ضايعات و زخم‌هاي دهان

ضايعات و زخم‌هاي دهان

26 آذر 1392

دكتر محمدمراد حاصلي-مهمترين كار دندان‌ها جويدن است. اگر بتوانيم غذا را خوب بجويم ‌از خوردن غذا بيشتر لذت خواهيم برد. اگر غذا خوب جويده شود هضم غذا راحت‌تر انجام مي‌شود و مشكلات گوارشي كمتري خواهيم داشت. همه دوست دارند دندان‌هاي سالم و دهان خوشبويي داشته باشند. بوي بد دهان علاوه بر اينكه موجب دوري اطرافيان مي‌شود براي خود ما نيز آزاردهنده است. بسياري از بيماري‌ها مثل گلودرد، سينوزيت و بيماري‌هاي داخلي موجب بوي بد دهان مي‌شوند اما يكي از دلايل بوي بد دهان باقي ماندن ذرات غذا بين دندان‌ها و رشد ميكروب روي آنهاست. اولين اقدام براي برطرف كردن بوي بد دهان پيشگيري از خرابي دندان‌ها و عفونت‌هاي لثه است.
جراحي زيبايي، سومين رده جرايم پزشكي

جراحي زيبايي، سومين رده جرايم پزشكي

26 آذر 1392

اين در حالي است كه از هر 100هزار عمل جراحي زيبايي 6 مورد به فوت متقاضي منجر مي‌شود.
روغن نباتی نیمه جامد بدون اسید چرب ترانس در کشور تولید شد

روغن نباتی نیمه جامد بدون اسید چرب ترانس در کشور تولید شد

26 آذر 1392

محققان صنعتی روغن نباتی کشور موفق به تولید و عرضه روغن نباتی نیمه جامد بدون اسید چرب ترانس شدند.
تا پايان سال 86 روغن‌هايمان به استانداردهاي جهاني مي‌رسد

تا پايان سال 86 روغن‌هايمان به استانداردهاي جهاني مي‌رسد

26 آذر 1392

300 نفر از مجموع 800 مرگ روزانه در كشور به بيماري‌هاي قلبي مربوط است كه مصرف روغن‌هاي جامد اشباع يكي از علل اصلي آن و 100 مرگ از اين تعداد به طور مستقيم به تغذيه نامناسب مرتبط است. در حال حاضر حدود 70 درصد مردم هنوز روغن‌هاي جامد اشباع مصرف مي‌كنند و با وجودي كه طي 5/‌1 سال اخير اين ميزان حدود 10 درصد كاهش پيدا كرده اما همچنان با وضع ايده‌آل كه حذف كامل روغن‌هاي جامد اشباع و كاهش ايزومر ترانس است، فاصله زيادي داريم. هر چند به گفته مسوولان، اخيرا در كشور موفق به توليد روغن نيمه‌جامد بدون ترانس شده‌ايم كه مخصوص سرخ كردن است ولي با اين وجود تا رسيدن به هدف نهايي راه زيادي داريم. به دنبال پيگيري‌هاي هفته‌نامه سلامت درباره بحث روغن‌هاي خوراكي، مصاحبه‌اي با معاون محترم غذا و داروي وزارت بهداشت توسط هفته نامه سلامت انجام گرفته كه اميدواريم پاسخ‌هاي جناب آقاي دكتر ديناروند، پاسخ‌هاي قانع‌كننده‌اي براي خوانندگان باشد. قضاوت با خودتان است.
"احترام گذاشتن به كودك"گامي در جهت تامين سلامت رواني ....

"احترام گذاشتن به كودك"گامي در جهت تامين سلامت رواني ....

26 آذر 1392

در شكل گيري شخصيت كودك به تاثير عوامل متعددي مانند عوامل ارثي ، خانواده ، جامعه و مدرسه مي توان اشاره كرد. اما در اين ميان به نظرمي رسد كه خانواده بيشترين نقش را در شكل گيري شخصيت و تامين سلامت رواني كودك ايفا مي كند. كودك اولين تجربه ها و رفتارهاي خود را در درون خانواده و در ارتباط نزديك با پدر و مادر مي آموزد كه همين تجربه ها و يادگيري هاي اوليه پايه واساس شخصيت كودك را به وجود مي آورند . آگاهي بر اين كه چگونه تجارب اوليه زندگي ، شخصيت فرد را قالب ريزي مي نمايد مي تواند از نظر علمي به ما كمك كند تا در تربيت كودكانمان عاقلانه تر گام بر داريم . بسياري از مسائلي كه جامعه با آن دست به گريبان است از جمله پرخاشگري ، از خود بيگانگي ، خود كشي ، بيماريهاي رواني و ... شايد از اين طريق قابل پيشگيري باشد كه ما در باره نحوه تاثير رفتار و نگرشها ي والدين بر كودكان و نقش خانواده بر سلامت رواني كودكان شناخت دقيق تري داشته باشيم .
درمان بیماری‌ها با رژیم غذائی

درمان بیماری‌ها با رژیم غذائی

26 آذر 1392

سامانه خبر سلامت نیوز در گفتگوئی کوتاه با دکتر منصور ریسمانچیان-پزشک عمومی-به بررسی رابطه بین تغذیه سالم و رژیم غذائی با درمان بیماری ها پرداخته است که مشروح آن در ادامه آمده است.
پنهان کاری بزرگ وزارت بهداشت

پنهان کاری بزرگ وزارت بهداشت

26 آذر 1392

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد شدید از بی توجهی مسئولان سیاسی کشور به حوزه سلامت و بهداشت گفت:من در 7 سال گذشته كه به عنوان نماينده مردم در مجلسهاي ششم و هفتم آرزو به دل مانده ام كه روساي جمهور وقت، وقتي كه لايحه بودجه را تقديم مجلس مي كنند از سلامت مردم به عنوان یکی از اوليت هاي چهارگانه دولتشان اسم ببرند.
برونشیت چیست؟

برونشیت چیست؟

26 آذر 1392

مترجم دکتر نگار اصغربیک-بروشیت التهاب دیواره لوله های برونش یا نایژه ها که نای را به شش هامتصل می کنند، است. هنگامیکه برونش ها ملتهب می شوند و یا عفونی می شوند، هوای کمتری می تواند به شش ها یا از شش ها جریان پیدا کند و یک موکوس یا خلط سنگین در راه های هوایی تشکیل می شود.
پاك كردن صورت مسئله

پاك كردن صورت مسئله

26 آذر 1392

روال مديريتي متداول مشكل دفع زباله هاي عفوني را نيز حل نمود . به لحاظ خوشحالي و هيجان زائد الوصف ناشي از كسب عنوان " توليد كننده " تعجب نكنيد اگر بدون مقدمه ، خدمت تمامي همكاران عزيز پيوستن پزشكان به خيل توليدكنندگان را تبريك عرض نمايم !مطابق ماده 7 قانون مديريت پسماندها ، مسئوليت و هزينه دفع زباله پزشكي با توليدكننده مي باشد و در صورت عدم همكاري ، طبق قانون رفتار خواهد شد .
كم‌كم باورمان مي‌كنند

كم‌كم باورمان مي‌كنند

26 آذر 1392

گفت‌وگو با دكتر مينو محرز، سرپرست مركز تحقيقات ايدز ايران - تلاش جهانی برای مبارزه با گسترش بیماری ایدز سال‌هاست كه در همة جوامع، از پیشرفته‌ترین کشورهای غربی گرفته تا کشورهای درحال‌توسعه‌ای نظیر گامبیا، صورت مي‌گيرد.تولید 13 واکسن جدید برای این بیماری در 8 کشور جهان، در سال 2006، گواهی بر این مدعاست. دستیابی به فناوری تولید داروهای جدید و کارآمد باعث شده که هرازگاه محققان در گوشه‌ای از جهان از تولید داروی جدیدی خبر دهند اما، به‌دلیل نوپا بودن دانش فنی تولید داروهای ضدایدز، اغلب آنها در حد آزمایشگاهی باقی می‌مانند.
زايمان، اين بار در آب!

زايمان، اين بار در آب!

26 آذر 1392

علي دلدار - به ادعاي بسياري از زنان، درد طاقت‌فرساي زايمان را با هيچ درد ديگري نمي‌توان مقايسه کرد. درد زايمان از شايع‌ترين و شديدترين دردهاي جسماني به‌شمار مي‌رود و شايد ترس از هميندرد موجب افزايش چشمگير زايمان به روش سزارين در كشور ما شده است. اين در حالي است كه، با توجه به پيشرفت علم پزشكي و بنا بر اصل انسان‌محوري و بها دادن به رفاه حال انسان‌ها، امروزه به جزئي‌ترين درد و ناراحتي بيماران توجه مي‌شود. بنابراين، در جامعة امروز كه پرداختن به حقوق زنان دغدغه‌اي جدي است، يافتن راه‌حلي براي كاهش درد زايمان ازجمله بديهي‌ترين و مهم‌ترين مباحثي است كه بايد به آن پرداخته شود.
اختلالات تولید را چطور درمان کنیم ؟

اختلالات تولید را چطور درمان کنیم ؟

26 آذر 1392

درمان اختلالات تولیدی کاملا به فردی که مورد درمان بستگی دارد . myofunctional درمانی است که برای فشار زبان صورت می گیرد که یک روش تمرینی جدیدی از بلع را دربرمی گیرد . درمان Dyspraxia معمولا شامل تمریناتی بدون گفتار در زبان ، لب ها و کام . بعضی از درمان های اختلالات تولیدی ممکن است نیازمند افزودن مهارت های شنیداری باشد برای اینکه کودک را در یادگیری تمایز بین صداها کمک کنیم .
انواع هوش در کودکان

انواع هوش در کودکان

26 آذر 1392

کدام پدر و مادری نمیخواهد فرزندش تیزهوش باشد؟ تصور نمیکنم کسی در جواب این سوال دستش را بالا برده باشد. اما هنگامی که فاصله نسل والدین و فرزندان را به طور کامل درنظر بگیریم، سوالهای دیگری نیز پیش می آید. تیزهوش در چه زمینه ای؟ چه کسی هوش را معنا میکند؟ آیا این به این معناست که بچه من در مدرسه بهتر عمل میکند؟ اگر ارزشهایی چون مهربانی و صداقت را به کسی نیاموزیم، باهوش بودن چه ارزشی دارد؟
باید قطب پزشکی باشیم

باید قطب پزشکی باشیم

26 آذر 1392

بيمارستان قلب کوثر بزرگترين مرکز خيريه درماني در سطح کشور است که با همت مردم نيکوکار و به منظور ارائه خدمات به بيماران قلبي در شيراز در بنياد قلب فارس احداث و از شهريور سال گذشته بهره برداري از بخشي از آن آغاز شده است . گرچه بنا به گفته دکتر تابنده مدير عامل بنياد قلب فارس فکر اوليه تاسيس چنين بيمارستاني به سال 70 و شايد قبل از آن بر مي گردد اما مطمئناً نياز به داشتن چنين مرکز پيشرفته و تخصصي از دهها سال قبل از آن بر مي گردد و از زماني که امکاناتي براي انجام جراحي قلب وجود نداشت احساس مي شد. همان زماني که بيماران بايد براي عمل جراحي نه به تهران بلکه با تحمل هزينه هاي گزاف به خارج از کشور اعزام مي شدند.
راينولوژي؛ دانش بيماري‌ها و جراحي‌هاي بيني

راينولوژي؛ دانش بيماري‌ها و جراحي‌هاي بيني

26 آذر 1392

راينولوژي يک شاخه فوق تخصصي در دانش پزشکي است که به جراحي‌ها و درمان بيماري‌هاي بيني، سينوس‌ها و ساختمان‌هاي اطراف بيني در سر و صورت مي‌پردازد. راينولوژي از کلمه لاتين راينو به معناي بيني منشا گرفته است. راينولوژي يک شاخه فوق تخصصي در دانش پزشکي است که به جراحي‌ها و درمان بيماري‌هاي بيني، سينوس‌ها و ساختمان‌هاي اطراف بيني در سر و صورت مي‌پردازد.با گسترش روزافزون دانش پزشکي، روش‌هاي جديد جراحي براي کاهش مشکلات بيماران پس از جراحي‌هاي بيني و تشکيلات مجاور بيني ابداع مي‌شوند.
مادر، جنين و حساسيت

مادر، جنين و حساسيت

26 آذر 1392

حساسيت» عارضه‌اي است كه ممكن است در نوزادان به دلايل مختلف بروز كند كه شايع‌ترين علت آن، ناآگاهي مادر از تغذيه مناسب خود و نوزاد و نداشتن برنامه‌ غذايي منظم است. اگرچه هنوز تحقيقات پيرامون تأثير مصرف مواد غذايي حساسيت‌زا از طريق مادر به جنين ادامه داشته و اين نكته به اثبات نرسيده است كه مصرف غذاهاي حساسيت‌زا توسط مادر بر روي جنين نيز تأثير گذار است، اما به مادران باردار توصيه مي‌شود تا مصرف اين قبيل خوراكي‌ها- مواد غذايي حساسيت‌زا- را به بعد از وضع حمل موكول كنند.
بازي نقش‌ها

بازي نقش‌ها

26 آذر 1392

روابط خانوادگي، تحت تأثير پويايي نهادهاي اجتماعي، با تحول دائم روبه‌روست.
آقا ببخشيد، زن ايده‌آل شما...؟

آقا ببخشيد، زن ايده‌آل شما...؟

26 آذر 1392

در آخرين روزهاي سال 1385، «وقتي بنفشه‌ها را، با برگ و ريشه و پيوند و خاك در جعبه‌هاي كوچك چوبين جاي مي‌دادند...» در جمع دوستان حال خوبي نداشتيم. چرا؟ دو دوست ـ دو دختر بيست‌وچند ساله ـ در هم‌زماني عجيبي، اشك‌ريزان و دلگير خبر دادند كه مردهاي زندگي‌شان ـ مردهاي مهم زندگي‌شان ـ تركشان كرده‌اند و رفته‌اند، كجا؟
زهرماري به اسم كولا!

زهرماري به اسم كولا!

26 آذر 1392

آيا مي‌دانيد اين لغت از كجا آمده و با خودش چه به همراه مي‌آورد؟120 سال پيش، وقتي دكتر جان پمبرتون در آزمايشگاه كوچكش در آتلانتا با تركيب چند ماده، معجون جديدي را اختراع كرد و آن را به نام كوكاكولا به دنيا معرفي نمود، هيچ گاه فكر نمي‌كرد كه اين نوشيدني و انواع مشابه آن روزي چنان مرزهاي دنيا را درنوردد كه در هر گوشه‌اي از جهان، جزء ثابتي از سفره غذا باشد.
ضرورت ارتقاي سلامت جنسي زنان در ايران

ضرورت ارتقاي سلامت جنسي زنان در ايران

26 آذر 1392

گفت‌وگو با دكتر عفت مرقاتي خويي، متخصص رفتارشناسي جنسي-رفتار جنسي در جامعة ما موضوعي است كه نمي‌توان درباره‌اش صحبت كرد. «زبان سكوت»، به عقيدة من، بين مردم ما، به‌ويژه زنان، زبان مناسب رفتار جنسي است. اين ادعا مبني بر نتايج تحقيقاتم است. البته نمي‌خواهم اين نتايج را به كل قشرهاي جامعه تعميم بدهم. مي‌توان گفت كه بيشتر متخصصان مسائل جنسي حتي نمي‌دانند كه مددجويانشان براي بيان مشكلات جنسي‌شان از چه الفاظ و واژه‌هايي استفاده مي‌كنند. در ملاقات پزشك و بيمار، آنها در دو وادي متفاوت سير مي‌كنند. چيزي كه ما متخصصان از كتب پزشكي غربي آموخته‌ايم با زبان و درك عموم مردم فاصله دارد.
ببخشيد و فراموش‌كنيد

ببخشيد و فراموش‌كنيد

26 آذر 1392

چيزي به عنوان رابطه بدون تعارض وجود ندارد. تعارض و اختلاف بخشي از زندگي است و به‌عنوان واقعيت هر رابطه‌اي وجود دارد و ضرورتاً بد نيست.در حقيقت، يك رابطه‌اي كه در ظاهر بدون تعارض است، ممكن است ناسالم‌تر از يك رابطه همراه با تعارضات و اختلافات مكرر باشد.اختلافات يا تعارضات، رويدادهاي انتقادي‌اي هستند كه مي‌توانند رابطه را تضعيف يا تقويت كنند.
عقايد ابن سينا درباره سرطان

عقايد ابن سينا درباره سرطان

26 آذر 1392

بعضي اظهار نظرهاي شيخ الرئيس درباره ي سرطان بعد از گذشت 10 قرن هنوز معتبر است. بيش از يک هزار سال قبل، ابوعلي سينا حکيم وارسته، برجسته و منحصر به فرد ايراني اولين کسي بوده که در تاريخ بشر از سرطان به درستي صحبت کرده است. بعضي از جملات و عقايد سرطان شناسي ابوعلي سينا با گذشت 10 قرن هنوز تغيير محسوسي نکرده است. زکاوت، پشتکار و تحقيق مستمر ابوعلي سينا توانسته است از او طبيبي استثنايي در عالم خلقت معرفي کند. ابوعلي سينا به دليل شناخت عميقي که از فقه و فلسفه ي اسلامي داشت و با آگاهي از امور اجتماعي و سياسي وقت، جامعيت لازم را براي حکمت و طبابت پيدا کرده بود. او از علم تشريح اطلاع خوبي داشت و حتي روابط بين اعضاي بدن را که به صورت عادي ارتباط تشريحي ندارند، شناخته بود. او در کتاب قانون خود ارتباطبيماري هاي پستان و رحم و تخمدان ها را شناخته و گزارش کرده است. اين رازي است که يک هزار سال بعد از وفات وي روشن شده است.
بهار مي‌خواهد خفه‌ام كند!

بهار مي‌خواهد خفه‌ام كند!

26 آذر 1392

عطسه‌هاي آن چناني و آبريزش مداوم از بيني امانش را بريده. گرفتگي بيني هم که نمي‌گذارد هواي دلپذير بهار را استنشاق کند و از اين همه لطافت بهاري نصيبي ببرد.اصلا ديگر از رسيدن بهار خوشحال نيست، چون هر وقت بهار با شکوفه‌هاي رنگارنگش مي‌آيد، دردسرهاي حساسيتش هم دوباره شروع مي‌شود.اگر شما هم مانند دوست ما چنين مشکلاتي داريد، ممکن است مبتلا به آلرژي فصلي يا رينيت آلرژيک باشيد.
آكنه و راهكارهاي درمان آن

آكنه و راهكارهاي درمان آن

26 آذر 1392

دکتر محمد علی نیلفروش زاده، رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک-يكي از بيماريهاي شايع دوران جواني آكنه يا غرور جواني است كه حدود 80-70% شيوع دارد. گرچه اين بيماري بر سلامتي انسان اثري ندارد ولي آثار آن بر چهره، باعث مختل شدن زندگي و فعاليت فرد شده و حتي باعث افسردگي و اضطراب مي شود. بنابراين تقاضا براي درمان اين بيماري با پيشرفت زندگي رو به فزوني است چرا كه در قديم الايام اين بيماري را مختص سنين جواني مطرح كرده و بدون درمان رها مي كردند ولي...
تحقق روياي كارخانه سلول‌سازي

تحقق روياي كارخانه سلول‌سازي

26 آذر 1392

چندان اغراق نيست اگر بگوييم طرح تحقيقاتي كه دكتر كريم‌نيرنيا در دانشگاه نيوكاسل آغاز كرد و اكنون دانشگاه‌هاي‌هانوفر، بوتينگن، بن، كلن و دوسلدورف آلمان، سنگاپور، شانگهاي و اخيراً دانشگاه بوستون در آن مشاركت دارند، مي‌تواند انقلابي در عرصه پزشکي ايجاد كندخبر ساخت سلول‌هاي جنسي از بافت مغز استخوان كه هفته گذشته در صدر اخبار علمي‌جهان قرار گرفت، تنها بخش كوچكي از سلسله پروژه‌هاي تحقيقاتي‌ دكتر نيرنياست كه در گفت‌وگو زیرآنها ‌را توضيح داده ‌است.کريم نيرنيا در سال 1340 در شيراز به دنيا آمده و تحصيلات مقدماتي خود را تا ديپلم در همان شهر در رشته رياضي فيزيک به پايان رسانده و پس از قبولي در کنکور اعزام به خارج، به آلمان رفته و ليسانس و فوق‌ليسانسش را در رشته ژنتيک گرفته است.
لیپوساکشن

لیپوساکشن

26 آذر 1392

لیپوساکشن که با اسامی لیپوپلاستی ( « تغییر شکل چربی») یا ساکشن لیپکتومی ( برداشت چربی با کمک ساکشن) نیز شناخته می شود یک عمل جراحی زیبایی است که چربی را از قسمتهای متفاوتی از بدن بر می دارد. نواحی که بر روی آنها عمل انجام می شود عبارتند از شکم، رانها، باسن، گردن، دست ها و جاهای دیگری از بدن. چربی معمولا" از طریق یک کانول یا آسپیراتور برداشته می شود. اگر چه فعالیت بدنی و رژیم غذایی برای از دست دادن وزن و چربی های اضافی مفید می باشد ولی بعضی از رسوبات چربی ممکن است به این تلاشها پاسخ ندهند. در اینگونه موارد استفاده از لیپوساکشن می تواند یک انتخاب باشد.لیپوساکشن یک جایگزین بدون زحمت برای فعالیت و رژیم غذایی نیست. این کار نوعی شکل دادن به بدن است و نه یک روش کاهش وزن. میزان چربی برداشت شده بسته به پزشک، روش جراحی و بیمار متفاوت است ولی میزان میانگین آن معمولا" کمتر از ۱۰ پوند ( ۵ کیلوگرم ) است.
آرایش در سایه رنگ ها

آرایش در سایه رنگ ها

26 آذر 1392

از آنجا كه پس از سی سالگی كلاژن كمتری در سلول های پوستی ساخته می شود، مالیدن كرم های حاوی كلاژن و حاوی كینون كه پوست را در برابر رادیكال های آزاد محافظت می كند بسیار توصیه می شود. علاوه بر بالا رفتن سن، استعمال سیگار و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب نیز باعث كاهش تولید كلاژن می شود كه در صورت استفاده نكردن از ضدآفتاب و عدم قطع استعمال سیگار هیچ كرم و لوسیون معجزه آوری نخواهد توانست شادابی و طراوت را به پوست باز گرداند.
عوامل اجتماعی موثر در سلامت روانی

عوامل اجتماعی موثر در سلامت روانی

26 آذر 1392

در نظرگرفتن شرایط روحی بیمار و پرداختن به مشكلات روانی او نیازمند برنامه‌ریزی طولانی مدت و بهرمند بودن از اطلاعات كافی در این زمینه است.موقعیت موجه اجتماعی، موفقیت دركار یا تحصیل و برخورداری از موقعیت مالی مناسب از جمله عواملی هستند كه فرد را در برابر بسیاری از بیماری‌ها ایمن می‌كند. «استرس بیماری‌زا است» جمله‌ای است كه این روزها زیاد به گوش می‌خورد، اما برخلاف آنچه به نظر می‌رسد نظریه تازه‌ای نیست. این جمله بر روی پاپیروس سه‌هزار و پانصد ساله‌ای كه از پزشكی مصر باستان باقی مانده نوشته شده است.
حساسیت فصلی یا بیماری تب یونجه

حساسیت فصلی یا بیماری تب یونجه

26 آذر 1392

شایعترین علامت در این بیماران عطسه های مکرر است که برای مدت طولانی گریبانگیر این افراد می باشد. علاوه بر آن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی نیز از دیگر علائم این بیماری می باشد.این بیماری به اسامی مختلف نامیده می شود از جمله حساسیت فصلی، حساسیت بهار ، حساسیت به گروه گیاهان نامیده می شود. این بیماری ، جزء بیماریهای شایع به شمار می رود همچنین این بیماری با آسم نیز همراهی دارد و مواردی که فرد در آن به هر دو بیماری مبتلا است کم نمی باشد.
۷ روش برای زیبایی اندام

۷ روش برای زیبایی اندام

26 آذر 1392

درنظر گرفتن اهداف کوچک، یک روش بسیار موثر برای سوزاندن چربی و داشتن عضلات خوش‌فرم و خوش‌تراش است.در نظر گرفتن اهداف کوچک و قابل اجرا، روشی بسیار موثر تر از پیروی از برنامه‌های سخت برای دست یافتن به اهداف بسیار بزگ است. برای اینکه اندامتان تغییر قابل ملاحظه‌ای پیدا کند، لازم نیست که حتما به اندازه یک دونده ماراتن‌ بدوید و یا از یک کوه بلند بالا بروید. در واقع توصیه می‌کنیم برای رسیدن به تناسب اندام هیچ‌گاه یک مرتبه به ورزش سنگین نپردازید، بلکه قدم به قدم پیش بروید.این کار علاوه بر تضمین رسیدن به یک اندام متناسب، باعث اعتماد به نفس شما هم می‌شود.
3.41741s, 19q