چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۱
کد خبر: 134105

دارو را به مقدار توصیه شده مصرف کنید و هیچ‌گاه دوز مصرفی‌تان را سر خود افزایش ندهید؛ حتی مصرف استامینوفن اندکی بالاتر از میزان توصیه شده ممکن است شما را در معرض خطر آسیب کبدی قرار دهد.

مصرف استامینوفن باعث آسیب کبدی می‌شود؟

سلامت نیوز: دارو را به مقدار توصیه شده مصرف کنید و هیچ‌گاه دوز مصرفی‌تان را سر خود افزایش ندهید؛ حتی مصرف استامینوفن اندکی بالاتر از میزان توصیه شده ممکن است شما را در معرض خطر آسیب کبدی قرار دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، استامینوفن، دارویی مسکن و تب‌بر است که به صورت ژنریک و نیز در ترکیب برندهای دارویی مانند تیلنول و وایکودین در اشکال دارویی متفاوت مانند قرص، شربت، کپسول و قطره در بازار دارویی موجود است. استامینوفن در برخی کشورها با نام پاراستامول به فروش می‌رسد. این دارو در صورتی که در حد مجاز و مطابق با دستورات بروشور و پزشک مصرف شود، به‌طور کلی بی‌خطر است، اما در صورت مصرف بیش از حد مجاز ممکن است آسیب کبدی ایجاد کند که شدت آن از غیرطبیعی شدن آزمایش‌های خونی کارکرد کبد تا نارسایی حاد کبدی و حتی مرگ متفاوت است. ممکن است بلافاصله متوجه آسیب کبدی ناشی از این دارو نشوید، زیرا مدتی طول می‌کشد تا علائم و نشانه‌های آن خود را نشان دهند یا ممکن است نشانه‌های اولیه آسیب کبدی (برای مثال بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ) را به اشتباه به عامل دیگری برای مثال آنفلوآنزا نسبت دهید. آسیب کبدی ناشی از این دارو ممکن است در طول چند روز به نارسایی کبدی و مرگ منتهی شود. برای کاهش خطر آسیب کبدی احتمالی ناشی از استامینوفن به این نکات توجه داشته باشید:

دارو را به مقدار توصیه شده مصرف کنید و هیچ‌گاه دوز مصرفی‌تان را سر خود افزایش ندهید؛ حتی مصرف استامینوفن اندکی بالاتر از میزان توصیه شده ممکن است شما را در معرض خطر آسیب کبدی قرار دهد.

مصرف استامینوفن را بیش از مدت توصیه شده ادامه ندهید.

بیش از یک داروی حاوی استامینوفن را به‌طور همزمان مصرف نکنید. برای مثال در صورتی که یک داروی حاوی استامینوفن را برای درمان سردردتان مصرف کنید و همزمان داروی دیگر حاوی استامینوفن را برای درمان سرماخوردگی به کار ببرید، خطر آسیب کبدی افزایش پیدا می‌کند.

به برچسب داروها توجه داشته باشید . اگر داروی بی‌نسخه را از داروخانه گرفته باشید به بخش «اجزای فعال» نگاه کنید تا معلوم شود داروی مصرفی‌تان حاوی استامینوفن هست یا نه. اگر داروی نسخه‌دار گرفته باشید روی برچسب آن کلمه استامینوفن یا APAP را خواهید دید.

اگر داروی ضدانعقاد (رقیق‌کننده خون) وارفارین مصرف می‌کنید، پیش از مصرف استامینوفن با دکترتان مشورت کنید، چرا که مصرف همزمان استامینوفن و وارفارین شما را در معرض خطر خونریزی قرار می‌دهد.

چطور استامینوفن را ایمن مصرف کنیم؟

برای مصرف ایمن استامینوفن به این نکات توجه کنید:

همه دستوراتی که دکترتان برای مصرف دارو داده است، رعایت کنید.

اطلاعات بخش روی برچسب و بروشور دارو را بخوانید و هنگام مصرف دارو به آنها توجه داشته باشید.

به دوز مصرفی دارو، اینکه هر بار چقدر دارو را مصرف می‌کنید، توجه داشته باشید.

به فاصله میان دوزها، تعداد ساعاتی باید بگذار تا دوز بعدی دارو را مصرف کنید، توجه داشته باشید.

به تعداد مجاز دوزهای دارو که در هر روز می‌توانید مصرف کنید، توجه داشته باشید.

به مواردی که باید مصرف دارو را قطع کرد و به پزشک مراجعه کرد، توجه داشته باشید.

هیچ‌گاه دارو را بیشتر از میزان توصیه شده مصرف نکنید، هر چند که درد یا تب شما تخفیف نیافته باشد. در این موارد با دکتر یا داروسازتان مشورت کنید.

هیچ‌گاه بیش از یک داروی حاوی استامینوفن را به‌طور همزمان مصرف نکنید.

منبع: WebMD

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =