مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت:

ناامنی غذایی در کشور کمتر از پنج درصد است/پیشنهاد اختصاص یارانه به شیر

۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۳:۲۱ - کد خبر: 301300
ناامنی غذایی در کشور کمتر از پنج درصد است/پیشنهاد اختصاص یارانه به شیر

سلامت نیوز: دکتر زهرا عبداللهی در نشست خبری با خبرنگاران به صورت ویدئوکنفرانسی به مناسبت روز جهانی غذا، درباره وضعیت امنیت غذایی در کشور، گفت:« براساس آخرین اطلاعاتی که وجود دارد کشور ایران جزو کشورهایی است که کمتر از پنج درصد دچار ناامنی غذایی است که این ناامنی خودش را در برخی از مناطق کشور بیشتر نشان می دهد. در برخی استان های کم برخوردار مشکلات تغذیه ای بیشتر است. نکته مهم این است که حتی در مناطق کم برخوردار طی ۲۵ سال گذشته و بخصوص در سال های اخیر بعد از طرح تحول سلامت با مداخلاتی که در سطح کشور انجام شده است کاهش قابل ملاحظه سوء تغذیه را در کودکان زیر پنج سال کشور شاهد بودیم.»


به گزارش سلامت نیوز، وی در ادامه گفت:« سوء‌ تغذیه یک شاخص بین المللی ناامنی غذایی است و وضعیت امنیت غذایی کشورها را از میزان سوء‌تغذیه در کودکان تخمین می زنیم و بیش از ۷۵ درصد سوء تغذیه در کودکان زیر پنج سال کشور کاهش پیدا کرده است ولی در مناطق کم برخوردار این نگرانی داریم به دلیل اینکه میزان سوء‌تغذیه در این مناطق نسبت به متوسط کشوری بالاتر است. اگر میزان سوتغذیه طولانی مدت در کشور ۴ درصد است در مناطق کم برخوردار این رقم دو برابر متوسط کشوری است.»


وی خاطرنشان کرد:« در کشورمان مانند کشورهای افریقایی یا جنوب آسیا نگرانی درباره ناامنی غذایی نداریم و سوء‌تغذیه در کشورمان زیر ۵ درصد است. مشکل کنونی بحث اضافه وزن و چاقی در کشور است و براساس آخرین مطالعات حدود ۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال دچار اضافه وزن یا چاقی هستند و میزان چاقی در دانش آموزان روند افزایشی دارد بخصوص در شرایط کرنا که کودکان در منزل هستند و هم الگوی غذایی آنها فرق کرده و هم تحرک کمتری دارند از طرف دیگر مصرف تنقلات در آنها افزایش پیدا کرده و با افزایش چاقی در کودکان مواجه هستیم.»


وی درباره میزان دورریز مواد غذایی در کشور گفت:« ضایعات مواد غذایی یک مشکل جهانی است و سازمان های بین الملی و فائو به مناسبت روز جهانی غذا بر کاهش ضایعات تاکید می کنند. اگر قرار باشد امنیت غذایی برقرار شود باید ضایعات کاهش پیدا کند. میزان ضایعات محصولات غذایی از مزرعه تا سفره زیاد و حدود ۳۰ درصد است که اگر از آن جلوگیری شود می توان تغذیه ۱۵ میلیون نفر از مردم را تامین کرد لذا باید تمهیداتی اندیشیده شود که میزان ضایعات مواد غذایی کاهش پیدا کند. متاسفانه اسراف و دورریز مواد غذایی در خانوده ها زیاد است.»

وی گفت:«براساس آمارها کمتر از ۵ درصد نا امنی غذایی در کشور داریم البته در مناطق کم برخوردار ممکن است این رقم تا ده درصد هم باشد ولی در مقایسه با کشورهای دیگر عدد بالایی نیست. ناامنی غذایی به دو شکل تعریف می شود یک بحث گرسنگی است و بحث دیگر سوتغذیه است. در کشورمان ناامنی غذایی از نوع گرسنگی را نداریم ولی مشکل سوءتغذیه به شکل بدخوری را داریم. هر نوع بدخوری را به عنوان ناامنی غذایی محسوب کنیم و هم افرادی که الگوی غذایی صحیحی ندارد و به اندازه کافی پروتئین و ریزمغذی دریافت نمی کند و هم افرادی که انرژی زیادی دریافت می کنند و چاق می شوند سوتغذیه و نوعی ناامنی غذایی دارند.»


وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز درباره کاهش مصرف شیر و لبنیات در کشور و برنامه های وزارت بهداشت برای افزایش سرانه مصرف گفت:« شیر و لبنیات یکی از گروه های اصلی غذایی محسوب می شوند. که همیشه سرانه مصرف سرانه این گروه غذایی در کشور پایین بوده، در کشور براساس بررسی های مصرفی که از سال ۷۰ در مقاطع ده ساله انجام شده همیشه مصرف شیر و لبنیات خیلی کمتر از مقدار توصیه شده گزارش شده است یک علت اصلی کم بودن مصرف این گروه غذایی فرهنگ مردم و رفتار غذایی است که خیلی عادت به مصرف روزانه شیر و لبنیات ندارند، بحث دیگر هم قیمت شیر است وقتی قیمت افزایش پیدا می کند دهک های درآمدی پایین و اقشار آسیب پدذیر قدرت خرید شیر را ندارند.»


وی تاکید کرد:«یکی از برنامه های وزارت بهداشت به عنوان راهکار و مداخله افزایش مصرف شیر در میان اقشار آسیب پذیر و دهک های درآمدی پایین این است که به طریقی یارانه شیر و لبنیات برای آنها در نظر گرفته شود البته در حال حاضر با کمک کمیته امداد و وزارت رفاه در غالب برنامه حمایت تغذیه ای از مادران باردار و کودکان زیر پنج سال که سوتغذیه دارند،این گروه سبد غذایی می گیرند که شیر و لبنیات در سبد غذایی این افراد گنجانده شده است و به صورت کمک غذایی به دست اقشار آسیب پذیر می رسد.»


دکتر عبداللهی در ادامه گفت:« پیشنهادی که برای دولت داریم این است که بخشی از یارانه ای که به قند و شکر و روغن داده می شود به شیر و لبنیات سوق پیدا کند به دلیل اینکه در حال حاضر به قند و شکر و روغن یارانه اختصاص پیدا می کند و در عین حال شیوع بالای بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت، چاقی و بیماری های قلبی و عروقی را در کشور داریم. می توان یارانه ای که به قند و شکر و روغن داده می شود را برای دهک های درآمدی پایین حفظ و برای دهک های درآمدی بالا حذف کرد یا دولت مکانیسمی پیدا کند که بخشی از یارانه را به سمت منابع پروتئینی و ریز مغذی ها مثل شیر و لبنیات و گوشت و تخم مرغ سوق دهد.»


وی خاطرنشان کرد:« بحث فرهنگسازی مصرف شیر و لبنیات در جامعه مهم است چون در دهک های درآمدی بالا هم میزان مصرف شیر پایین است و به اندازه ای که نوشیدنی های ناسالم مصرف می کنند شیر نمی خورند. لذا لازم است بحث فرهنگسازی در کنار حمایت های دولت برای افزایش قدرت خرید مردم و کنترل قیمت مواد غذایی و دادن یارانه بحث آموزش و فرهنگسازی هم مهم است.»

وی گفت:« سوتغذیه هم لاغری و کوتاه قدی و هم کم وزنی است. طبق آخرین مطالعات کشوری انجام شده حدود ۳ و هشت دهم درصد کودکان زیر پنج سال کشور دچار کم وزنی و چهار درصد آنها دچار کوتاه قدی هستند. درمیان گروه بزرگسالان، سوءتغذیه از نوع لاغری، چهار درصد است. خوشبختانه در شرایط کرونا و در مقایسه با سال های قبل سوء تغذیه در کشور افزایش پیدا نکرده است ولی آمار چاقی افزایش پیدا کرده است و ۲۳ درصد کودکان و نوجوانان دچار چاقی بودند که با رصد سامانه سیب می بینیم این رقم افزایش پنج تا ده درصدی داشته است. در بزرگسالان هم شاهد افزایش چاقی هستیم.»


وی افزود:« کرونا می تواند هم باعث افزایش چاقی و هم افزایش سوءتغذیه ناشی از کم خوری شود و می تواند به دلیل تبعات اقتصادی و افزایش قیمت مواد غذایی و کم شدن درآمد مردم و افزایش بیکاری بر روی تغذیه مردم اثرگذار باشد. یک علت چاقی این است که احتمالا مردم مواد نشاسته ای و کربوهیدرات ها را به دلیل گرانی بیشتر مصرف می کنند و مواد پروتئین حیوانی کمتر مصرف می کنند و تحرک ندارند.»


وی درباره مکمل های بدنسازی تقلبی گفت:« متاسفانه مکمل های ورزشی تقلبی در بازار وجود دارد. سازمان غذا و دارو و اداره نظارت بر مکمل های ورزشی وظیفه پایش و نظارت بر عرضه کنندگان و فروشندگان مکمل های ورزشی را به عهده دارند. مکمل های ورزشی اصولا مکمل هایی هستند که نباید خودسرانه استفاده شوند و هر فردی مجاز به تجویز آن نیست و این مکمل ها باید زیر نظر کارشناس یا متخصص تغذیه با توجه به شرایط بدنی فرد تجویر شود. مردم نباید خودسرانه دنبال مصرف مکمل ورزشی بروند.»


وی در پایان گفت:«در شرایط بحران کرونا مسئله مهمی که از آن غفلت شده بحث فرهنگسازی تغذیه است. اگر قرار باشد کرونا کنترل و و از شیوع آن پیشگیری شود بحث تغذیه مهم است. فردی که تغذیه مناسبی ندارد دچار سوءتغذیه یا ریز مغذی ها می شود و زودتر کرونا می گیرد و شدت بیماری و حتی مرگ و میر در آنها بیشتر است.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.80033s, 19q