طب جایگزین ( آلترناتیو) چیست ؟

طب جایگزین ( آلترناتیو) چیست ؟

26 آذر 1392

توجه به عملکرد های روحانی اندامهای بدن یکی از تفاوتهای طب شرقی و غربی است . در دیدگاه طب کل نگر هر یک از اندامهای بدن دارای دو بعد هستند یکی بعد فیزیکی که پزشکی رایج انرا میشناسد و یکی بعد روانی و روحانی که طب کل نگر به آن توجه ویژه دارد.به عنوان مثال در طب رایج معده محل هضم غذاست ولی در طب کل نگر هم محل هضم غذاست و هم هضم وقایع و رویدادهای زندگی مبه عنوان مثال اگر یک خبر ناخوشایند یا یک استرس شدید به شخص وارد شود که به هیچ عنوان حاضر به قبول و هضم ان نباشد باعث اختلال در کار معده و بیماری زخم معده میشود
قاتلین رویاها

قاتلین رویاها

26 آذر 1392

در این دنیا انسان هایی وجود دارند كه تاریخ نام آنها را قاتلین رویا گذاشته است . قاتلین رویا كسانی هستند كه سعی می كنند به هر طریقی كه شده شما را از تلاش برای رسیدن به رویاهایتان باز دارند .از قاتلین رویاهایتان فاصله بگیرید .این اشخاص اول از در منطق وارد می شوند و سعی می كنند با بیان سختی ها و غیرممكن جلوه دادن كار شما را از هدف تان منحرف كنند . در این مرحله دو اتفاق می افتد .اتفاق اول این است كه شما تسلیم افكار آنها می شوید و با توجیه اقدام خود و ترس از مشكلات از ادامه كار منصرف می شوید و دوم این كه به جای این كه بر اساس حرف دیگران تصمیم بگیرید به اراده خود تكیه می كنید و برای رسیدن به رویایتان تلاش می كنید ؛ شیوه دیگری كه قاتلین رویا از ‌آن استفاده می كنند تمسخر شما است .
اول اصلاح تغذيه، بعد جراحي

اول اصلاح تغذيه، بعد جراحي

26 آذر 1392

اولين فارغ‌التحصيل زن جراحي پلاستيك در ايران در گفتگو با همشهری مي‌گويد ليپوساكشن يك جراحي زيبايي نيست و فقط روشي براي از بين بردن چربي‌هاي زايد بدن است.ليپوساكشن يكي از رايج‌ترين و پرطرفدارترين تكنيك‌هاي جراحي در سطح جهان است كه اين روزها طرفداران زيادي را به خود جلب كرده. در حالي‌كه تبليغات فراوان و نيز گفته‌هاي متناقض در مورد اين عمل جراحي باعث بروز سر‌‌درگمي‌ها و شايعات بسياري شده است و امروزه اكثر افرادي كه به شدت از اين نوع روش جراحي استقبال مي‌كنند، فقط به جنبه زيبايي آن توجه دارند، به گفته متخصصان جراحي زيبايي انجام اين عمل در صورت بي‌خطر بودن، يكي از روش‌هاي مفيد جهت برطرف كردن و از بين بردن چربي‌هاي زايدي است كه با ورزش و رژيم غذايي تغييري نمي‌كنند.
زنان، قربانیان خاموش ایدز

زنان، قربانیان خاموش ایدز

26 آذر 1392

در سال‌های نخستین کشف بیماری ایدز، گروه زیادی از محققان و جامعه‌شناسان گمان می‌کردند که ایدز بیماری‌ای است که عمدتاً مردان را مبتلا می‌کند. اگر روزی عابری در خیابان از کنار شما گذشت که بر روی یقه لباسش روبان قرمزرنگی زده بود، بدانید که او برای آگاهی یافتن و آگاهی دادن به مردم درباره بیماری ایدز فعالیت می‌کند. در بسیاری از کشورها، نصب روبان رنگی بر روی یقه لباس یا سینه افراد نشان از یک آرمان دارد؛ مثلاً، روبان صورتی نماد مبارزه با سرطان سینه، روبان سرخ و سفید و آبی نماد جمهوری‌خواهان ایرلندی و روبان آبی نماد آزادی بیان در شبکه جهانی اینترنت است.
حساسیت بیش از حد شنوایی

حساسیت بیش از حد شنوایی

26 آذر 1392

یك گوش نرمال قادر به شنیدن اصوات با شدت‌های كم (۲۰-۰ دسی‌بل ) تا شدت‌های زیاد ( ۱۱۵ دسی‌بل ) بدون هیچگونه احساس ناراحتی می‌باشد.اصوات ممتد و بلند برای همه آزارنده هستند.اگرچه برخی از افراد دارای حساسیت شنوایی بخصوصی هستند كه حتی قادر به تحمل سطوح عادی صدا نیز نیستند. این افراد ممكن است دارای شنوایی نرمال و یا افت شنوایی باشند.حساسیت های ویژه شنیداری شامل phonophobia , hyperacusis , misophonia , recruitment می‌باشند. دانش امروزی ما از این موارد كه ما را قادر به درمان موثر آنها نموده است بر مبنای مدل jastreboff و تكنیك‌های بی‌حسی می‌باشد كه در دههٔ ۱۹۸۰ توسعه یافته شده است. مكانیسم hyperacusis, misophonia, phonophobia,recruitment: Hyperacusis به دلیل ایجاد تغییرات در پردازش مركزی صدا به‌وجود می‌آیدو در اغلب موارد حلزون سالم می‌باشد ...
ام.اس (M.S)

ام.اس (M.S)

26 آذر 1392

بیماری مزمنی است كه در آن سلولهای ایمنی اشتباها و بطور غیر عادی به پوشش و غلاف سلولهای عصبی ( میلین ) در مغز و نخاع حمله كرده و علائم متنوعی از قبیل ضعف عضلانی وسفتی ، اختلال تعادل ، و هماهنگی قسمتهای مختلف بدن ، كرختی ، مشكلات روحی و خلقی ، و تاری دید را پدید می آورد .به دلایل نامعلومی ، بیشترین قربانیان بیماریهای خود ایمنی ( ۷۵% )را زنان تشكیل می دهند . نكته ی جالب دیگر اینكه سیر و پیشرفت بیماری در مردان مبتلا سریعتر از زنان است!
روند رو به رشد طب سنتی و مکمل در جهان

روند رو به رشد طب سنتی و مکمل در جهان

26 آذر 1392

عدم كنترل و استفاده نابجا از طب سنتی و شیوه‌های متنوع آن اثرات سوء و خطرناكی را به همراه خواهد داشت.طب سنتی از قدیمی‌ترین شیوه‌های درمانی در جوامع بشری است كه خیلی پیش‌تر از طب مدرن مورد استفاده ملل مختلف بوده و رشد و نمو خود را مدیون سنت، فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف است. اگر چه طب مدرن نیز به طور بسیار گسترده‌ای رشد و نمو داشته اما طب سنتی هنوز در بسیاری از كشورها جایگاه خود را حفظ كرده است.
اسکیزوفرنی (جنون جوانی)

اسکیزوفرنی (جنون جوانی)

26 آذر 1392

جنون جوانی یک بیماری مزمن و اغلب ناتوان کننده روانی است . این بیماری می تواند باعث شود که از مردم و فعالیتهای دنیای اطرافتان جدا بیفتید و به دنیای هذیان پس رفت کنید یا از واقعیت جدا بیفتید. جنون جوانی نوعی از جنون است که یک اختلال تفکر محسوب می شود و در آن تفسیر واقعیت غیرطبیعی است. جنون نشانه ای از یک مغز آسیب دیده است. این بیماری حدود ۱% جمعیت دنیا را مبتلا می کند . شایعترین سن ظهور آن بین ۱۳ تا ۲۵ سالگی است و در مردان زودتر از زنان اتفاق می افتد. در مردان جنون جوانی در سنین نوجوانی تا ۲۰ سالگی عمومیت دارد. در زنان شروع بیماری مشخصاً در سالهای ۲۰ سالگی یا اوایل ۳۰ سالگی است.
پرسش های متداول در مورد بیماری آنفلوانزای مرغی

پرسش های متداول در مورد بیماری آنفلوانزای مرغی

26 آذر 1392

بیماری آنفلوانزا مرغی یك بیماری مسری می باشد كه بطور معمول باعث عفونت در پرندگان و در موارد كم در خوك ها می شود. با اینكه همه گونه های پرندگان به این بیماری حساس می باشند ولی گله های اهلی و تجاری به این عفونت حساسیت بسیار شدیدتری دارند. این بیماری در پرندگان به دو فرم دیده می شود. فرم اول بیماری ضعیف بوده و بعضی اوقات تنها با پریشانی پرها و یا كاهش تولید تخم مرغ همراه است. فرم دوم از اهمیت بیشتری برخوردار است و به آنفلوانزای مرغی با بیماری زایی بالا معروف است. این فرم اولین بار در ایتالیا در سال ۱۸۷۸ شناخته شد. این نوع شناخته شده شدیداً مسری بوده و در صورت شیوع تا ۱۰۰ درصد تلفات را موجب می شود. با بروز این بیماری در روز اول ممكن است تمام پرندگان تلف شوند.
سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال

26 آذر 1392

گفتگوی سامانه خبر سلامت نیوز با دکتر محمد دهقانی، متخصص ارتوپدی و فوق تخصص جراحی دست پیرامون سندرم تونل کارپال... این بیماری عبارت است از فشار روی عصب میانی (median ) در ناحیه مچ دست که از شایع ترین نمونه های فشار بر روی اعصاب محیطی بدن است...از ابتدای ترین علائم این بیماری درد در حین انجام کار ،پارستزیا ( خواب رفتگی ، مورمور شدن ) ، بی حسی و بد حسی است که عموما در شب هنگام خواب ظاهر می شود .
هشدارهای به موقع به جراح مغز و اعصاب

هشدارهای به موقع به جراح مغز و اعصاب

26 آذر 1392

هنگام استفاده در حین عمل، عصب مدیان مچ دست، معمول‌ترین نقطه برای تحریك جهت پایش قسمت بالای بدن است.پایش سیگنالهای حیاتی و پتانسیل های برانگیخته در اتاق عمل پایش فیزیولوژی اعصاب در حین عمل جراحی جهت حداقل رسانی آسیب به اعصاب از طریق عملگرهای اعمال شده حین عمل جراحی انجام می‌شود. هدف این مانیتورینگ، مشخص كردن تغییرات در عملكرد مغز، نخاع و اعصاب محیطی قبل از آسیب غیرقابل بازگشت به آنهاست. پایش حین عمل جهت مشخص نمودن ساختار آناتومیك شامل اعصاب محیطی و قشر حسی كه به جراح در حین عمل كمك می‌رساند نیز بسیار كارآمد است.
چرا مردان دكتر نمی‌روند؟

چرا مردان دكتر نمی‌روند؟

26 آذر 1392

یك مطالعه دیگر روی هزار و ۶۰۰ مرد ۱۵ تا ۱۹ ساله هم نشان می‌دهد آنهایی كه دیدگاه سنتی نسبت به جنس خود دارند، تصور می‌كنند مردها باید آدم‌های قوی باشند و نقش حامی داشته و نباید بیماری و یا مشكلات خود را بیان كنند.پزشكان معتقدند هرچقدر زنان به سلامت خود اهمیت می‌دهند، مردان نسبت به سلامت خودشان سهل انگار و بی توجه‌اند . حتما شما هم در اطرافیان‌تان مردانی را دیده‌اید كه وقتی بیمار می‌شوند، دكتر نمی‌روند و اگر هم بروند زمانی می‌روند كه بیماری‌ آنها خیلی طول كشیده و یا شدید شده است. اما این طرز تفكر را چه كسی به مردان یاد داده یا چرا مردان فكر می‌كنند كه نباید موقع بیماری ناراحتی‌های خود را بیان كنند و به صرف اینكه خودش خوب می‌شود، آن را از دیگران مخفی نگه می‌دارند؟
چطور گرمازده نشویم؟

چطور گرمازده نشویم؟

26 آذر 1392

در آب و هوای گرم بدن بیشتر از حد عادی عرق می‌كند و به این ترتیب آب بدن از دست می‌رود.در یك روز معمول یك فرد ۵۸ كیلوگرمی باید هشت لیوان آب لیوان متوسط بنوشد.به عنوان یك قاعده كلی به ازای هر كیلوگرم وزن بدن هر روز باید ۳۰ میلی‌لیتر آب نوشید.آب و هوای گرم ممكن است عوارض خطرناكی در بدن از جمله گرمازدگی را بوجود آورد. با رعایت نكات زیر می‌توانید ‌از گرمازدگی پیشگیری كنید. مقدار زیادی مایعات بنوشید-در آب و هوای گرم بدن بیشتر از حد عادی عرق می‌كند و به این ترتیب آب بدن از دست می‌رود.در یك روز معمول یك فرد ۵۸ كیلوگرمی باید هشت لیوان آب لیوان متوسط بنوشد.به عنوان یك قاعده كلی به ازای هر كیلوگرم وزن بدن هر روز باید ۳۰ میلی‌لیتر آب نوشید.
رژیم غذائی حاوی لبنیات برای داشتن دندانهای سالم ضروری است

رژیم غذائی حاوی لبنیات برای داشتن دندانهای سالم ضروری است

26 آذر 1392

دکتر خادمی- رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سامانه خبری سلامت نیوز به بررسی برخی از بیماری های شایع دهان و دندان پرداخته است.روستائیان به دلیل استفاده از لبنیات دندانهای سالم تری دارند در حالی که شیوع پوسیدگی در جوامع شهری رو به افزایش است.
عوامل موثر در ایجاد استرس در مردان

عوامل موثر در ایجاد استرس در مردان

26 آذر 1392

شما می توانید با تائید کردن خود و افزایش اعتماد به نفس عکس‌العمل‌های بهتری را در برابر استرس از خود نشان دهید.همه چیز از اول صبح شروع می شود. تلاش زیادی می کنید تا در مترو جایی برای نشستن پیدا کنید. دیر به سر کار می رسید. در خانه خسته اید. با همسر و بچه هایتان صحبت نمی کنید یا حتی ممکن است تمام روز را با این نگرانی که چطور صورتحساب هایتان را بپردازید، بگذرانید. تفکر سنتی حاکم بر جامعه معتقد است که مردان نان آور خانه هستند ولی در دهه های اخیر جامعه تغییر زیادی کرده است و همراه با این تغییرات، میزان آسیب پذیری و استرس ها نیز افزایش یافته است.
بیماری های عملکردی دستگاه گوارش

بیماری های عملکردی دستگاه گوارش

26 آذر 1392

امروزه بیماری های عملکردی دستگاه گوارش چه از نظر تعداد بیماران و چه از لحاظ شیوع در یک دوره زمانی خاص از علت های شایع ناخوشی در بین تمام اقشار جامعه شناخته شده است به گونه ایکه بیماری سوء هاضمه بدون زخم به بیماری روده تحریک پذیر ، بیماری اسهال عملکردی یا بیماری یبوست عملکردی از شایع ترین بیماریهای عملکردی دستگاه گوارش از سوی پزشکان معرفی شده است لذا بخاطر اهمیت موضوع، دکتر پیمان ادیبی متخصص بیماری های گوارشی و کبدی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پاسخگوی سوالات خبرنگار سلامت نیوز می باشد.
سه گام برای كاهش اضطراب امتحانات

سه گام برای كاهش اضطراب امتحانات

26 آذر 1392

تقریباً همیشه و در هر موقعیتی راهی وجود دارد كه به كاهش نگرانی شما كمك كند. اگرتنها و نگران در یك گوشه بنشینید و كاری نكنید، هیچ مشكلی حل نخواهد شد. بنابراین با پیدا كردن راهی مناسب در ایجاد احساسی خوشایند در خود بكوشید.هر كسی نگران می شود. از سالمندان گرفته تا خردسالان هر كدام به نوعی با این مشكل سروكار دارند. اما برای بهبود و رفع آن چه باید كرد؟ بخصوص اینكه با نزدیك شدن به فصل امتحانات و افزایش استرس در نوجوانان و جوانان توجه به این موضوع امری ضروری است.
تاثیر منفی آی پاد بر قلب

تاثیر منفی آی پاد بر قلب

26 آذر 1392

مطالعات جدید نشان میدهد که هرچند استفاده از آی پاد iPod برای شنیدن موسیقی محبوبتان در میان سر و صدای خیابانها میتواند موجب تند شدن قدمها، تنظیم افکار و بهتر شدن روحیه شما شود، اما از طرف دیگر میتواند تاثیر مخربی بر دستگاه تنظیم ضربان قلب یا pacemaker بگذارد. بنا به گزارش منتشر شده از این تحقیق دانش آموزان سال آخر دبیرستان، که در مجمع سالیانه انجمن Heart Rhythm ارایه شده است، این دستگاه پخش موسیقی کوچک در 50 درصد از موارد موجب میشود که پیس میکر فرد بیمار دچار اختلال شود.
اينجا، خاموشي با روشن كردن آغاز مي شود

اينجا، خاموشي با روشن كردن آغاز مي شود

26 آذر 1392

به رغم آگاهي‌هاي اجتماعي در مورد زيان‌هاي ناشي مصرف سيگار، آمارهاي رسمي وزارت بهداشت نشانگر افزايش مصرف اين ماده دخاني بويژه در گروه سني جوانان است. بر اساس آمارهاي رسمي وزارت بهداشت، مصرف دخانيات در ايران سالانه بيش از ‪ ۵۰‬هزار قرباني مي‌گيرد. اين آمارها، نشان مي‌دهد كه روزانه ‪ ۳۰‬ميليارد ريال در كشورمان به دود سيگار تبديل و به ساير آلودگي‌هاي موجود در هوا كه ريه و دستگاه تنفسي مردم كشورمان را هدف قرار داده، اضافه مي‌شود.
اگر قصد کاهش وزن دارید این ۸ خطا را مرتکب نشوید

اگر قصد کاهش وزن دارید این ۸ خطا را مرتکب نشوید

26 آذر 1392

کسر خواب باعث افزایش هورمون کورتیزول می‌شود. کورتیزول هورمونی است که باعث ذخیره چربی و سوزاندن بافت عضله می‌گردد.پنج روز در هفته کمتر از میزان کالری که بدن به‌صورت روزانه به آن نیاز دارد کالری مصرف کنید. به‌طور تقریبی روزانه نیاز است تا ۵۰۰ کالری کمتر از میزان کالری که بدن می‌سوزاند کالری مصرف شود به‌دلیل اینکه اگر توازن منفی‌کاری وجود نداشته باشد. میزان تلاشتان در کاهش وزن اهمیتی پیدا نمی‌کند. چون در نهایت وزنی از شما کم نمی‌شود.با این تفاسیر این بسیار مهم است که دو رو آخر هفته میزان کالری دریافتی‌تان را به بیش از ۷۰۰ کالری از میزان کالری مصرفی ثابت نگهدارنده وزنتان (معمولی‌تان) برسانید.
بحران خودكشی

بحران خودكشی

26 آذر 1392

آیا تاكنون با پیشامدهای ناكام كننده ای در زندگی مواجه شده اید، طوری كه دلتان بخواهد به همه چیز خاتمه دهید؟ آیا تاكنون مرگ به عنوان راه حلی بهتر از مبارزه با زندگی برایتان مطرح شده است؟ بسیاری از مردم در دوره ای از زندگی خود به مرگ فكر كرده اند ولی تعداد بسیار كمی از آنها واقعاً به خودكشی عمل می كنند. بحران خودكشی تجربه ای مغشوش كننده, دردناك و سخت است. برای بیرون آمدن از بحران خودكشی, تعیین عوامل ایجاد كننده بحران, فهم احساسات شخص خودكشی كننده و مواجهه با افكار خودكشی گرا مسائل بسیار مهم و اساسی هستند.
شیوع کم کاری تیروئید در نوزادان اصفهانی، 4 تا 5 برابر بیشتر از سایر کشور هاست

شیوع کم کاری تیروئید در نوزادان اصفهانی، 4 تا 5 برابر بیشتر از سایر کشور هاست

26 آذر 1392

کم کاری تیروئید در نوزادان از آن دسته بیماری ها است که برای خانواده ها بسیار نگران کننده است، از آن جهت که بر خلاف دیگر بیماری ها علائم بالینی مشخصی ندارد. همچنین با توجه به آمار بالای ابتلاء به این بیماری در بین نوزادان استان اصفهان، خبرنگار سامانه خبری سلامت نیوز گفتگوی اختصاصی زیر را با سرکار خانم دکترمهین هاشمی پور -فوق تخصص غدد و تغذیه و رشد کودکان- انجام داده است.
حرفی از جنس زبان

حرفی از جنس زبان

26 آذر 1392

دیسلكسی، خوانش‌پریشی یا نارساخوانی، بیماری ناشناخته و مبهمی است كه متاسفانه به طور میانگین ۳۰ درصد از مبتلایان به آن، ترك تحصیل می‌كنند و انگیزه خودكشی در این افراد ۶ برابر دیگران است والدین بچه‌های مبتلا به دیسلكسی باید به آنها اعتمادبه‌نفس بدهند و تشویقشان كنند كه روی پای خودشان بایستند به فرمان معلم، كلاس غرق در آرامش می‌شود تا دانش‌آموزان واژه‌های كتاب را بشنوند و یاد بگیرند. مجبور است به دستور معلم بخواند اما نمی‌تواند تصور كند با آغاز به خواندن او چه اتفاقی می‌افتد. دلهره عجیبی دارد اما نمی‌تواند از دستور معلم سرپیچی كند، پس می‌خواند اما...
من، پیاز، پنج هزار سال دارم

من، پیاز، پنج هزار سال دارم

26 آذر 1392

پیاز، سبزی بومی‌آسیا بوده و در كشورهای خاورمیانه بیش از پنج هزار سال پیش پرورش داده می‌شده است.متخصصان تغذیه می‌گویند پیاز به علت داشتن ریزمغذی‌های مختلف و آنتی‌اكسیدان‌های طبیعی از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌كند برای یك لحظه چشم‌هایتان را روی هم بگذارید و زمانی را فرض كنید كه پیازتان تمام شده و باید هر چه سریع‌تر غذا بپزید. در این وضعیت چه‌كار می‌كنید؟ به نظر شما غذا بدون پیاز چطور از آب در می‌آید و چه طعمی‌پیدا می‌كند؟ هیچ می‌دانستید این سبزی بعد از گوجه فرنگی جزو پرمصرف‌ترین سبزی‌های دنیا به حساب می‌آید؟
ازدواج موقت؛موافقان و مخالفان

ازدواج موقت؛موافقان و مخالفان

26 آذر 1392

همین دیروز هنگامی که وزیر کشور سخنانی در باب ضرورت ترویج ازدواج موقت در میان جوانان بیان داشت، بسیاری از روزنامه ها و خبرگزاری ها بحث داغ ازدواج موقت را که موافقان و مخالفان زیادی به همراه دارد را تبدیل به تیتر اصلی خود ساختند تا بحثی که یک دهه پیش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از آن به عنوان راه کار معضل ازدواج جوانان یاد می کرد دوباره تبدیل به سوژه داغ خبری شود. گروه خانواده سامانه خبری سلامت نیوز برای آگاهی سلامت اندیشان از نظرات موافقان و مخالفان پرونده ی این شماره خود را به موضوع "ازدواج موقت" اختصاص داده است، بدون هرگونه قضاوت درباره اين موضوع سلامت نیوز به انگيزه طرح بحث، اين موضوع را به نظرخواهي موافقان و مخالفان مي‌گذارد.
آیا شما كاندید مناسبی برای انجام عمل لیزیك هستید ؟

آیا شما كاندید مناسبی برای انجام عمل لیزیك هستید ؟

26 آذر 1392

تکنولوژی استفاده از لیزر در سراسر جهان به سرعت در حال پیشرفت است و چشم پزشکی نیز از این جریان مستثنی نیست. در حال حاضر در بین اعمال متعددی که جهت اصلاح عیوب انکساری خصوصاً نزدیک بینی انجام می‌شود، لیزیک به خاطر نداشتن خطراتی چون کدورت قرنیه طرفداران بیشتری دارد. با این وجود اکثر بیماران به دلیل نداشتن اطلاعاتی در خصوص نحوه عمل جراحی، مزایا، عوارض و مشکلات احتمالی آن نسبت به سایر روش‌های جراحی، موقع تصمیم‌گیری و داوطلب شدن برای این عمل دچار سردرگمی، شك و تردید می‌شوند.
كشش پوست صورت؛ بايدها و نبايدها

كشش پوست صورت؛ بايدها و نبايدها

26 آذر 1392

در كودكي، پوست قابليت ارتجاعي زيادي دارد و زير پوست سطح وسيعي از چربي وجود دارد كه در مورد بچه‌هاي چاق اين مسئله بيشتر صدق مي‌كند، با افزايش سن قابليت ارتجاعي پوست كاهش مي‌يابد و چربي زير پوستي كم مي‌شود. به تدريج در پوست يك حالت جمع‌شدگي همراه با چين و چروك ايجاد مي‌شود كه ظاهر پوست را تغيير مي‌دهد؛ بافت اطراف چشم و فك پايين شل مي‌شود و موجب مي‌شود كه چهره حالت نگران، خسته و اخمو پيدا كند.عواملي مانند كاهش وزن، استرس‌هاي زندگي روزمره، در معرض آفتاب بودن، استفاده از الكل و سيگار و استعداد ژنتيكي، در روند ايجاد تغييرات در چهره اثرگذار مي‌باشند.
تجارب زنان جوان در مورد روش‌های پیشگیری از بارداری در سال‌های اول زندگی مشترک

تجارب زنان جوان در مورد روش‌های پیشگیری از بارداری در سال‌های اول زندگی مشترک

26 آذر 1392

پیشگیری از بارداری كه در تاریخچه زندگی انسان‌ها به عنوان رویدادی نو ظهور در نظر گرفته می‌شود، به گذشته‌ای دورتر از آنچه كه ما قادر به نوشتن در مورد آن هستیم، بر می‌گردد (۱). ۹۰ درصد زوجینی که در سنین باروری هستند، بدون استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری به احتمال قریب به یقین، در عرض یكسال باردار خواهند شد. بنابراین بهترین توصیه به زنان جوانی كه نمی‌خواهند حامله شوند، این است كه در هنگام آغاز فعالیت‌های جنسی اقدام به استفـاده از روش‌هـای پیشگیری از بـارداری نمایند (۲). پیشگیری از بارداری یك فاكتور بسیار مهم در زندگی اغلب زنان بوده كه نیاز به آن بر حسب دوره‌هـای مختلف زندگی آنان، متفـاوت است (۳).
بازگشت به زندگي، با لبخند

بازگشت به زندگي، با لبخند

26 آذر 1392

پروفسور محمدنبي نعمتي از ابداع روشی جديد برای بهبود زندگي بيماران قطع نخاعي مي‌گويد.پروفسور محمدنبي نعمتي، جراح برجسته مغز و اعصاب و رئيس كلينيك جراحي مغز و اعصاب بيمارستان بن در آلمان، براي نخستين بار در جهان موفق به ابداع دستگاهي شده است كه با بهره‌گيري از آن كنترل ادرار و مدفوع و مهم‌تر از آن كنترل روابط جنسي در بيماران قطع نخاعي امكان‌پذير مي‌شود.پروفسور نعمتي كه پيش از اين براي نخستين بار روش جراحي ترميم شكستگي‌هاي مهره‌ها را به روش جراحي بسته با تزريق سيمان و همين‌طور نصب پروتز ستون فقرات و گردن را به ايران آورده بود، حالا با ابداع روش جديدي كه حاصل 6سال تلاش و تحقيق مستمر اوست و طي 3سال اخير بر روي 120بيمار قطع نخاع در بيمارستان پروتستانت دانشگاه بن آلمان آزمايش شده و نقش مؤثري در بهبود كيفيت زندگي بيماران قطع نخاعي داشته است، نه ‌تنها افتخاري جديد براي ما ايرانيان آفريده بلكه با به همراه آوردن اين دانش جديد به ايران، افق تازه‌اي را در برابر مصدومان قطع نخاعي كه آمار قابل توجهي را به خود اختصاص داده‌اند، گشوده است. آنچه پيش رو داريد، حاصل گفت‌وگو با پروفسور نعمتي، در روزهايي است كه براي انتخاب بيماران و معرفي طرح به ايران آمده بود.
رهایی از بوی بد دهان

رهایی از بوی بد دهان

26 آذر 1392

گر چه جایگاه اصلی بوی بد دهان دقیقاً‌ در زیر بینی است اما خیلی افراد مبتلا از وجود آن اظهار بی اطلاعی می كنند. داشتن نفس بدبو ( Halitosis ) یك عارض‍ه نا خوشایند است كه تاثیر مستقیمی بر روابط اجتماعی و شغلی افراد داشته و در اغلب موارد اطلاع از آن با شرمندگی همراه است. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان، بعضی از غذاهای خاص، استفاده از دخانیات و نوشابه های الكی و مصرف برخی از داروها در ایجاد بوی دهان نقش اصلی را دارند. در پاره ای از موارد نادر،‌ این عارضه ممكن است علت سیستمی نیز داشته باشد.
1.26473s, 19q