كوچولوی پر دردسر

كوچولوی پر دردسر

26 آذر 1392

در یك تقسیم‌بندی كلی خال‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: ‌خال‌های ملانوسیتی اكتسابی و خال‌های ملانوسیتی مادرزادی خال‌های ملانوسیتی اكتسابی شایع‌ترین خال‌هایی كه در محدوده صورت ایجاد می‌شوند،‌ خال‌های ملانوسیتی اكتسابی هستند كه به‌صورت معمول در صورت همه مردم وجود دارند. این نوع خال‌ها مجموعه‌ای از سلول‌های رنگدانه‌داری هستند كه به‌طور گروهی دور هم قرار گرفته‌اند و معمولاً به دنبال دوران بلوغ و دوران حاملگی ظاهر می‌شوند.
كليد جامعه ايمن، همكاري است

كليد جامعه ايمن، همكاري است

26 آذر 1392

در کشور ما حوادث دومين علت مرگ‌و‌مير است كه سالانه 50هزار نفر را به کام مرگ مي‌کشد، اما از ميان انواع حوادث، در اين عرصه حوادث رانندگي بي‌رقيب هستند و به تنهايي سالانه 28هزار كشته، 600 هزار مجروح و بيش از 6 ميليارد دلار هزينه بر جاي مي‌گذارند.اين درحالي است که‌ 25 درصد از مرگ‌هاي ناشي از حوادث ترافيكي مربوط به موتورسيكلت‌سواران و 68 تا 70 درصد صرفاً به علت صدمات و ضربات مغزي در اثر فقدان و يا عدم استفاده صحيح از كلاه ايمني در موتورسواران است.اين آمار و ارقام نه‌چندان جديد يک بار ديگر در شانزدهمين كنفرانس جهاني جامعه ايمن که از 21 تا 23 خرداد در تهران برگزار شد، ارائه شد تا شايد با پيوستن سه شهر ايران به جامعه ايمن شاهد کاهش اندك آماري از اين دست باشيم.دانشگاه كارولينسكاي سوئد يکي از شركت‌كنندگان و رئيس بخش پزشکي اجتماعي اين دانشگاه از شناخته‌شده‌ترين چهره‌هاي بين‌المللي حاضر در اين كنفرانس بود.گفت‌وگوي همشهري با دکتر ليف سوانستروم را بخوانيد.شما به عنوان يکي از فعال‌ترين اعضاي کميته جهاني جامعه ايمن شناخته مي‌شويد. براي خوانندگان ما از چگونگي شکل‌گيري ايده ايجاد جامعه ايمن بگوييد.30 سال از آن تاريخ مي‌گذرد. ايده اين طرح سال1975 به ذهن ما رسيد. البته در مجامع بين‌المللي هم حرف‌هايي بود اما در نهايت ما در سوئد آغازگر اين طرح بوديم و شروع اين کار براي ما اهميت زيادي داشت. ما طرح ايجاد جامعه ايمن را براي شهرها و جوامع کوچک آغاز کرديم و کم‌کم به شهرهاي بزرگ‌تر و کشورهاي ديگر رسيديم.
چرا دندان شیری مهم است؟

چرا دندان شیری مهم است؟

26 آذر 1392

دندان‌های شیری علاوه بر وظایف معمولی یک دندان (تکلم، جویدن، حفظ شکل و زیبایی چهره) وظیفه دیگری نیز دارند. در واقع دندان‌های شیری نسبت به دندان‌های دایمی وظیفه و نقش مهمی بر عهده دارند و آن حفظ فضاهای لازم برای رویش دندان‌های دایمی است.
دوپینگ مغز

دوپینگ مغز

26 آذر 1392

کارتون پینوکیو ۳۰۰۰ را دیده‌اید؟ آن پینوکیوی چوبی دوران بچگی‌مان حالا تبدیل شده به یک روبات و برای این‌که خوب را از بد تشخیص بدهد و تبدیل شود به آدمیزاد، باید چیزهایی از محیط یاد بگیرد. جمله بامزه‌ای که او در مقابل هر مواجهه‌ای با اطلاعات جدید به زبان می‌آورد، این است: «در حافظه ثبت شد!» اما گاهی اوقات، او اطلاعات متناقضی دریافت می‌کند و نمی‌داند کدام را در حافظه نگه دارد. این اتفاقات کارتونی کم‌وبیش در دنیای واقعی هم وجود دارد؛ اما این قضیه در مورد ما آدم‌ها کمی پیچیده‌تر است. دنیای حافظه، دنیای گسترده‌ای است که اگر موافق باشید، با هم سری به این دنیای پیچیده می‌زنیم. موافقید؟
با چشم باز از خوابتان مراقبت كنيد

با چشم باز از خوابتان مراقبت كنيد

26 آذر 1392

گفت‌و گو با دبير همايش تشخيص و درمان اختلالات خواب.آدم‌هاي خسته و خواب آلوده‌اي را ديده‌ايد که هر روز صبح به جاي اينکه سرحال و با انرژي باشند، دائما خميازه مي‌کشند و ويروس كسالت را در همه‌جا پراكنده مي‌كنند؟ وقتي هم که از آنها سئوال مي‌کنيد، مي‌گويند «ديشب اصلا نتوانستم بخوابم». گاهي هم از خرخر کردن همسرشان گله مي‌کنند و مي‌گويند: «ديشب يک ساعت هم نخوابيدم، مي‌خواستم بالش را روي دهانش بگذارم!» بيخوابي، کم خوابي و يا اختلالاتي نظير خرخر کردن، از مشکلات رايجي هستند که شايد در هر خانواده‌اي بشود يك نمونه آن را پيدا كرد. اختلالاتي كه اگر درمان شوند، نه تنها از مشکلات فردي که به آنها مبتلاست کاسته مي‌شود، بلکه بسياري از معضلات اجتماعي که در نتيجه اين اختلالات عارض مي‌شود نيز برطرف خواهند شد. گفتگوي ما با دکتر محمد بيات، متخصص جراحي دهان و فک و صورت و عضو هيأت علمي دانشگاه تهران را در اين ‌باره بخوانيد. دكتر بيات دبير همايش تشخيص و درمان اختلالات خواب است كه جمعه اول تير ماه سال جاري، در بيمارستان شريعتي تهران برگزار مي‌شود.
روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی

26 آذر 1392

روان‌شناسی بالینی شاخه‌ای از علم روانشناسی است که به بحث در زمینه اختلالات روانی و تشخیص آنها و درمان می‌پردازد. از عمر روان‌شناسی به شکل علمی و منظم فقط حدود یک قرن می‌گذرد. ولی رشد آن در چند سال اخیر اعجاب آور بوده است. این رشته هم مانند علوم دیگر فرمان با ازدیاد روزافزون دانش رشته‌های تخصصی بوجود آمد و امروزه در امریکا حدود ۳۰ - ۲۰ بخش دارد و هر بخش علاقه و مهارت خاصی را عرضه می‌کند. ولی در ۲۰ سال اخیر هیچ یک از رشته‌های روان شناسی به اندازه روان‌شناسی بالینی پیشرفت نکرده است و تعداد افرادی که در این بخش تحقیق می‌کنند از رشته‌های دیگر روان‌شناسی به مراتب بیشترند.
مراقب بیماری‌های مسافرتی باشید

مراقب بیماری‌های مسافرتی باشید

26 آذر 1392

آغاز مسافرت های تابستانی، گرم شدن هوا و... دست به دست هم می دهد تا چنانچه بهداشت فردی و عمومی را جدی نگیریم، ابتلا به انواع بیماریهای ناشی از مصرف مواد غذایی فاسد شدنی را برای خود به ارمغان بیاوریم. از جمله شایع ترین بیماریها در فصل تابستان، عفونت های روده ای است که کودکان و سالمندان از آسیب پذیرترین افرادی هستند که این بیماریها سلامت آنان را تهدید می کند.
گوشت خوردن ممنوع

گوشت خوردن ممنوع

26 آذر 1392

اولین مشكل شما برای گیاهخوار شدن چیست؟ حتما تا اسم گیاهخواری می‌آید منوی غذایی‌تان آنقدر محدود می‌شود كه ترجیح می‌دهید از خیر آن بگذرید و به گوشت‌خواری ادامه دهید، اما فقط كافی است وارد سایت انجمن گیاهخواران شوید تا با منوی گسترده‌ای از غذاهای گیاهی روبه‌رو شوید، غذاهایی كه نه‌تنها طبخ آنها سخت نیست كه گاه بسیار ساده و كم‌هزینه است.
بفرمایید هندوانه

بفرمایید هندوانه

26 آذر 1392

پسرعمویم تعریف می‌كرد كه هندوانه خانه‌شان را همیشه او می‌خرد. حتی عمویم نیز كه یك مرد كاملاً جا افتاده است، نمی‌تواند به خوبی او هندوانه جدا كند. می‌گویند هندوانه‌های انتخابی او همیشه قرمز هستند. وقتی از او راز موفقیت‌اش را پرسیدم، جواب داد: <هنگامی‌كه می‌خواهم یك هندوانه را از میان تعداد زیادی از آنها انتخاب كنم، به هندوانه فروش می‌گویم، یك هندوانه به شرط چاقو، برای من جدا كن.
ماكارونی، طلای ایتالیا

ماكارونی، طلای ایتالیا

26 آذر 1392

خیلی‌ها عاشق ماكارونی هستند! شما كدام شكل آن را می‌پسندید؟ پیچ‌پیچی، رشته‌ای، گوش ماهی....؟ دنیای ماكارونی‌ها بسیار بزرگ است .دنیای امروز با سرعت به پیش می‌رود و ساعت‌های طولانی كار كردن در محیط كار، وقت كمتری را به افراد برای آشپزی می‌دهد. شاید بسیاری به دنبال این باشند تا در زمان كوتاهی، غذای لذیذی را تهیه كنند. به همین دلیل صنایع و كارخانه‌های صنایع غذایی انواع و اقسام غذاهای آماده یا نیمه آماده را روانه بازار كرده‌اند كه ماكارونی یكی از آنهاست.
زیبایی دركنار سلامت

زیبایی دركنار سلامت

26 آذر 1392

آیا در حین استراحت با یك ماسك روی صورت‌تان، از چشمان‌تان اشك می‌آید؟ وقتی كرم به صورت‌تان می‌مالید، پوست‌تان می‌سوزد؟ پوست تنها یك كارت ویزیت نیست. تمامی علایم روی آن حاكی از وضعیت درونی شماست. فكر نمی‌كنید نسبت به وسایل آرایشی حساسیت دارید؟
نفس كشیدن را یاد بگیرید

نفس كشیدن را یاد بگیرید

26 آذر 1392

اكثر افراد سطحی و خیلی سریع و تند نفس می كشند، اما شش ها و قلب انسان تنفس عمیق، آرام و طولانی را دوست دارد. این نوع تنفس برای سلامت عمومی مناسب است حتی استرس را نیز اداره می كند.
۵ راه برای از بین بردن خستگی

۵ راه برای از بین بردن خستگی

26 آذر 1392

در نتیجه فعالیت و به كارگیری زیاد عضلات به وجودمی آید. در این نوع خستگی دی اكسیدكربن و اسیدلاكتیك خون افزایش می یابد كه در نهایت سبب تحلیل نیرو و انرژی می شود. ولی در عوض رخوت لذت بخشی را به دنبال دارد. معمولاً بعد از یك راهپیمایی طولانی دچار این خستگی می شوید. از بین بردن آن به طرز ساده و سریعی صورت می گیرد.
چگونه از دردهای ناشی از کار با کامپیوتر جلوگیری کنیم؟

چگونه از دردهای ناشی از کار با کامپیوتر جلوگیری کنیم؟

26 آذر 1392

امروزه یکی از شایعترین شکایات در افراد جوان بویژه در میان کارکنان ادارات و بانک ها، عوارض کار طولانی مدت با کامپیوتر است. این عوارض شامل دردهای گردن و شانه که با خستگی شدید عضلات این ناحیه همراه است، دردهای مفصل آرنج، مچ، انگشتان و نهایتاً دردهای پشت و کمر می باشد.
یك زن، یك خانواده

یك زن، یك خانواده

26 آذر 1392

در جوامع امروزی انسان‌ها در طیف وسیعی از شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متفاوت زندگی می‌كنند، جایی كه حتی حرمت‌های اولیه مورد نیاز یك انسان از آنان دریغ می‌شود و جایی كه تلاش‌هایشان برای دستیابی به حقوق اجتماعی‌شان به رسمیت شناخته می‌شود، ولی به طور معمول در بیشتر جوامع زنان در محرومیت بیشتر به سر می‌برند .
هنوز دود از كنده بلند مي‌شود

هنوز دود از كنده بلند مي‌شود

26 آذر 1392

آيا آزمايش‌هاي جديد خون، جايگزين کولونوسکوپي مي‌شوند؟چندي پيش در يكي از خبرگزاري‌هاي داخلي به نقل از يونايتد پرس، خبري راجع به روشي جديد براي تشخيص سرطان روده بزرگ منتشر شد: «محققان آمريكايي مي‌گويند، يك آزمايش خون ساده مي‌تواند نهايتاً جايگزين كولونوسكوپي شود كه آزمايشي به شدت تهاجمي براي تشخيص سرطان روده بزرگ است.»در ادامه اين خبر آمده بود: «گروهي از دانشمندان مركز پزشكي جانز هاپكينز مي‌گويند پروتئين‌هايي را در خون كشف كرده‌اند كه به نظر مي‌رسد پيش‌نشانگرهاي دقيق اين بيماري و پوليپ‌هاي پيش‌سرطاني باشند. اين پروتئين‌ها اين پتانسيل را دارند كه در يك آزمايش خون براي تشخيص افرادي كه در معرض خطر شديد ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند، مورد استفاده قرار گيرند.»
شايع‌ترين بيماري‌هاي چشمي

شايع‌ترين بيماري‌هاي چشمي

26 آذر 1392

گفت‌و‌گو با دكتر سيد حسن‌ هاشمي، فوق‌تخصص قرنيه و مدير گروه چشم دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره شايع‌ترين بيماري‌هاي چشمي در كشورمان.
موسیقی درمانی در سالمندان

موسیقی درمانی در سالمندان

26 آذر 1392

در یونان قدیم ارتباط نزدیكی بین موسیقی و شفا وجود داشت. این همبستگی به یكی از خدایان یونان «آپولو» شخصیت و شكل داده است. آپولو هم خدای موسیقی و هم خدای طب بود. یونانیان معتقد بودند كه امراض نتیجه عدم هارمونی در وجود فرد است و موسیقی با قدرت روحی و اخلاقی خود می تواند با برگرداندن هارمونی و نظم در بدن سلامتی را برای فرد مورد استفاده به ارمغان آورد.
پایین آوردن نقطه جوش نوجوانان

پایین آوردن نقطه جوش نوجوانان

26 آذر 1392

مادرتان به شما گفته است تا اتاق‌تان را مرتب نكرده‌اید، حق ندارید از منزل خارج شوید! چه اتفاقی می‌افتد كه ناگهان همین ناراحتی جزیی به یك خشم شدید تبدیل می‌شود و به جای آنكه سریع مجلات و ظرف و ظروف را از اتاق‌تان جمع كنید، آنها را پرت كرده و می‌شكنید؟ چرا نمی‌توانید بر این چالش به طور منطقی غلبه كنید؟
خطاهای ۱۱گانه در آرایش

خطاهای ۱۱گانه در آرایش

26 آذر 1392

اگرچه بیشتر خانم‌ها آرایش كردن را بلدند و اغلب اوقات، آرایش را خودشان انجام می‌دهند اما به هر حال در روش آرایش، اشتباه می‌كنند. هم اشتباهات و هم توصیه‌ها را بخوانید.
انتخاب قاب استاندارد برای عینک

انتخاب قاب استاندارد برای عینک

26 آذر 1392

انتخاب يك قاب مناسب و استاندارد شايد مساله‌اي باشد كه اغلب كساني كه اقدام به خريد عينك مي‌كنند، نسبت به آن بي‌توجهند.براي اكثر ما كافيست كه فكركنيم فريم انتخابي با فرم‌ صورتمان سازگار است و اين مساله مثلا هنگام انتخاب عينك آفتابي بيشتر خودش را نشان مي‌دهد.دكتر ابراهيم جعفر‌زاده‌پور، عضو هيات علمي‌ گروه اپتومتري دانشگاه علوم پزشكي ايران در مورد خريد يك عينك با فريم استاندارد مخصوصا براي كودكان در اين گفتگو توضيح مي‌دهد.
ماموگرافي؛ كي و چرا؟

ماموگرافي؛ كي و چرا؟

26 آذر 1392

گفته مي‌شود اگر خانمي هيچ عامل خطري براي سرطان سينه نداشته باشد بايستي اولين ماموگرافي را در سن 35 سالگي انجام داده و از سن 40 الي 50 سالگي هر يك تا سه سال يك بار ماموگرافي انجام دهد و از سن 50 سال به بالا هم سالانه يك ماموگرافي توصيه مي‌شود.‏ دكتر معصومه گيتي، استاديار گروه راديولوژي و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در اين‌باره توضيح مي‌دهد.
در مورد سنگ کلیه بیشتر بدانیم

در مورد سنگ کلیه بیشتر بدانیم

26 آذر 1392

دکتر محمد یزدانی-سنگهای ادراری قدمتی 7000 ساله دارند که از دوران حیات اولیه تا زندگی مدرن امروزی بشر از بیماریهای ناشی از سنگ رنج می برده است گرچه علت آنرا در بعضی موارد نمی دانسته اند ،ولی امکاناتی که بتوان با سنگ یا عفونت ناشی از آن مبارزه کرد را در دست نداشته و گاهی اوقات از داروهای گیاهی و در بعضی مواقع از خرافات استفاده می شده است .
فلوراید، شمشیر دولبه

فلوراید، شمشیر دولبه

26 آذر 1392

بدون شك استفاده منظم از فلوراید اهمیت حیاتی در كنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندانی در كودكان و بزرگسالان دارد، گرچه عمده تأثیر آن مربوط به دوران كودكی و قبل از رویش كامل دندان‌های دایمی است.
نگاهی به عوارض کوکائین

نگاهی به عوارض کوکائین

26 آذر 1392

کوکائین پودر سفید نرم شفاف کریستالی با طعمی تلخ است که اغلب با پودر تالک، یا ملین ها یا شکر مخلوط می شود و معمولاً به صورت استنشاق، تزریقی، خوراکی یا دود کردن و گاهی هم به طریق پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف می کنند.
بهداشت پوست نوجوان‌

بهداشت پوست نوجوان‌

26 آذر 1392

دردوران بــلـــوغ بـــه عـلــت تـغـیـیــرات هــورمــونــی وترشح هورمونهای جنسی، پیاز مو، غدد چربی وغدد عـرق اكـرین و اپوكرین در محلهای ویژه ای از بدن به رشد بیشتری رسیده وفعالتر می‌شوند وبروز دانه ‌های غرور جوانی ممكن است اتفاق بیافتد.
آنچه افراد بالای ۶۰ سال باید بدانند

آنچه افراد بالای ۶۰ سال باید بدانند

26 آذر 1392

فعالیت بدنی و ورزش منظم در طول عمر، به خصوص سنین بالا عامل حفظ و حتی تقویت قلب، ریه‌ها، اعصاب و استخوان می‌باشد.دراین سن چه غذایی برای من مناسب است؟رژیم غذایی سالمندان باید حاوی مواد غذایی غنی از ویتامین‌ها، املاح و بویژه كلسیم و آهن باشد. لذا مصرف شیر و لبنیات، سبزیها و میوه‌ها و گوشت توصیه می‌شود...
چرا و چگونه نمك یددار مصرف كنیم؟

چرا و چگونه نمك یددار مصرف كنیم؟

26 آذر 1392

ید یك عنصر حیاتی برای زندگی انسان است كه به صورت عمده در خاك یافت می‌شود. البته خاك بسیاری از مناطق جهان حاوی مقادیر كافی از این ماده مغذی ضروری نیست و لذا محصولات كشاورزی و فرآورده‌های دامی این مناطق، دچار كمبود ید هستند. بدین ترتیب رژیم غذایی انسان‌ها كه به این منابع وابسته است نیز به مقدار كافی ید نخواهد داشت.
چگونه می‌توان دیابت داشت و سالم زندگی كرد ؟

چگونه می‌توان دیابت داشت و سالم زندگی كرد ؟

26 آذر 1392

مقاومت نسبت به انسولین را كم می‌كند (درب سلول راحت‌تر توسط كلید انسولین باز می‌شود) پس قند راحت‌تر پائین می‌آید. ۴ تا ۶ بار در هر هفته هربار ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ولی مهم است بدانید كه هر مقداری از ورزش بهتر از هیچ است.
همه چیز درباره تاتو

همه چیز درباره تاتو

26 آذر 1392

دکتر امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست-تاتو عملي است كه با رنگ‌هاي مختلف براي زيبايي و به ندرت هم درمان انجام مي‌شود. شايع‌ترين رنگ‌هاي مورد استفاده در تاتو سبز، قهوه‌اي و مشكي است البته رنگ‌هاي ديگري مانند سفيد و قرمز هم ممكن است در تاتو استفاده شود.
1.03939s, 18q