واکنش‌ها به دستور رهبری درباره‌ واکسن کرونا

۱۳۹۹/۱۰/۲۱ - ۰۹:۵۹ - کد خبر: 306013
واکنش‌ها به دستور رهبری درباره‌ واکسن کرونا

سلامت نیوز: سخنان رهبری انقلاب درباره‌ی ممنوعیت ورود واکسن آمریکایی و یا انگلیسی کرونا به کشور بازتاب گسترده‌ای در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی داشت.

به‌گزارش سلامت نیوز به نقل از انصاف نیوز، آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت سالگرد ۱۹دی اظهار داشتند: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. این را من به مسئولین هم گفته‌ام، الان هم به طور عمومی می‌گویم. اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن تولید کنند، این افتضاح کرونایی در کشور خودشان پیش نمی‌آمد. چند روز پیش در ظرف ۲۴ ساعت، اینها چهار هزار نفر تلفات داشتند. اینها اگر بلدند واکسن درست کنند، اگر کارخانه‌ی فایزرشان می‌تواند واکسن درست کند، چرا می‌خواهند به ما بدهند؟ خب خودشان مصرف کنند که این قدر مرده و کشته‌‌ی زیاد نداشته باشند. انگلیس هم همین جور. بنابر‌این، به اینها اعتماد نیست؛ من واقعاً اعتماد هم ندارم، نمیدانم، گاهی اوقات هست که اینها می‌خواهند واکسن را روی ملّت‌های دیگر امتحان کنند، ببینند اثر می‌کند یا نمی‌کند. بنابر‌این، از آمریکا و از انگلیس [واکسن تهیّه نشود]. البتّه به فرانسه هم من خوش‌بین نیستم، علّتش هم این است که سابقه‌ی آن خون‌های آلوده را اینها دارند. [البتّه] از جاهای دیگر اگر بخواهند واکسن تهیّه کنند -که جای مطمئنّی باشد- هیچ اشکالی ندارد.». [لینک]

این سخنان رهبری واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت که در ادامه به بخشی از آن‌ها می‌پردازیم.

۱. برخی با یادآوری سخنان آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی امکان نقد رهبری و استقبال ایشان از انتقادات تاکید داشتند که لازم است متخصصان و کارشناسان حوزه‌ی بهداشت و درمان که نظری متفاوت از دیدگاه اعلام شده‌ی رهبر انقلاب دارند دیدگاه کارشناسی خود را بدون واهمه مطرح و یا حداقل نظر کارشناسی خود را به شکل خصوصی به دفتر رهبری اعلام کنند.

۲. برخی دیگر از اقشار جامعه در شبکه‌های اجتماعی نسبت به احتمال آثار سوء عدم خرید واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا بر وضعیت سلامتی بیماران و کادر بهداشت و درمان واحتمال تداوم بحران کرونا ابراز نگرانی کردند.

۳. بعضی این پیشنهاد را مطرح می‌کردند که میزان اندکی از واکسن کرونا که به گفته‌ی مسئولان دولتی فرآیند خریداری آن آغاز شده است دریافت و برای کادر بهداشت و درمان کشور که در حال مقابله با کرونا هستند استفاده شود.

۴. بعضی از واکنش‌ها رویکردی حقوقی را مورد توجه قرار داده و پرسش‌ها و ابهام‌هایی را درباره‌ی اختیارات قانونی مسئولان کشور در حوزه‌های مختلف مطرح کردند، گروهی نیز از زاویه‌ی سیاسی به موضوع نگریسته و با یادآوری سخنانی از رهبر انقلاب درباره‌ی ضرورت مراجعه به متخصصان در چنین موضوعاتی بر این مسئله تاکید کردند.

۵. واکنش دیگر اشاره به مسئله‌ی تحریم بود، تحریم آمریکا که به گفته‌ی مقامات عالی نظام حتی سلامت مردم را هم هدف گرفته است. پرسشی که طرح می‌شد آنکه با وجود تحریم‌ها اساساً امکانی برای خرید واکسن آمریکایی کرونا وجود داشته است؟

۶. درباره‌ی این دستور فرضیه‌های مختلفی نیز در نقطه‌ی مقابل آن بیان شد، از جمله اینکه اگر به هر دلیلی در یک شرایط فرضی تنها و تنها امکان غلبه بر بحران کرونا استفاده از واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی بود باید چه کرد؟

در مقابل این موارد که از سوی منتقدان مطرح می‌شد، مدافعان ممنوعیت خرید واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا نیز پاسخ‌هایی را مطرح کردند که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

۱. بنا بر سخنان رهبری انقلاب آنچه بر اساس تجارب تاریخی از آسیب‌هایی که کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه به ایران وارد آورده‌اند ممنوع اعلام شده است، فقط و فقط خرید واکسن از این کشورها است و نباید با تحریف سخنان از ممنوع شدن خرید واکسن خارجی سخن بگوییم.

۲. با نگاهی به مشی آیت‌الله خامنه‌ای در سه دهه رهبری و دوران پیش از آن موافقان و مخالفان اذعان دارند که بیان دیدگاه‌ها در موضوعات حساسی همچون کرونا پس از بررسی جوانب مختلف موضوع و مشورت‌ با متخصصان گوناگون انجام می‌گیرد و نمی‌توان مدعی بود که دستور ممنوعیت خرید واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا بدون بررسی نظرات کارشناسی بوده است.

۳. با توجه به خبرهای منتشرشده از مراحل آزمایش واکسن کرونا در کشورهای مختلف جهان نمی‌توان با اطمینان صددرصدی از اثربخش بودن واکسن کرونا سخن گفت. در نتیجه این تصور که تنها راه مقابله با کرونا استفاده از واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی‌ست غیرواقعی و تبلیغاتی است.

در کنار این دو‌ گروه که خلاصه‌ای از واکنش‌های آنان به سخنان رهبری را خواندید، گروه سومی نیز بودند که رویکرد متفاوتی را نسبت به دیدگاه مطرح‌شده از سوی رهبر انقلاب در پیش گرفتند.

این گروه سوم که در ابتدا منکر وجود کرونا در کشور می‌شدند و پس از مدتی درمان‌های عجیب و غریبی مثل «روغن بنفشه و ادرار شتر» را تبلیغ کردند دستور رهبری برای عدم خرید واکسن کرونا از دو کشور خاص را تایید رویکرد خود به این بیماری دانستند!

این ادعا در حالی مطرح‌شده که رهبری انقلاب در همین سخنرانی در کنار تاکید به بررسی تخصصی «کارهای جدید مقابله با کرونا» به صراحت اعلام کرده‌اند: «نه اینکه حالا هر ادّعائی کردند را قبول کنند».

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26246s, 18q