رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری:

تا شش ماه آینده واکسن و دارویی برای کرونا نداریم

۱۳۹۹/۰۸/۰۳ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 301886
تا شش ماه آینده واکسن و دارویی برای کرونا نداریم

سلامت نیوز: رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: فعلا تا شش ماه آینده دارویی که بتواند کرونا را بهبود بخشد و یا واکسن متوقف‌کننده انتقال بیماری باشد ، ارائه نمی‌شود و پیشگیری بهترین درمان است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی شبکه پنج سیما؛ دکتر پیام طبرسی در برنامه یه روز تازه گفت: آمار خودش گویاست که اوضاع این روزهای بیمارستان‌ها چطور است. روز گذشته بیشترین آمار فوت در روز را داشتیم و تخت‌ها پر از بیمار کرونایی است.


وی با اشاره به این نکته که تمام جنبه‌های امور پزشکی را کرونا تحت تاثیر قرار داده است، افزود: تخت ممکن است خالی باشد اما با اختصاص این اندک تخت‌ها به کرونا برای موارد اورژانسی بیماران تنفسی دیگر مانند کسانی که سرطان ریه دارند دچار مشکل خواهیم شد.


دکتر طبرسی درباره جهش‌های ویروس کرونا نسبت به روزهای نخست گفت: ویروس کرونا همان ویروس است اما به مرور زمان جهش‌هایی داشته که قدرت سرایتش را می‌گویند تا 10 برابر یا بیشتر رشد داده است. یعنی در مجامع خانوادگی اگر یک بیمار باشد شاید همه افراد این بیماری را بگیرند. کسانی که با هم در یک فضا جمع هستند می‌توانند ویروس را بگیرند.


وی گفت: هنوز داروی واضحی که مانع مرگ و میر ناشی از کرونا شود، نداریم اما فعلا می‌گویند درمان ترکیبی موثر است. کرونا با التهابی که ایجاد می‌کند باعث مرگ و میر می‌شود، فعلا داروی رمسیدیویر از سازمان غذا و داروی امریکا مجوز تاثیر در بیماران را گرفته است. این دارو در ایران هم هست اما یک دارو معجزه نخواهد کرد. در ایران هم تولید داخل را داریم. تعداد بیماران که زیاد شود مسائل دارویی پیش می‌آید اما در حال حاضر مشکلی نداریم و ضمن اینکه داروهای دیگر ثابت شده نیست و باید ببینیم چه اتفاقی رخ می‌دهد. داروی تولید داخل با عوارض کم و نتایج خوب به نظرم داروی موثری است.


وی با اشاره به این نکته که در فضای بسته واقعا برداشتن ماسک خطرناک است، خاطرنشان گرد: پیش‌بینی برای کرونا سخت است. کرونا ویروس عجیبی است که در 80 درصد افراد بیمار خود به خود بهبود پیدا می‌کند اما به دلیل قدرت انتقال سریع و سخت شدن درمان کسی که ابتلای سنگینی دارد و البته احتمال درگیری مجدد درباره واکسن نمی‌توان اظهارنظر کرد. ساختن واکسن برای بیماران ویروسی خیلی سخت بوده و در کوتاه‌مدت شش ماهه که در اوج هستیم غیر از این چیزهایی که داریم به نظر نمی‌آید چیز جدیدی بیاید.


دکتر طبرسی با اشاره به اینکه کسی که بیمار می‌شود حداقل بین 3 تا 4 هفته از زندگی عادی جدا می‌شود. گفت: 8 ماه است که سفر نرفتم و متوسط خواب و استراحتم بین 4 تا 5 ساعت است امیدوارم مردم خوبمان رعایت کنند تا این شش ماه با کمترین تلفات بگذرد.


برنامه یه روز تازه کاری است از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما که از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.77591s, 19q