محققان توصیه کردند؛

کرونا گرفته ها یک دوز واکسن دریافت کنند

۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 308141
کرونا گرفته ها یک دوز واکسن دریافت کنند

سلامت نیوز: تاکنون حدود 30 میلیون آمریکایی مبتلا به کرونا شده اند و همچنین شماری از افراد هم هستند که به این ویروس مبتلا و هرگز خودشان مطلع نشده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس از نیویورک تایمز، با رواج تزریق واکسن کرونا در دنیا، این سؤال مطرح می شود که آیا افرادی که پیش تر مبتلا به کرونا شده اند هم می توانند واجد شرایط تزریق واکسن باشند؟

محققان توصیه می کنند در افرادی که سابقه ابتلا به کرونا دارند، تنها تزریق یک دوز واکسن برای تولید آنتی بادی های لازم برای ایجاد مقاومت در بدن کفایت می کند و برای از بین بردن ویروس کرونا و حتی انواع مختلف این عفونت ویروسی سرا نیز از بین می برد.

تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد افرادی هم که سابقه ابتلا به کرونا را دارند، باید در برابر این ویروس واکسینه شوند اما همان یک دوز واکسن برای ایمن سازی آنها کافی است.
معمولا واکنس ایمنی بدن افراد نسبت به عفونت طبیعی بسار متغیر است. بیشتر افراد مبتلا، آنتی بادی هایی در بدن آنها تولید می شود که تا ماه ها در بدن باقی می ماند. اما مسانی که یا بی علامت بوده یا علائم خفیفی داشته اند، آنتی بادی های کم تری در بدن آنها تولید شده و ممکن است با سرعت بیشتری میزان آنتی بادی هایشان کاهش یابد.

پژوهشگران بر این باورند افرادی که از کرونا بهبود یافته اند، آنتی بادی های کافی برای محافظت از ویروس کرونا در بدن دارند. نتایج به دست آمده از مطالعات صورت گرفته از سوی محققان هنوز در ژورنالی علمی منتشر نشده اما یافته ها حاکی از آن است که سیستم ایمنی بدن این افراد در برابر نخستین ویروس کرونای جهش یافته در آفریقای جنوبی دچار مشکل خواهد شد.

اما تزریق یک دوز از واکسن فایزر- بیونتک یا واکسن مادرنا به طور قابل توجهی میزان آنتی بادی بدن را بالا می برد به گونه ای که مقدار آنتی بادی های تولید شده دربدن را تا هزار برابر افزایش می دهد.به گزارش سیناپرس؛ افزایش آنتی بادی در بدن، نه تنها ویروس جهش یافته B1351 ویروس کرونا، بلکه کروناویروسی را که در سال 2003 باعث همه گیری ویروس سارس شد، خنثی می کند.

اما درواقع، به نظر می رسد آنتی بادی ها در افرادی که هرگز به کرونا مبتلا نشده و دو دوز واکسن را دریافت کرده اند، عمل می کند. محققان اعلام کرده اند میزان آنتی بادی در بدن بیشتر افراد مبتلا به کرونا طی 8 تا 9 ماه، بعد از تزریق دوز اول، از همچنان بالاست و صد برابر تا هزار برابر است.

این در حالی است که با تزریق دوز دوم، عملا هیچ تغییری در تعداد آنتی بادی های ایجاد نمی شود.محققان بر این باورند، افرادی که سابقه ابتلا به کرونا دارند و یک دوز واکسن را دریافت می کنند، نسبت به افرادی که پیش تر سابقه ابتلا نداشته اند، آنتی بادی بیشتری تولید می کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.15467s, 19q