انگور انرژي زا و درمانگر يبوست و التهاب معده و روده‌ها است

۱۳۸۷/۰۴/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11368
انگور انرژي زا و درمانگر يبوست و التهاب معده و روده‌ها است

انگور ميوه بسيار مفيدي است که خاصيت قليايي دارد و باعث قليايي شدن خون مي شود. از اين لحاظ هر يك کيلوي آن معادل يک ليتر آب معدني است. به علت وجود مواد قندي زياد انرژي‌زا است و حرارت بدن را تامين مي‌کند.

امروزه در طب درمان‌هاي طبيعي از رژيم‌هاي مختلف انگور استفاده مي‌كنند. همچنين اين ميوه را براي درمان بيماري‌هاي يبوست،‌ عوارض رماتيسم، كم‌خوني و حتي پيشگيري از سرطان سودمند مي‌دانند‌.

انگور هم لاغر كننده است و هم چاق كننده، بدين گونه كه خوردن انگور به تنهايي (از صبح تا ظهر) لاغر كننده است و اگر آن را همراه با غذا ميل كنيد چاق كننده است.

يكي از خواص انگور، صاف كننده و مولد خون بودن آن است‌. انگور قند خون را نيز تنظيم مي‌كند. به علاوه انگور قرمز براي تصفيه خون و خون سازي از انگور سبز هم بهتر است. البته افرادي كه قند خون پايين دارند مي‌توانند از انگور بهره زيادي ببرند‌.

انگور يكي از ميوه‌هاي ضد سرطان شناخته شده است و اين به خاطر خواص ضد عفوني كنندگي آن است‌. افرادي كه در دوره نقاهت يك بيماري هستند و يا ضعف عمومي ‌بدن دارند و در نتيجه قدرت دفاعي بدن آنها كم شده است، سعي كنند از انگور به مقدار زيادي استفاده كنند.

انگور پتاسيم زيادي دارد كه به جبران ضعف بدن كمك مي‌كند. به علت داشتن پتاسيم، مقوي قلب و يک داروي موثر براي کم خوني است زيرا داراي آهن، منگنز و منزيم بوده و در كنترل فشارخون موثر است. افراد مبتلا به ناراحتي‌هاي قلب و اعصاب مي‌توانند آب آن را نيز در طي روز بنوشند‌.

انگور براي سلامتي قلب، ريه و كليه نافع است و به علت داشتن املاح و مواد سلولزي، ملين و مدر بوده و براي مبتلايان به اوره بالاي خون (نقرس) مناسب و سازگار است‌ و يبوست كه عوارض آن بي‌اشتهايي، نفخ، سردرد،‌ تشنگي مفرط و بدبويي دهان است با خوردن آب انگور تازه برطرف مي‌شود‌.

علاوه بر اين که انگور در درمان يبوست و التهاب معده و روده‌ها موثراست؛ بسيار مقوي و مغذي است، خون را تصفيه، سينه و ريه را صاف و تميز مي‌كند. انگور همچنين در درمان سل ريوي و سياه سرفه موثر است وبراي درمان اسهال خوني از انگور استفاده مي شود.


همچنين براي درمان نقرس بسيار مفيد است. افرادي كه معده ضعيف دارند بايد انگور را بدون پوست بخورند زيرا پوست آن ديرهضم بوده و موجب دل درد، نفخ و عوارض ديگر مي‌شود.

انگور بهترين ميوه براي كساني است كه مي خواهند لاغر شوند و بدن خود را از اسيد اوريك، سنگ‌هاي صفراوي و مسموميت‌هاي مزمن (مسموميت از سرب يا جيوه ) پاك كنند. رژيم آب انگور براي مبتلايان به سل ريوي و بواسيرمفيد است،

براي تقويت و طراوت پوست و همچنين روشن كردن رنگ پوست، آب انگور تازه را مي توان استفاده کرد.

شيره انگور خاصيت ملين دارد. برگ آن مقوي و قابض و دم كرده آن مدر است. آبغوره آن در رفع اورام مخاط لثه و دهان و سركه حاصله از تخمير دانه انگور در تسكين خارش پوست و جلوگيري از خونريزي‌ها به كار مي‌رود و دانه‌هاي خشك آن صفرا و بلغم را دفع و پي را محكم كرده خستگي را رفع و حالت انبساط بوجود مي‌اورد. در همه حال انگور و برگ و شيره و دانه‌هاي خشك شده و دانه‌هاي نارس (غوره ) و دانه تخمير شده (سركه ) مصرف غذايي دارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.26714s, 18q