در تعامل با بيمه‌ها حل شود چرا كه شانس هر بار درمان براي زوج‌هاي نابارور، 25 درصد است و اگر يك بار شكست بخورد، علاوه بر تاثيرات سوء رواني و اجتماعي، آنها را از نظر اقتصادي هم تحت فشار قرار مي‌دهد.

مسئله بعدي كه دكتر افلاطونيان به آن مي‌پردازد، لزوم كم عارضه كردن درمان هاست. او با اشاره به اين مطلب كه درمان‌هاي ناباروري بايد به سمت كم عارضه‌ترين‌ها پيش رود، ادامه مي‌دهد: 2 عارضه جدي كه در حال حاضر و در تمام دنيا مطرح است، يكي چند قلو زايي و ديگري عارضه‌اي به نام تحريك اضافه تخمدان است كه حتي ممكن است مرگ را به‌دنبال داشته باشد. بنابراين لازم است تا با استفاده از روش‌ها و داروهاي مناسب، اين عوارض به صفر برسد.

او نقص‌هاي قانوني موجود را هم يكي ديگراز چالش‌هاي موجود برشمرده و مي‌گويد: در خيلي از كشورهاي پيشرفته دنيا مثل بلژيك، قانون جديدي مثل انتقال تنها يك جنين در هر بار آي‌وي‌اف يا درمان‌هاي جنبي، وضع شده است كه اين به نفع بيمار است، اما در ايران هنوز چنين قانوني نداريم و اكثر اطبا سليقه‌اي عمل مي‌كنند كه البته باز هم در هر سيكل درمان نهايتا 3جنين مي‌تواند منتقل شود.

دكتر افلاطونيان، پذيرفته شده‌ترين روش‌هاي ناباروري در ايران را جديدترين درمان‌ها مي‌داند اما معتقد است كه بايد به بيماران اين آگاهي داده شود كه گاهي نياز به هيچ كاري به جز مشاوره درست و علمي نيست چرا كه در بسياري از موارد، با مشاوره‌اي ساده و يا استفاده از درمان‌هاي ساده طبي، مشكل رواني برطرف مي‌شود وزوج‌ها مي‌توانند، بچه دار شوند. به اين معنا كه گاهي، استفاده از داروهاي محرك تخمك گذاري يا استفاده از آنتي بيوتيك‌ها مشكل را حل كرده و نيازي به درمان‌هايي نظر آي‌وي‌اف نيست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44956s, 19q