رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

رد ادعاهای درمان کرونا با بخور جوش شیرین

۱۳۹۹/۰۱/۲۰ - ۱۳:۲۹ - کد خبر: 291713
رد ادعاهای درمان کرونا با بخور جوش شیرین

سلامت نیوز: رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ادعاهای مطرح شده درباره درمان بیش از دویست نفر از مبتلایان کرونا توسط یکی از مدعیان طب سنتی گفت:« در فضای مجازی ادعاهای بسیاری مطرح شده است باید گفت حجم زیادی از جامعه خود به خود درمان می شوند وقتی راجع به یک دارو می توان ادعای درمانی کرد که در کارآزمایی بالینی بتوانیم بیماران را با هم مقایسه کنیم. تا زمانی که این مقایسه اتفاق نیفتد هیچکدام از ادعاها را نمی تواند تایید و تجویز کرد.»


دکتر محمد رضا شمس اردکانی مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، در نشست خبری از طریق ویدئو کنفرانس با خبرنگاران، گفت:« ما چهارمین ویديو کنفرانس با مسوولین طب سنتی چین داشتیم.چینی ها در هرکدام از ویدئو کنفرانس ها تاکید داشتند بیش از۹۰ درصد از بیمارانی که درمان شدند از هر دو طب رایج و طب چینی برای درمان آنها کمک گرفته شده است لذا از وزیر بهداشت خواستیم از طب سنتی ایران را که یک مکتب کاربردی است برای درمان کرونا استفاده کنیم که مورد موافقت قرار گرفت. همکاران ما ‌ در طب سنتی در برخی از بیمارستان ها اقداماتی را برای درمان کرونا شروع کردند و تمام ضوابط لازم انجام شده و امیدواریم نتیجه آن قابل ارايه برای همکاران ما باشد. »


وی گفت:« از آنجایی که چینی ها در نظام معمول خود از داروهای گیاهی به طور عام مصرف می کنند آمادگی بیشتری برای درمان کرونا از این طریق داشتند. توانایی های دیگر ما بحث سبک زندگی است که می تواند در این شرایط خاص موثر باشد. »


دکتر حسین رضایی زاده رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، نیز در این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره ادعاهای مطرح شده در فضای مجازی از سوی دکتر تبریزیان و روازاده برای درمان کرونا با کمک بخور جوش شیرین، گفت:« در فضای مجازی ادعاهای بسیاری مطرح شده است باید گفت حجم زیادی از جامعه خود به خود درمان می شوند وقتی راجع به یک دارو می توان ادعای درمانی کرد که در کارآزمایی بالینی بتوانیم بیماران را با هم مقایسه کنیم. تا زمانی که این مقایسه اتفاق نیفتد هیچکدام از ادعاها را نمی تواند تایید و تجویز کرد و امیدوارم کسانی که در این زمینه کار می کنند به جای صرف انرژی در فضای مجازی، در مراکز علمی مطالعاتشان را ثبت کنند. ما هیچ روشی را فعلا تایید نمی کنیم. آنچه که مورد تایید دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت است خودمراقبتی بالینی است.»

دکتر شمس اردکانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با توجه به تحقیقات انجام شده در زمینه تولید داروی درمان کرونا در کنار داروهای شیمیایی آیا طب سنتی می تواند به درمان کرونا کمک کند، گفت:« بدون شک طبیبان چینی هم ادعا داشتند طب سنتی ایرانی می تواند در کنار طب کلاسیک در درمان کرونا موثر باشد. ما دو دارو داریم که در حال انجام ازمایشات بالینی هستند که تاکنون نتایج خوبی داشته است. باید رعایت این نکته را داشته باشند که مرجع هرگونه اظهار نظر درباره درمان کرونا، وزارت بهداشت است و اثربخشی دارویی را در فضای مجازی مطرح نکنند.ما منتظریم نتایج بالینی این داروها توسط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شود. داروهای سنتی هم در کنار داروهای شیمیایی در بیمارستان ها در حال ازمایشات بالینی هستند.»


دکتر رضایی زاده در پاسخ به اینکه آیا ما در طب ایرانی به نتایجی رسیدیم که قابل ارايه به جهان باشد، گفت:« باتوجه به اینکه همه گیری کرونا برای اولین بار اتفاق افتاده است داروی گیاهی و سنتی را نمی توان در مقایسه با درمان های رایج پیشنهادی استفاده کرد چینی ها هم به ما گفتند از طب چینی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد در کنار درمان های رایج اجازه استفاده داشتند و با توچه به اثراتی که دیدند به استفاده از طب چینی ۹۰ رسیده بود و مراکزی که درمان های سنتی به کار رفته بود کمترین میزان مرگ و میر را داشتند. انچه ما هم کارآزمایی بالینی در بیمارستان ها انجام می دهیم در کنار درمان های رایج است ادعایی نداریم که درمان گیاهی یا طبیعی برای کرونا ساخته و جدای از داروهای شیمیایی می توان استفاده کرد از نظر علمی و اخلاق پزشکی در شرایط فعلی در هیچ جای دنیا سابقه نداشته که بتوان تاثیر داروهای سنتی را در درمان کرونا به طور مستقل بررسی کرد.»


وی درباره تاثیر مصرف الکل یا مواد مخدر در درمان کرونا گفت:« استعمال سیگار و مصرف مواد مخدر هم به مانند استفاده از مواد الکلی به اشتباه برای درمان کرونا در بین برخی از مردم رایج شده در حالی که هیچ شواهد علمی وجود ندارد که افراد سیگاری یا معتادان بهبودی بهتر یا ابتلای کمتری به کرونا دارند و هیچ بحث علمی این موضوع را تایید نمی کند.»

دکتر شمس اردکانی درباره آتش زدن کتاب مرجع پزشکی از سوی یکی از مدعیان طب سنتی گفت:« در جامعه ای هستیم که طب سنتی تاریخ دیرینه داشته است اما متاسفانه یک بدبینی نسبت به طب سنتی بوجود آمده است. در اقدام اخیری که نابخردانه کتابی را آتش زدند این کار هیچ توجیهی نداشته است و کتاب اتش زدن هیچ وقت در فرهنگ و تمدمن ایران سابقه ای نداشته است.»
دکتر رضایی زاده گفت:« فروش دارو به صورت آنلاین حتی داروی رسمی غیرمجاز است مگر اینکه داروخانه های انلاین اجازه داشته باشند. اگر دارویی باشد که از طریق فروشنده های مجازی تبلیغ می شود صد درصد غیرمجاز است اگر دارویی مجوز داشته باشد از طریق داروخانه آنلاین به فروش می رسد نه از طریق فروشنده های مجازی.»

دکتر شمس اردکانی در پاسخ به اینکه آیا پیشگیری از کرونا از طریق مصرف زنجبیل و دمنوش ها و تقویت سیستم ایمنی بدن ممکن است، گفت:« تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از بهترین راه های پیشگیری است تا بر ویروس کرونا غلبه کنیم. اینکه عده ای برخی مواد غذایی را به عنوان پیشگیری یا درمان کرونا مطرح می کنند قابل تامل است و باید این کار توسط پزشک تایید شود. بیشترین اقدامی که می تواند برای پیشگیری از کرونا موثر باشد اصلاح سبک زندگی است. خواب به موقع در بالابرن سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری موثر است ،خوردن غذاهای زودهضم ، استراحت خوب و ورزش بجا بهترین کارهایی است که می توان انجام داد ولی صرفا مصرف یک ماده غذایی به نظر نمی رسد در بالابردن ایمنی تاثیری داشته باشد.»


دکتر رضایی زاده ‌در پاسخ به اینکه برای حفظ طب سنتی اصیل ایرانی از هرگونه انحراف چه برنامه هایی دارید، گفت:« مهمترین اقدام، توسعه آکادمیک طب سنتی و ایرانی است. اوایل انقلاب ما کسی که پروانه داروسازی را داشته باشد کم داشتیم یا در حوزه دندانپزشکی به دلیل کمبود دندانپزشک، کمک دندانپزشک داشتیم تا اینکه دندانپزشکان تربیت شدند و جایگزین این افراد شدند. الان بعید است یک فرد عادی به سراغ کمک دندانپزشک برود. با توسعه اکادمیک طب سنتی، اقدام پایداری برای طب سنتی خواهیم داشت. فرهنگسازی برای مردم و اشنایی با طب اصیل سنتی در کنار پزشکی رایج می تواند کمک کند و جایگاه خاص خودش را دارد. در کشورهای توسعه یافته هم همین اتفاق افتاده و واژه طب فراگیر استفاده می شود یعنی از همه ظرفیت ها به شرط ایمنی و اثربخشی در کنار طب رایج استفاده می شود.»


دکتر شمس اردکانی درباره تعداد فارغ التحصیلان طب سنتی در کشور گفت:« ما ۴۰۰ فارغ التحصیل از دانشکده های طب سنتی داریم. پروتکل هایی که از طرف انجمن علمی طب سنتی و دفتر طب سنتی و مکمل وزارت بهداشت و درمان تهیه و ارایه شده است مورد استفاده قرار گرفته است.»

دکتر رضایی زاده درباره استفاده از ظرفیت متخصصان طب سنتی ایرانی در بیمارستان های کشور گفت:« ‌ما در وزارت بهداشت دو فراخوان برای ایده‌های پژوهشی مننتشر کردیم. تا الان تعداد زیادی از همکاران طب سنتی در قم به عنوان پزشک در کنار سایر پزشکان مشغول ویزیت و درمان هستند. بعضا همکارانی طب سنتی ایرانی داشتیم که مبتلا به کرونا شدند که بهبود پیدا کردند. پزشکان متخصص طب ایرانی در چند بیمارستان مشغول ارائه خدمت هستند ضمن اینکه کار پژوهشی انجام می دهند و مداخلاتی که در مراقبت های ویژه و سایر بخش ها لازم است را انجام می دهند.»

دکتر رضایی زاده گفت:« ‌در چندسال گذشته در خصوص موضوعی تحت عنوان طب اسلامی با مراجع صحبت شد و تاکنون چند جلد کتاب منتشر شده و همه معتقدند چیزی به اسم طب اسلامی نداریم. اگر این افراد شاکی خصوصی نداشته باشند در فضای مجازی هرچه می‌خواهند می‌گویند. در مواردی که تشویش اذهان عمومی شده، مثل موضوعی که در یکی از بیمارستان‌ها به تازگی اتفاق افتاده، دستور بازداشت صادر شده است. برخی افراد هم در این زمینه متواری هستند و به آنها دسترسی پیدا نشده که بازداشت شوند.»


دکتر رضایی زاده درباره درمان کرونا از طریق حجامت گفت:« ‌در مورد حجامت هیچ شاهد بالینی و مستندی نداریم که اثبات کند کرونا از این طریق درمان می شود. اینکه حجامت بر روی درمان آلرژی فصلی موثر است شواهدی موجود است و مقالاتی درباره آن منتشر شده اما اینکه آن را تعمیم دهیم به درمان کرونا ادعای غیربالینی است.»


وی افزود:« ما یک فهرستی داریم از انواع میوه ها و سبزی ها و غذا و خورش ها و گیاهانی که به شکل دمنوش می توانیم استفاده کنیم که مقوی باشند. در مورد مصرف سیر و زنجبیل اینکه می توانند کرونا را درمان کنند غلط است اما مصرف عادی سیر مثل ترشی آن یا پودر سیر در غذا برای تقویت سیستم ایمنی برای عموم مردم قابل توصیه است. مصرف زنجبیل به مقدار کم برای تقویت عملکرد گوارش مفید است ولی به این معنی نیست که کرونا را درمان می کند.»
دکتر رضایی زاده گفت:« ما با طب چینی در تعاریف مبانی ما یک اختلافی داریم ولی در دو مفهوم گرمی و سردی صحبت هایمان مشترک است و در ۴ ویدئو کنفرانس تجربیات اساتید ما درباره ماهیت بیماری و آسیب های آن با متخصصان طب چینی مشترک بود حتی درباره نوع انتخاب گیاهانی که کمک می کند به درمان بیماری اشتراک نظر زیادی داریم.»


وی گفت:« بعد از فراخوان ما در دانشگاه از طرف دفتر طب ایرانی انچه به دست ما رسید و غربالگری اولیه انجام دادیم بیش از ۵۷ ایده پژوهشی به دست ما رسید که بیش از نیمی از این تعداد در غالب پروپوزال مطرح شدند و در مرحله داوری قرار گرفتند و از این تعداد ۱۸ مورد در کمیته اخلاق کشوری موفق شدند کد اخلاق پژوهشی بگیرند و درمراکز درمانی مشغول به مطالعه شوند. بعد از اتمام این کارها منتظر اعلام رسمی نتایج هستیم و بعد از آن مرحله ثبت دارو در سازمان غذا و دارو شکل خواهد گرفت.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.11058s, 19q