سه‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۰
کد خبر: 137410

معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: متاسفانه کمبود آهن که یک ماده مغذی کلیدی در سلامت انسان است و در جامعه شایع است که مکمل‌های آهن برای جبران این کمبود تجویز می‌شوند.

سلامت نیوز: معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: متاسفانه کمبود آهن که یک ماده مغذی کلیدی در سلامت انسان است و در جامعه شایع است که مکمل‌های آهن برای جبران این کمبود تجویز می‌شوند.  

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، دکتر سید علی وکیلی گفت: مکمل‌های آهن به هر شکلی که باشند، بهتر است زمانی مصرف شوند که معده خالی است یعنی بهتر است همراه با غذا مصرف نشوند چون درصد جذب آنها پایین می‌‌آید.

وی در ادامه افزود: بهترین زمان مصرف مکمل‌های کلسیم نیز زمانی است که معده پر است و فرد غذا مصرف کرده است، درواقع این مکمل اگر همراه غذا مصرف شود تاثیرش بیشتر خواهد بود.

دکتر وکیلی همچنین درخصوص نحوه مصرف مکمل روی(Zn) نیز بیان کرد: مکمل روی هم تقریبا مثل مکمل آهن، بهتر است بدون غذا و با معده خالی مصرف شود تا حداکثر تاثیر خود را داشته باشد.

وی تاکید کرد: اگر قرص‌ هایی که توصیه می‌شود با معده خالی مصرف شوند را با غذا مصرف کنید ممکن است اثر بخشی آنها طبق نسبتی مشخص کاهش پیدا کند، برای مثال مصرف مکمل آهن همراه با غذا بسته به نوع مکمل ممکن است اثر بخشی آن را تا 30 درصد یا بیشتر کاهش دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =