دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳
کد خبر: 230141

خاص بودن همیشه هم به معنی خوب بودن نیست؛حداقل در نظام سلامت اینگونه است و اگر بیمار خاص باشید در واقع با دغدغه‌های بسیاری مانند افزایش هزینه‌های درمان و دارو، کمبود و نبود مراکز درمانی و صدها مشکل دیگر دست به گریبان خواهید بود.

بیماران خاص نباید نگران دارو باشند

سلامت نیوز: خاص بودن همیشه هم به معنی خوب بودن نیست؛حداقل در نظام سلامت اینگونه است و اگر بیمار خاص باشید در واقع با دغدغه‌های بسیاری مانند افزایش هزینه‌های درمان و دارو، کمبود و نبود مراکز درمانی و صدها مشکل دیگر دست به گریبان خواهید بود.

 به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، این نوع بیماری‌ها كه خاص خوانده می‌شوند معمولا تا پایان عمر همراه فرد هستند و بیمار باید با عوارض ناشی از آنها كنار بیاید و زندگی خود را با شرایط دشوار و ناگوار خود سازگار كند؛ بیماری‌هایی كه در همه دوره‌‌های زندگی تأثیرگذار هستند و اثرات قابل توجهی بر كیفیت زندگی افراد می‌گذارند. حالا این روزها انواع دستورالعمل‌ و مصوبه‌ هم بلای جان بیماران خاص شده و دغدغه‌های بیماری‌شان را دوچندان كرده است. فاطمه هاشمی- رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص- در این‌باره به پرسش‌های خبرنگار همشهری پاسخ داده است.

    حدود یك‌ماه پیش انتقادهای شما از مصوبه حذف حمایت‌های بیمه‌ای از داروهای خارجی كه مشابه تولید داخل آنها وجود دارد، حسابی سرو صدا كرد؛ دراین باره توضیح می‌دهید؟

گاهی صحبت‌‌هایی درباره وضعیت بیماران خاص می‌كنیم كه خوشایند خیلی‌ها نیست. این مشكل را با دولت‌های گذشته هم داشتیم. البته امروز وضعیت بیماران خاص نسبت به سال‌های قبل بسیار بهتر شده است ؛ اگر انتقاد می‌كنیم برای رفع مشكل است نه تخریب. از این مصوبه انتقاد كردم و از وزارت بهداشت و دولت خواستم كه مصوبه اجرایی نشود. البته من تعجب می‌كنم كه وقتی ما اعتراض كردیم بلافاصله وزارت بهداشت موضع گرفت كه تولید داخل بهترین است و جالب اینكه چند روز بعد آقای هاشمی، وزیر بهداشت درباره صافی‌های دیالیز اعلام كردند