در جست و جوی آنتن...

۱۳۹۹/۰۹/۰۵ - ۱۴:۴۲ - کد خبر: 303661
در جست و جوی آنتن...

سلامت نیوز: همین حالا که شما این گزارش را با گوشی موبایل یا کامپیوتر خود می‌خوانید، بچه‌هایی هستند که برای دسترسی به اینترنت، باید چند کیلومتر را پیاده طی کنند و خود را به بالاترین نقطۀ روستا برسانند تا از تحصیل جا نمانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، صحبت از مشکلات دانش آموزان روستایی شاید برای ما تکراری باشد اما همین موضوعات تکراری برای عده‌ای تبدیل به قصه غم انگیزی می‌شود و بخش مهمی از زندگی روزمره‌شان را مختل می‌کند.

تا قبل از شیوع ویروس کرونا دانش آموزان روستایی با مشکلاتی مانند مسافت‌های طولانی روستا تا مدرسه، نبود امکانات لازم برای بهره‌مندی از تحصیل و… مواجه بودند و شیوع ویروس کرونا که منجر به مجازی شدن آموزش شد، مشکلات تازه‌ای را برای آن‌ها به وجود آورد.

دانش آموزان روستای سرهنگچه در شهرستان اردستان، از ابتدای سال تحصیلی تا کنون برای آنتن دهی بیشتر گوشی‌های همراه خود، مجبورند هر روز به یکی از کوه‌های حاشیه روستای خود صعود کنند و علی رضایی، یکی از معتمدان روستای سرهنگچه در این باره به ایسنا می‌گوید: متأسفانه دانش آموزان این روستا از کمترین امکانات رفاهی محروم هستند و برای تحصیل مجبورند هر روز مسافت زیادی را طی کنند تا بتوانند اینترنت داشته باشند.

او خاطر نشان می‌کند: در حال حاضر تقریبا ۱۶ تا ۱۷ دانش آموز در این روستا زندگی می‌کنند و این دانش آموزان که بیشتر هم دختر هستند مجبورند در این سرما هر روز به کوه‌های اطراف بروند تا بتوانند با پیام رسان‌هایی که معرفی شده ارتباط برقرار کنند.

۳۰ درصد دانش آموزان روستا با مشکل اینترنت مواجهند

ابوالفضل دهقانی، رئیس شورای اسلامی روستای سرهنگچه نیز در گفت و گو با ایسنا اظهار می‌کند: وضعیت خط دهی تلفن در روستا قابل قبول بوده، ولی اینترنت بسیار ضعیف است. بچه‌های این روستا هر روز باید تکالیف خود را روی کاغذ بنویسند و بعد برای ارسال آن به بالای کوه های اطراف بروند.

او ادامه می‌دهد: تقریبا بیش از ۳۰ دانش آموز این روستا و چند روستای کوچک همجوار، با مشکل خط دهی اینترنت مواجه هستند و تاکنون از طرف شورا، از مخابرات اردستان و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این خصوص سوال شده و حتی نامه ای به وزیر ارتباطات هم نوشته‌ایم ولی هنوز اتفاقی نیفتاده است.

در اقلام فیزیکی به ندرت کمبود وجود دارد

علی اصغر مؤمنیان، مدیر آموزش وپرورش اردستان نیز به ایسنا می‌گوید: از زمانی که وضعیت تحصیل دانش آموزان با محدودیت‌هایی مواجه شده و آن‌ها به سمت فضای مجازی کشیده شده‌اند؛ علاوه بر کمبود وسایل سخت افزاری مانند موبایل و تبلت، دانش آموزان اکثر روستاهای شهرستان اردستان با مشکلات خاص‌تری نظیر خط دهی اینترنت هم مواجه شدند.

او با بیان اینکه از طریق دیگر ادارات، خیران و مسئولان شهرستان تاکنون اقدامات مؤثری برای تأمین تبلت و موبایل برخی از دانش آموزان انجام شده، یادآور می‌شود که ضعیف بودن اینترنت باعث گلایه‌مندی دانش آموزان زیادی شده است.

مؤمنیان، تصریح می‌کند: با فرماندار شهرستان هم هماهنگی‌های لازم شده و قرار است آموزش وپرورش مناطقی که مشکل اینترنت دارند را معرفی کند. مطمئنا ایجاد زیرساخت برای تحصیل دانش آموزان مناطق روستایی در اولویت آموزش و پرورش و مدیران شهرستان است و در موضوع اقلام فیزیکی به ندرت کمبود وجود دارد اما این موضوع اینترنت است که به مهم‌ترین چالش‌ این روزهای دانش‌آموزان روستایی تبدیل شده است.

تحریم‌ها خدمات مخابرات را کُند کرده است

حمیدرضا ترکیان، رئیس مخابرات شهرستان اردستان در این باره به ایسنا توضیح می دهد: با اقداماتی که در چند سال اخیر انجام شده، بیش از ۶۰ درصد از سایت‌های روستایی شهرستان «3G» شده و مابقی آن نیز بر اساس میزان ترافیک و مشتری تحت پوشش، در اولویت قرار می گیرد و به مرور انجام می‌شود.

او خاطر نشان می‌کند: به دلیل تحریم‌هایی که وجود دارد، مشکلات تأمین تجهیزات متأسفانه اقدامات مخابرات را کُند کرده است و امیدواریم نماینده مردم اردستان در مجلس، از محل اعتبارات خدمات اجباری دولت در مناطق محروم و روستایی پیگیر تأمین ایجاد زیرساخت برای مناطق روستایی باشد.

ترکیان یادآور می‌شود: سال گذشته با پیگیری‌هایی که نماینده این مردم در مجلس داشت از محل اعتبارات خدمات اجباری دولت در مناطق محروم و روستایی اعتبارات قابل توجهی جذب شهرستان شد و با جذب این اعتبارات توانستیم سایت چند روستای شهرستان از جمله روستاهای امیرآباد، درقه و شیرازان را تقویت کنیم.

رئیس مخابرات شهرستان اردستان تصریح می‌کند: درخواست‌های زیادی در خصوص ضعیف بودن اینترنت از روستاهای شهرستان دریافت کرده‌ایم، اما با توجه به شرایط مالی تاکنون امکان تجهیز تمام این روستاها را نداشته‌ایم و موضوع اعتبارات، ما را با مشکلاتی مواجه کرده است. به هیچ عنوان اداره مخابرات دنبال صرفه اقتصادی در این موضوعات نیست، زیرا درآمدی که از محل سایت‌های روستایی به دست می‌آید یک دهم هزینه‌ای که انجام شده نیز نمی‌شود.

او با اشاره به وضعیت اینترنت در روستای سرهنگچه می‌گوید: با پیگیری انجام شده، قرار است تا آخر سال با اعتباراتی که جذب می‌شود برخی از سایت‌های روستایی از جمله این روستا ارتقا پیدا کند و امیدواریم نتیجه مثبتی داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94989s, 19q