یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
کد خبر: 304849

محموله های واکسن کرونا در حال رسیدن هستند، در سراسر ایالات متحده روز دوشنبه ابتدا کادر درمان واکسینه می شوند.

چرا تزریق واکسن کرونا به معنی توقف ماسک زدن نیست؟

سلامت نیوز: محموله های واکسن کرونا در حال رسیدن هستند، در سراسر ایالات متحده روز دوشنبه ابتدا کادر درمان واکسینه می شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا از (CNN)، در حالی که این اتفاق یک لحظه تاریخی را رقم می زند اما بدان معنا نیست که آمریکایی ها به این زودی ها می توانند ماسک را کنار بگذارند. دکتر لیانا ون، تحلیلگر پزشکی CNN، پزشک اورژانس و استاد مدعو در دانشکده بهداشت عمومی موسسه میلکن دانشگاه جورج واشنگتن، دلیل آن را توضیح می دهد.

آیا واکسن از ابتلا به کرونا محافظت می کند؟ اگر چنین است چرا همچنان باید ماسک بزنیم؟

ون: این سوال خوبی است! آنچه ما می دانیم این است که واکسن فایزر در جلوگیری از بیماری شدید و فوت افراد  بسیار موثر است. اما حتی با تزریق واکسن هنوز هم نیاز به پوشیدن ماسک  است. چرا که مطالعات هنوز نشان نمی دهد که آیا این واکسن مانع از ناقل بودن فرد و انتقال بیماری  به دیگران می شود یا خیر. این احتمال وجود دارد که کسی که  واکسن زده هنوز هم ناقل بیماری باشد. ممکن است علائمی از خود نشان ندهد اما ویروس در مجرای بینی او وجود داشته باشد ، بنابراین اگر فرد در حال صحبت ، نفس کشیدن ، عطسه و غیره باشد همچنان می تواند بیماری را به دیگران منتقل کند.

آیا این بدان معناست که ما از این به بعد باید در ملاء عام ماسک بزنیم؟

ون: نه برای همیشه ، اما برای مدتی طولانی بله . تخمین زده می شود که قبل از رسیدن به ایمنی گله ای از طریق واکسیناسیون ، حدود ۷۰ درصد مردم باید واکسینه شوند. این بدان معناست که حدود ۲۳۰ میلیون آمریکایی باید واکسن دریافت کنند. تولید این تعداد واکسن زمان بر است  و به یاد داشته باشید واکسن های فایزر و مدرنا  دردو دوز هستند ، بنابراین ما به تعداد دو برابر افراد دوز واکسن  نیاز داریم. سپس واکسن باید توزیع و تزریق شود. اگر همه چیز خوب پیش برود  دریافت واکسن برای اکثر جمعیت  تا آخر بهار یا اوایل تابستان طول میکشد. در آن مرحله احتمالاً می توانیم یکدیگر را بدون ماسک ببینیم.

آیا می توان به این فرایند سرعت داد؟

ون: در حال حاضر ، تولید واکسن با سرعت باورنکردنی پیش رفته است. سریعترین تولید و تزریق واکسن قبل از این همه گیری چهار سال بود. اکنون در کمتر از یک سال واکسن مجاز داریم.سرعت رسیدن ما به ایمنی گله ای به تولید ، توزیع و تمایل مردم آمریکا برای استفاده از واکسن بستگی دارد. این نگرانی وجود دارد که  بسیاری از مردم  حتی در صورت موجود بودن واکسن از آن استفاده نکنند. ما باید یک برنامه آموزش عمومی متفکرانه داشته باشیم که متناسب با جوامع مختلف باشد.

در مورد افرادی که نمی توانند واکسن بزنند چه ؟ آیا آنها نیاز به ماسک زدن دارند؟

ون: در حال حاضر ، همه باید ماسک بزنند. تعداد کمی از افراد هستند که نمی توانند واکسن بزنند. کودکان قادر به دریافت واکسن نخواهند بود ، زیرا هنوز بر روی آنها آزمایش نشده است. همچنین ممکن است برخی شرایط پزشکی باعث شده باشد که افراد خاصی نتوانند واکسن بزنند یا اینکه این واکسن برای آنها موثر نباشد. به همین دلیل بقیه ما باید واکسینه شویم تا از آنها محافظت کنیم. مصونیت گله ای مصونیت جامعه نیز نامیده می شود: جامعه برای محافظت از همه واکسینه می شود.

به همین دلیل است که ماسک میزنیم. ما این کار را برای محافظت از خود و دیگران انجام می دهیم. به یاد داشته باشید که حتی پس از تزریق واکسن نیز می توانیم ویروس را به دیگران انتقال دهیم. همچنین ، واکسن بسیار موثر است اما ۱۰۰درصد نیست. پس ماسک هنوز هم از شما محافظت می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =