رییس سازمان انتقال خون:

مردم اهدای خون را اولویت نذورات خود قرار دهند

۱۳۹۹/۰۵/۱۹ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 298025
مردم اهدای خون را اولویت نذورات خود قرار دهند

سلامت نیوز: مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از مردم خواست امسال با توجه به شرایط ویژه ماه های محرم و صفر اهدای خون به بیماران را در اولویت نذورات خود قرار دهند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، پیمان عشقی درمورد تدبیراندیشی های سازمان انتقال خون در دوران پاندمی ویروس کرونا گفت: قبل از آنکه کرونا به ایران برسد وضعیت ذخایر خون در کشور چین که کرونا در آن شیوع بیشتری داشت را رصد می کردیم، زیرا کاهش ذخایر خون در صورت شیوع ویروس در ایران دور از انتظار نبود.


به گزار ش سازمان انتقال خون،وی ادامه داد: وقتی که کرونا به ایران رسید سازمان انتقال خون آمادگی لازم را داشت و حتی وبیناری(کارگاه یا سمینار مبتنی بر وب) با کشورهای شرق آسیا برگزار کرده بود تا در جریان دقیق تر چگونگی مدیریت ذخایر خون قرار گیرد و شرایط آتی را پیش بینی کند.
پیمان عشقی با بیان اینکه پیش بینی کاهش اهدا و ذخایر خون به واقعیت پیوست، گفت: در روزهای شیوع کرونا برخی کشورهای پیشرفته در سه هفته اول پس از شیوع این ویروس در کشور دچار ۶۵ درصد افت ذخایر خون شدند.


مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران افزود: ذخایر خون ایران در اوج شیوع کرونا و در هفته سوم اسفند ۳۵ درصد افت پیدا کرد.


سطح ذخایر خون در کشور قابل قبول است
عشقی از بهبود سطح ذخایر و افزایش اهدای خون نیز خبر داد و گفت: اکنون ۱۳ تا ۱۵ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش آمار اهدای خون داریم.
وی ذخایر کنونی خون را قابل قبول و ۶ روز برشمرد و یادآور شد: نیاز استان ها در قالب شبکه خون رسانی تامین می شود تا اگر سطح ذخایر در استانی با هر وضعیتی از شیوع کرونا کاهش یافت از دیگر استان ها به آنها خون ارسال شود.


مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران افزود: در ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت امسال اهدای خون کاهش چشمگیرتری داشت، اما مصرف خون نیز کاهش یافته بود زیرا جراحی های غیراورژانسی انجام نمی شد

و تمرکز مجموعه درمان روی ویروس کرونا بود و از اوایل ماه رمضان جراحی ها از سر گرفته شد و مصرف خون افزایش یافت و ذخایر خون افت بیشتری نشان داد.


انتقال خون سازمانی فنی تخصصی و فرهنگی اجتماعی است
مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: سازمان انتقال خون مجموعه ای فنی تخصصی و فرهنگی اجتماعی است و اعتماد دارم که بازوی فرهنگی اجتماعی آن می بایست تقویت شود و ارتباط رسانه ها و روابط عمومی ها افزایش یابد.


وی با بیان اینکه روابط عمومی سازمان انتقال خون در ایام شیوع کرونا فعالیت بسیاری را انجام داده و حضور در برنامه های تلویزیونی نتیجه تعامل روابط عمومی و رسانه است، گفت: مردم باید آگاه شوند که خون مورد نیاز فقط از رگ ایرانیان تامین می شود و امکان دریافت خون از خارج و ارسال خون به بیرون از مرزهای کشور حتی در بدترین شرایط ممکن نیست و این پیام باید به مردم منتقل شود که هموطنان باید اهدای خون را مسئولیتی اجتماعی تلقی کنند.


استانداردهای انتقال خون در ایام شیوع کرونا حفظ شده است
مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه تالاسمی های ۲۰ درصد ذخایر خون کشور را مصرف می کنند، تصریح کرد: سازمان انتقال خون در تلاش است تا با کیفیت ترین فراورده ها را تولید و در اختیار مصرف کنندگان مستمر خون قرار دهد.
وی تاکید کرد: بسیاری از کشورها برای جلوگیری از کاهش ذخایر خون استانداردهای اهدای خون را تغییر دادند تا امکان اهدای خون افراد بیشتری فراهم شود و این در حالی است که در ایران هیچ استانداری تنزل نیافته و کیفیت همچنان بر کمیت اولویت دارد.
عشقی تلاش کارکنان سازمان انتقال خون را تحسین برانگیز خواند و گفت: کارکنان این سازمان بدون سر و صدا و به دور از هیاهوی تبلیغاتی خون مورد نیاز بیماران را در این ماه های دشوار تامین کرده اند.


باورهای غلط مانع از اهدای خون نشود/نوبت دهی اینترنتی فعال است
عشقی به باور غلطی اشاره کرد که موجب کاهش اهدای خون شده است و گفت: برخی فکر می کنند اگر در این روزها خون اهدا کنند به کرونا مبتلا می شوند در صورتی که این باور نادرست است و مراکز انتقال خون با مراکز درمانی تفاوت بسیاری دارد و میزبان سالم ترین افراد جامعه است.
وی به اهمیت سامانه نوبت دهی اینترنتی اهدای خون نیز اشاره کرد و گفت: همانگونه که مردم برای دریافت بسیاری از خدمات غیر حضوری اقدام می کنند می توانند نوبت اهدای خون را نیز رزرو کنند و در ساعات دلخواه به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.


اهداکنندگان مستمر بهترین بازرس
مدیرعامل سازمان انتقال خون به اجرای طرح اهداکنندگان ناظر اشاره کرد و اظهار داشت: با هدف نظارت بر اجرای مقررات در مراکز اهدای خون از اهداکنندگان مستمر خواسته شد که به عنوان ناظر در مراکز اهدای خون حضور پیدا کنند و در هر استان سه نفر از اهداکنندگان مستمر (اهداکنندگانی باسابقه حداقل دو باراهدای خون درسال) به عنوان بازرس نحوه میزبانی مراکز از عموم اهداکنندگان را به ستاد مرکزی گزارش می کنند.


عشقی تاکید کرد: این طرح دستاورد های خوبی داشته و با خواست سازمان جهانی بهداشت به آنان نیز توضیح داده شده است.
وی ادامه داد: چنانچه مردم از نحوه میزبانی خود در هریک از مراکز اهدای خون شکایت یا انتقادی دارند می توانند به سامانه شکایات سازمان به آدرس bazresi.ibto.ir مراجعه کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن بررسی شود و جلب رضایت اهداکنندگان خون را یکی از وظایف اصلی سازمان انتقال خون است و شعار ما تکریم اهداکنندگان بوده و خواهد بود.


پلاسما درمانی همچنان موفق و در دستور کار
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: در ماه های اخیر در ایران و دیگر کشورها کارآزمایی های بالینی بسیاری با موضوع پلاسما درمانی بیماری کووید-۱۹ انجام و نتایج آنها منتشر شده است و کارآزمایی بالینی به این معناست که گروهی از بیماران دارویی را دریافت کنند و گروه دیگری با همین شرایط آن دارو را مصرف نکنند تا بتوان مقایسه ای قابل استناد انجام داد.


عشقی در خصوص نتایج کارآزمایی بالینی پلاسما درمانی در ایران گفت: این نتایج کاملا امیدوار کننده است و پلاسمادرمانی در فاز اول بیماری یعنی زمانی که ویروس در حال تکثیر در بدن است موثرتر است و در فاز حاد بیماری آثار پلاسما درمانی کمتر است، اما طبق بررسی های به عمل آمده در ۱۱ بیمارستان کشور مشخص شده است که این روش درمانی حتی در بیماران بسیار بدحال نیز موثر است.
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت:در آمریکا ۳۰۰۰ مرکز در حال پلاسما درمانی هستند و ایتالیا، کانادا، استرالیا و کره جنوبی نیز در حال اقدام در این رابطه هستند.


دریافت ۴۳۰۰ واحد پلاسمای کووید۱۹ از بهبودیافتگان
عشقی گفت: پویش شکرانه سلامت با هدف دریافت پلاسمای بهبود یافتگان کووید ۱۹ از اول اردیبهشت ماه که تعداد بهبودیافتگان افزایش داشته، آغاز شد و بهبودیافتگان کووید۱۹ این باور نادرست که اهدای پلاسما آنتی باید خون آنان را کاهش می دهد فراموش کنند و نگران امکان ابتلای مجدد به کرونا به دلیل اهدای پلاسما نباشند.


وی از حضور ۵۴۰۰ داوطلب اهدای پلاسما در مراکز اهدای پلاسما در ۲۴ استان کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۴۳۰۰ نفر موفق به اهدای پلاسمای خود شده اند و پیش بینی می شود تا پایان سال ۱۰-۱۵ هزار واحد پلاسما توسط بهبودیافتگان از کرونا اهدا شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.32865s, 18q