واکسن های موجود بر نوع انگلیسی کرونا موثر است

۱۳۹۹/۱۰/۰۹ - ۱۰:۴۳ - کد خبر: 305407
واکسن های موجود بر نوع انگلیسی کرونا موثر است

سلامت نیوز:گسترش ويروس کرونا که از شهر ووهان در چين آغاز شد بنا به ماهيت خطرناک و سرايت بسيار سريع آن ابعاد مختلف زندگي اجتماعي در همه‌جاي جهان را به ‌طور جدي و بنيادين به‌چالش کشيد به‌گونه‌اي که سازمان بهداشت جهاني آن را پديده اي همه گير اعلام کرد. ويروسي که يک ‌تنه جهان را زمين‌گير کرد و تمام پيشرفت هاي عصر صنعتي بشر در بسياري از حوزه ها به چالش کشيده شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، بسياري از مشاغل نيز به طور کامل تعطيل شدند تا به اين ترتيب انساني که اين روزها با اين ويروس منحوس دست و پنجه نرم مي‌کند براي حق حيات بجنگد. کرونا همچنان در جهان جولان مي‌دهد، با اين حال، تلاش‌ها براي پايان دادن به آن، وارد مرحله تازه‌اي شده و با توليد واکسن، مردم خوشحال از روزهاي پاياني عمر اين ويروس بودند اما اين پايان راه نيست و خبرها حاکي از آن است که گونه جديد و جهش يافته اي از کرونا در انگليس شناسايي شده است.با شناسايي گونه جديد ويروس کرونا، معادلات به هم ريخته است. در روزهاي گذشته کشورهاي مختلف مرزهاي خود را به روي انگليس بسته‌اند.

علاوه بر کشورهاي اروپايي، عربستان، تايلند و کلمبيا نيز به دليل نگراني از شيوع گونه جديد ويروس کرونا دست به اقدام مشابهي زده‌اند. از طرفي برخي کشورها قوانين سفت و سخت‌تري براي مسافران از انگليس در نظر گرفته‌اند. به طور مثال مسافراني که از انگليس وارد يونان مي‌شوند، فارغ از اينکه نتيجه آزمايش کرونا آن‌ها منفي باشد بايد هفت روز خود را قرنطينه کنند.

رسانه‌هاي استراليايي، آمريکايي و آفريقايي هم با انتشار گزارش‌هايي نسبت به سرايت ويروس جديد و افزايش فشارها بر اوضاع بحراني کنوني هشدار دادند.بررسي‌ها روي گونه جديد ويروس کرونا فعلاً در ابتداي راه است و هنوز در مورد ماهيت آن پرسش‌هاي بي پاسخ و نگران کننده زيادي وجود دارد. هنوز به طور دقيق مشخص نيست رفتار اين ويروس تغيير يافته نسبت به گونه اوليه چه تغييراتي داشته است اما نگراني ها در همه جهان و همچنين ايران وجود دارد که اين گونه ويروس در کشور شيوع پيدا نکند.

ايرنا در همين خصوص با «مسعود مرداني» عضو کميته علمي ستاد ملي مقابله با کرونا، گفت‌و‌گويي انجام داده است که را در ادامه مي‌خوانيد:


از چه زماني ويروس جديد کرونا، در انگليس مشاهده شده و تا‌کنون به کدام کشورها سرايت کرده است؟
ويروس جديد کرونا از اواخر شهريورماه امسال در جنوب لندن پيدا شده و از همين‌جا به جنوب انگليس انتشار پيدا کرد و بعد از آن به هلند، دانمارک و ايتاليا رسيد و حتي الان گزارش‌هايي وجود دارد که در عمان هم اين بيماري مشاهده شده و در استراليا هم انتشار پيدا کرده است.


آيا واکسن کوويد در برابر ويروس جهش يافته کرونا مصونيت ايجاد مي کند؟
اين ويروس جهش کروموزومي پيدا کرده اما خوشبختانه اين جهش باعث تغيير ساختار کلي ويروس نشده است که واکسن کرونا را بي‌اثر کند و هنوز هم کشورهايي مانند انگليس که خودشان درگير اين فرم جهش يافته از ويروس کرونا هستند از همين واکسن کرونا که وجود دارد استفاده مي کنند و به نظر مي‌آيد که همين واکسن مي تواند حتي براي عدم ابتلاي به اين فرم از ويروس که جهش يافته هم موثر باشد.


ويژگي‌ها و تفاوت‌هاي گونه جديد ويروس کرونا نسبت به ويروس قبلي در چيست؟
ويروس کروناي جديد که از انگليس شيوع پيدا کرده است به شدت عفوني بوده و حتي ميزاني دو برابري با ويروس کروناي قبلي دارد، 70 درصد در تماس‌هاي عادي و افرادي که مبتلا هستند باعث ابتلاي جديد مي‌شوند. پس اين ويروس بسيار شديدتر است و خيلي سريع در جامعه گسترش پيدا مي کند و دوست دارد که خودش را به جاي ويروس قبلي جايگزين کند.


تشخيص افراد مبتلا به اين ويروس چگونه امکان‌پذير است؟
براي روش تشخيص اين نوع از ويروس هفته ها يا ماه هاي وقت لازم است که ما بتوانيم تشخيص دهيم زيرا احتياج به مطالعات فيلوژنتيک يا مطالعات کروموزومي دارد.


آيا مورد تازه‌اي از اين ويروس در ايران مشاهده شده است؟
مرداني: در ايران مورد ثابت شده اي از اين ويروس جديد وجود ندارد اما اگر مسافري از لندن وارد کشور شود، همانگونه که به هلند رفته ممکن است وارد ايران هم شود اما اينکه ما الان موردي پيدا کرده باشيم، آزمايش داده باشد و گفته باشيم که اين فرم جهش يافته از ويروس کرونا است، تا به حال پيدا نشده است.


دولت براي جلوگيري از شيوع ويروس کروناي جديد چه اقداماتي انجام داده است؟
در وهله نخست تمام پروازهايي که از مقصد لندن به تهران مي آمد، قطع شده اند. تمام پروازهاي مستقيم و غير‌مستقيم که از کشورهاي اروپايي به مقصدهاي واسط مانند امارات، دوحه، استانبول و جاهاي ديگر مي‌آيد و مسافراني وارد ايران مي شوند، ليست آنها تهيه شده و تست آنها گرفته مي شود و همچنين افرادي که از کشورهاي اروپايي وارد مي شوند را در قرنطينه نگهداري مي کنند تا اشتباهي که در خصوص ويروس قديمي کرونا به وجود آمد و از چين وارد کشور شد، ديگر تکرار نشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1895s, 18q