یک پزشک اورژانس

مردم به داد هم برسید/مرگ‌و میر ناشی از کرونا تا رتبه دوم‌ دنیا هم رسیده

۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۲:۴۲ - کد خبر: 301365
مردم به داد هم برسید/مرگ‌و میر ناشی از کرونا تا رتبه دوم‌ دنیا هم رسیده

سلامت نیوز:مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ضمن ابراز نگرانی از آمار بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در مردم و همچنین جامعه پزشکی، گفت: به عنوان یک پزشک اورژانس که هر روز بیماران مبتلا به کرونا و مرگ و میرها را می بینم، از مردم می خواهم که به میدان آیند و به داد هم برسند. اگر مردم نباشد، دولت هر کاری هم که انجام دهد، نمی تواند کاری از پیش برد؛ اگر مردم حواسشان نباشد، قتل عام جمعی رخ می دهد.


به گزارش سلامت نتیوز به نقل از ایسنا،دکتر حسین کرمانپور با اشاره به وضعیت کرونا در بیمارستان ها، گفت: امروز مهمترین دغدغه جامعه پزشکی بالا رفتن تعداد مرگ و میر هاست. چند روز پیش نمودار مرگ‌و میر ناشی از کرونا در کشور تا رتبه دوم‌ دنیا هم رسید.


وی افزود: شاخص مرگ و میر نسبت به میزان‌ابتلا در تمام دنیا بر اساس علوم روز یک شاخص هشدار دهنده و بزرگ‌ است. ما امروز به دنبال این هستیم که ببینیم چرا تا این حد مرگ و میر داریم و در عین حال چرا مرگ و میر خود جامعه پزشکی اینقدر بالاست؟. پزشک در بیمارستان و ای سی یو به بیماری مبتلا می شود، او را بستری می کنند و با تمام تکنولوژی که داریم، نمی توانیم او را نجات دهیم و فوت می کند. بنابراین هر دو شاخص مرگ و میر نسبت به ابتلا و شاخص مرگ و میر جامعه پزشکی نسبت به مرگ و میر جامعه، در ایران بالاست و باید دقیق و علمی مشخص شود که چرا این اتفاق می افتد.


این پزشک اورژانس ادامه داد: بررسی های میدانی نشان می دهد که هرچه حجم بیمار بیشتر می شود، به دلیل کاهش امکانات و نیروی انسانی و افت خدمات، میزان مرگ و میر بالاتر می رود. مانند اتوبوسی که می خواهد از تهران به سمت شیراز حرکت کند که خدماتش در زمانی که با مسافر و با صندلی وی آی پی، حرکت می کند با زمانیکه تا دم در هم پر از مسافر است، متفاوت است. اکنون وضعیت بیمارستان ها مانند اتوبوس پر از مسافر است که بیش از ظرفیتش مسافر سوار کرده است.


وی گفت: حال تصور کنید که یک پزشک یا پرستار در بین این افراد رفت و آمد کند، اصلا امکان پذیر نیست و نمی تواند خدمات دهی مناسبی داشته باشد. حال چه کنیم که از این وضعیت خارج شویم؟. باید تعداد بیماری که به سمت بیمارستان ها می آیند، کاهش یابد. اول اینکه مردم باید جدی بگیرند. این مسافرت ها در افزایش بیماری موثرند. اغلب خودشان را گول می زنند که ما در ماشین را از مبدا می بندیم و در ویلایمان پیاده می شویم، اما این ها حرف و گول زنک است. دوم اینکه در این موج همه گیری، متاسفانه بیماری کووید_۱۹ به تدریج وارد خانه کسانی شده که بیشترین رعایت را داشتند. من شبانه روز دارم پاسخ افرادی را می دهم که می گویند ما شش ماه است که رعایت کرده ایم، پس چرا گرفتار شدیم؟.


کرمانپور افزود: این موضوع نشان می دهد که افت دقت اتفاق افتاده است. به این معنا که آن دقت روزهای اول که باعث شد در این شش ماه گرفتار نشویم، کاهش یافته است. بالاخره از یک جایی ضربه خوردیم و دچار مشکل شدیم. تمنا می کنم که مردم چند ماه دیگر دندان روی جگر بگذارند تا دارو و واکسن تولید شود که در این صورت موج عظیمی از کنترل انجام می شود تا مردم به سمت بیمارستان نیایند.


این پزشک‌ اورژانس ادامه داد: در عین حال دولت و وزارت بهداشت باید کمک کنند که مطب های پزشکان، به ویژه مطب های پزشکان عمومی فعال شوند و مطب ها با درمان هایشان در مطب چه به صورت مجازی و هم به صورت حضوری، موج ورود بیمار به بیمارستان ها را بشکنند. در کشور بین ۷۰ تا ۷۵ هزار مطب پزشک عمومی است که اگر در این حوزه فعال شوند و سر راه ورود بیماران مبتلا به کرونا و بیمارستان قرار گیرند، تقریبا ۷۰ تا ۸۰ درصد موج ورود بیمار به بیمارستان ها شکسته می شود و حتی در خانه درمان می شوند. معتقدم بیماری که در خانه درمان می شود، زودتر به آغوش خانواده اش بازمی گردد. زیرا بالاخره بیمارستان عوارض خاص خود را دارد و طول زمان بستری بیمار هم طولانی است.


وی گفت: متاسفانه کرونا جزو معدود بیماری هایی است که مدت بستری بیمار در بیمارستان بیش از سه روز است که منجر به اشغال تخت بیش از ظرفیت می شود. حال بهتر است بگوئیم که پر شدن بیش از ظرفیت بیمارستان ها مانند پر شدن بیش از ظرفیت هواپیما است. زیرا اگر هواپیما بیش از حد مسافر داشته باشد، اصلا نمی تواند پرواز کند.


کرمانپور گفت: اکنون شرایط ما به گونه ای است که اگر بیمار افزایش یابد، بیمار باید منتظر بماند تا تخت خالی شود. در عین حال در این هفت ماه باید برای مردم ثابت شده باشد که وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی نمی توانند بیش از ۲۵ درصد به سلامت جامعه کمک کنند و ۷۵ درصد عوامل در اختیار مردم است. به عنوان یک پزشک اورژانس که هر روز بیماران مبتلا به کرونا و مرگ و میرها را می بینم، از مردم می خواهم که به میدان بیایند و به داد هم برسند. اگر این همیت در مردم گل کند، ظرف چهار ماه می توانیم جشن بگیریم، اما اگر مردم نباشد، دولت هر کاری هم که انجام دهد، نمی تواند کاری از پیش برد. اگر مردم حواسشان نباشد، قتل عام جمعی رخ می دهد.


وی همچنین گفت: در سراسر دنیا به صورت علمی ثابت شده تا کنترل و نظارت پلیس در جامعه نباشد، در پیشرفته ترین کشور هم که باشید، صدمه می بینید. بخشی از کار باید بر اساس نظارت پلیس باشد. پلیس به معنای قانون، جریمه، قاطعیت و... است. در حال حاضر در اروپا حرف اول را آموزش و نظارت پلیس می زند، اما در ایران این موضوع جا نیفتاده که با کسی که مردم را به کشتن می دهد باید برخورد شود. از آنجایی که اکنون مرگ و میر بالا رفته، هر زمان میزان مرگ از دو رقمی گذشت باید نظارت پلیس افزایش یابد و هر زمان پایین امد، باید آموزش را جدی بگیریم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.60243s, 20q