راهکارهایی برای نجات تامین اجتماعی

10 راهکار برای حل بحران در بخش درمان تامین اجتماعی

۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۰۹:۵۶ - کد خبر: 284043
10 راهکار برای حل بحران در بخش درمان تامین اجتماعی

سلامت نیوز-*مهدی اسفندیار: درمان تامین اجتماعی دچار بحران است، بحرانی که نتیجه ی خطای استراتژیک سیستمی است و نه فردی، افزودن صدها خدمت به حمایت بیمه ای و افزایش ۱۲۰ درصدی تعرفه در سال ۹۳ و عدم اختصاص سهم بیمه شدگان تامین اجتماعی از ارزش افزوده و هدفمندی یارانه ها به بخش درمان و در نهایت رکود اقتصادی و کاهش بیمه پردازی و افزایش بازنشستگان و...دست به دست هم داد تا بزرگترین بیمه ی پایه ی ایران تبدیل به بدهکارترین بیمه شود،

اما نکته ی مهم این است که آیا راهکاری برای نجات این صندوق نیست؟!


در این یادداشت سعی داریم که ده راهکار مورد تاکید کارشناسان برجسته ی کشور را به بیان کنیم تا شاید مورد توجه ی مسئولین امر قرار گیرد:


۱_ قراداد بیمه ها باید با پزشکان عقد شود و نه با مراکز درمانی تا بتوان خدماتی که پزشک ارائه داده را آنالیز کرد و در صورتیکه پزشک طرف قرارداد با بیمه نبود، نباید اجازه داده شود که در دفترچه بیمار نسخه وارد کند، یکی از مهمترین راه کنترل هزینه ها همین است.


۲_سازمان تامین اجتماعی اگر قادر به دریافت حق بیمه ی گروه های مختلفی که دولت به آن تحمیل کرده نیست، دست کم می بایست، بخش درمان را منوط به تامین اعتبار از سوی دولت کند، همانطور که برای کارگران اجباری، تا حق بیمه دریافت نکند دفترچه صادر نمی کند یا استحقاق درمان را باطل می کند، یا اینکه دولت مکلف شود برای این دست از بیمه شدگان، دفترچه ی درمان تامین اجتماعی با رنگ مجزا طراحی کند و حداقل اینکه هزینه های درمان این افراد را از دوش کارگران بردارد.


۳_ حذف تعهد 2k، یکی از عجیب ترین رویدادهای بیمه ای این است که بیمه ها متقبل شدند که به برخی از بیمارستان ها ۲برابر سطح عادی و قانونی دستمزد پرداخت کنند؟!

اینکه وزارت بهداشت بخواهد دست مزدها را بیشتر پرداخت کند، کاری است مرتبط با این وزارتخانه اما ارتباطش با بذل و بخشش از کیسه بیمه ها مشخص نیست، این تصمیم عجیب که متاسفانه در سازمان تامین اجتماعی نیز شبیه سازی شده است، موجب هرج و مرج و تحمیل هزینه های بسیار گزاف بر تامین اجتماعی و حتی سرگردانی بیماران در مراکز ملکی این سازمان شده است که باید آن را متوقف کرد، زیرا بنا بر گزارشات واصله 2k بودن تعرفه های بیمارستان میلاد در کاهش انگیزه ی پزشکان مراکز ملکی که همان اعمال جراحی را باید با نصف قیمت انجام دهند موثر بوده و سبب می شود که تعداد اعمال جراحی در مراکز ملکی کاهش یابد.


۴_صدها خدمت جدید که تحت پوشش بیمه ی تامین اجتماعی درآمده باید مورد بازنگری قرار گیرد و خدماتی که با تحت پوشش قرار گرفتن به شکل خارج نرم افزایش کمی را نشان می دهند، مورد بازنگری قیمتی و حتی در صورت لزوم از پوشش حذف گردند، خاصه اینکه در ابن مورد می توان NHS و خدمات تحت پوشش بیمه پایه را ارزیابی کرد به هرحال در بحث بیمه اروپایی ها تجرببات بیشتر و موفق تری دارند.


۵_باید با شرکای اجتماعی باب گفتگو و تعامل را باز کرد، این امکان وجود دارد که انجمن های پزشکی خودشان پیشگام ارائه ی برخی اصلاحات شوند.


۶_ سازمان تامین اجتماعی و بیمه ی سلامت در مورد خرید خدمت از پزشکان و مراکز طرف قرارداد میتوانند مثل بیمه ی نفت چانه زنی هایی برای گرفتن تخفیف داشته باشند.


۷_ ساخت مراکز جدید باید متوقف شود و در بخش پاراکلینیک باید سطح بندی برای عقد قرارداد جدی گرفته شود.


۸_ سازمان تامین اجتماعی در تمامی سطوح مدیران آزموده ای دارد که تجارب آنها بسیار ارزنده است و به نظر می رسد اختیارات مراکز اسناد پزشکی و مدیران درمان باید بازنگری شود و همینطور هدف گذاری و ارزشیابی مدیران باید بر اساس توانایی آنها در اعمال سیاست های کنترل هزینه تغییر یابد، چنین چیزی میسر نیست که هدف و نیاز این سازمان کنترل و افزایش اثربخشی منابع باشد، اما معیارهای ارزشیابی متناسب با این هدف تغییر نکند.


۹_ این سازمان شدیدا در بخش IT مشکل دارد، در واقع سیستم کنونی نرم افزاری پاسخگوی مدیریت هزینه ها نیست و نمی توان با داده های غیردقیق و از سویی اطلاعاتی که جامع نیستند، نظارت و مدیریت موثری انجام داد، هنوز حدود دو میلیون دو دفترچه ای داریم و هنوز مراکز ملکی این سازمان بهم اتصال کامل ندارند، هنوز امکان دانلود و استقرار اطلاعات بیمارانی که برای ادامه درمان مراجعه می کنند به HIS بیمارستان ها میسر نیست و بسیاری از پاراکلینک ها دوباره کاری می شود که هزینه های سنگینی را متوجه ی درمان تامین اجتماعی می کند.


۱۰_ سازمان تامین اجتماعی صفرتاصد هزینه های درمان کارگران تحت پوشش خود را تامین می کند، این در حالی است که طبق اصل ۲۹ قانون اساسی دولت موظف است درمان پایه را تامین کند، اما دولت نه تنها که هیچ اقدامی برای کمک به بیمه شده ها نمی کند بلکه حدود ۱۱ میلیون نفر بیمه شده ی جدید را با قوانین مختلف سربار این سازمان کرده است، سازمان تامین اجتماعی می تواند با معافیت های گمرگی و کمک های بلاعوض زمین از دولت و ورود به بخش ساخت و ساز و ... فکری به حال درآمد رو به افول و هزینه های رو به فزونش بکند.

جمع بندی: اگرچه دولت و مدیرعامل تامین اجتماعی می توانند با استقراض از بانک ها و فروش اموال بیمه شده ها، ۲۰ ماه پایانی را نیز به خوشی تمام کنند، اما توصیه می شود، حداقل از انجام کارهایی که می توانند با کمی حوصله و مدیریت به نفع بیمه شده ها و این صندوق بین النسلی صورت گیرد دریغ نکنند.

*پژوهشگر حوزه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.40055s, 19q