معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

هیچ اصراری به بازگشایی دانشگاه ها نداریم

۱۳۹۹/۰۱/۲۵ - ۱۲:۵۰ - کد خبر: 291969
هیچ اصراری به بازگشایی دانشگاه ها نداریم

سلامت نیوز:معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد:« تعطیلی دانشگاه ها تا پایان فروردین ماه است. تا زمانی که پروتکل های علمی به ما اجازه دهند هیچ اصراری به بازگشایی دانشگاه ها نداریم چون بحث خوابگاه ها وجود دارد و از اقصی نقاط کشور در خوابگاه ها و دانشگا ها حضور پیدا می کنند.ما پروتکل های بهداشتی را اماده کردیم که اغاز فعالیت بعد از کرونا در غالب آن باشد. در بخش اموزش کلاس ها به شکل مجازی برگزار می شود و امیدواریم بعد از کرونا کلاس های عملی هم ارایه شود تا دانشجویان ترم خود را به پایان برسانند.»


به گزارش سلامت نیوز، دکتر سیما سادات لاری در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس درباره اقدامات این معاونت گفت:« برای همه ما شاید این سوال مطرح بود که اگر یک بحرانی در کشور پیش بیاید آیا نسل جوان ما مثل قبل در صحنه حضور پیدا می کنند که بحران کرونا به ما نشان داد جوانان غیرتمندانه حاضر در صحنه حاضر خواهند شد.»


وی درباره بازگشایی دانشگاه ها در کشور گفت:« تعطیلی دانشگاه ها تا پایان فروردین ماه است. تا زمانی که پروتکل های علمی به ما اجازه دهند هیچ اصراری به بازگشایی دانشگاه ها نداریم چون بحث خوابگاه ها وجود دارد و از اقصی نقاط کشور در خوابگاه ها و دانشگا ها حضور پیدا می کنند.ما پروتکل های بهداشتی را اماده کردیم که اغاز فعالیت بعد از کرونا در غالب آن باشد. در بخش اموزش کلاس ها به شکل مجازی برگزار می شود و امیدواریم بعد از کرونا کلاس های عملی هم ارایه شود تا دانشجویان ترم خود را به پایان برسانند.»


وی درباره وام های دانشجویی گفت:« در مورد وام های دانشجویی بازپرداخت وام هایی که مربوط به اسفند و فرودین ماه بوده به تعویق افتاده است که شاید یک بار چند ده میلیاردی را برای صندوق داشته است.در بحث شهریه خوابگاه ها به ازای روزهایی که دانشجو در خوابگاه حضور داشته از وی شهریه دریافت می شود.»


وی درباره آمار دانشجویان مبتلا به کرونا در کشور گفت:« ما آمار ابتلای به کرونا در میان دانشجویان پزشکی به تفکیک نداریم البته در میان دانشجویان وزارت علوم، موارد ابتلا به کرونا وجود داشته و حتی تعدادی فوتی داشتیم ولی از دانشجویان علوم پزشکی آماری نداریم.»


وی فعالیت درباره دانشجویان بالینی خاطرنشان کرد:« ما همچنان اصرارمان بر این است که همه دانشجویان حضور نیابند چون امکان رعایت پروتکل ها برای حضور همه دانشجویان وجود ندارد اما برای دانشجویان بالینی با توجه به تعداد کم آنها ترتیبی داده شده که در اتاق های تک نفره باشند و موارد بهداشتی رعایت شود.معاونت اموزشی اعلام کرده از اردیبهشت ماه دانشجویان PHD و کارشناسی ارشد هم می توانند حضور پیدا کنند چون تعدادشان کم است. ما دستورالعمل های بهداشتی را هم نوشتیم ولی امکان حضور همه دانشجویان وجود ندارد.»

وی درباره پروتکل های پیشگیری از کرونا در زمان پسا کرونا گفت:«اصرار ما این است که علمی و دقیق پیش رویم. جمعیت دانشجویان زیاد است و چون از اقصی نقاط می آیند رعایت کنترل عفونت در میان آنها سخت است. اعتقاد داریم زمانی که پروتکل ها اجازه می دهند و انتقال عفونت به زیر یک برسد دانشگاه ها باید باز شود. ما در مورد پروتکل ها نظرخواهی کردیم که چقدر قابلیت اجرایی دارد که گفتند در شرایط فعلی اجرایی نیست لذا از این قضیه کوتاه نمی اییم. جمعت جوان زیاد است و می توانند ناقلین خوبی برای بقیه باشند و خطر ابتلا و سرایت وجود دارد ولی اگر میزان شیوع بعدها به مقدار ضعیف تر هم باشد باز هم طبق پروتکل ها پیش می رویم و کوتاه نمی آییم.»


وی در خصوص اختلالات در آموزش های مجازی گفت:« از قبل هم زیرساخت های آموزش مجازی وجود داشته البته اختلالاتی ممکن است وجود داشته باشد ولی به جد در معاونت های اموزشی و دانشکده ها تلاش دارند تمام دروس تئوری را به صورت مجازی اموزش دهند. این روند به صورت نسبتا مطلوبی پیش می رود و گزارش نامطلوبی نداریم و همه قول دادند دروس تئوری را تا اواخر خرداد ادامه دهند.»


دکتر لاری خاطرنشان کرد:«در همه کشورها بخصوص کشور ما در ابتدای شیوع کرونا یکی از مهمترین دغدغه ها در کادر درمان بحث حفاظت شخصی بود که الان وضعیت بهتر شده گرچه الان وسایل حافظت شخصی به مقدار محدودی در اختیار آنها قرار می گیرد ولی ما همه مشکلات را پیگیری می کنیم که وسایل حفاظتی در اختیار آنها قرار گیرد و الان گزارش های کمتری از کمبود امکانات داریم و در حال حاضر شکایت ها از کمبود ماسک ان N95 است.»


وی در مورد رزیدنت ها گفت:« در ابتدا فشار کاری زیادی بر روی دوش رزیدنت ها بود که با نامه نگاری ها سعی شد شیفت بندی شوند تا دچار خستگی و استرس نشوند. ما یکسری نیروهای داوطلب داشتیم که امادگی داشتند برای کارهای درمانی حتی اینترن‌ها دوره‌ها را کامل گذرانده‌اند و به امتحان پره اینترنی نیاز داشتند و بدون گذراندن این امتحان توانستند وارد بخش شوند.»


وی گفت:« اینترن ها و دستیاران و دانشجویان بالینی علیرغم تعطیلی دانشگاه ها در خط مقدم کرونا مشغول خدمت رسانی هستند و دانشجویان از ابتدا در مقابله با ویروس کرونا احساس مسوولیت کردند. ما برای اینکه فعالیت های دانشجویان را سروسامان دهیم یک پویش مقابله با کرونا راه اندازی شد و برای داشتن بانک اطلاعاتی، پویش دانشجویی مقابله با کرونا برای همه دانشجویان کل کشور راه اندازی شد که تاکنون ۷ هزار و ۲۰۰ دانشجو به این پویش پیوستند که ۴ هزار و ۶۰۰ نفر دانشجویان وزارت بهداشت هستند و و ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از دانشجویان وزارت علوم و و۸۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه ازاد هستند.»


وی افزود:« شعار این پویش، زندگی دست یاریگر توست تعیین شده است. به روسای دانشگاه‌ها و معاونان بهداشتی دسترسی به سامانه این پویش دارند. اصرار ما این است که دانشجویان از محل سکونت خود در این پویش همکاری کنند. بیشترین فعالیت هم با معاونت بهداشتی برای اجرای غربالگری کرونا و همکاری در سامانه ۴۰۳۰ انجام شده است».


وی گفت:« تهیه مواد ضدعفونی کننده و توزیع آن دربین مردم ، تهیه و توزیع ماسک بین مردم و کادر درمان، تهیه محتواهای علمی شامل ترجمه بیش از صد مقاله توسط این دانشجویان انجام شده است. همچنین دانشجویان با جمعیت هلال احمر همکاری داشتند. در حال حاضر این دانشجویان در نقاهتگاه‌ها برای ارائه خدمت به مردم حضور دارند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.5364s, 19q