فشار خون خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۰:۲۴ - کد خبر: 308721
فشار خون خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

سلامت نیوز:ابتلا به فشار خون که به گفته متخصصان ویروس‌شناسی با افزایش گیرنده‌های ویروسی، بیمار را مستعد ابتلا به کرونا می‌کند، خطر مرگ ناشی از این بیماری را نیز ۴ تا ۶ درصد افزایش می‌دهد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، بیماری فشار خون که تحت عنوان پرفشاری شریانی هم شناخته می‌شود، براساس آمار رسمی کشور، سالانه جان ۱۰۰ هزار نفر را در کشور می‌گیرد.


آسیبی که به گفته به گفته استادان علوم پزشکی، با آغاز سن ۵۵ سالگی ۵۰ درصد از جمعیت کشور را درگیر و بنابر این باید از سن ۳۵ سالگی این فشار خون به صورت ماهانه اندازه‌گیری شود.


بی‌نشانی مرگبار که این روزها با حضور مهمان ناخوانده کره زمین کرونا بیش از گذشته برای مبتلایان خطرآفرین شده است.
مشاهدات آماری بیمارستان‌ها نیز حاکی است، مبتلایان به فشار خون ۴ تا ۶ درصد بیش از دیگران در معرض خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ قرار دارند.
گرچه براساس نتایج شماری از مطالعات اخیر، تاثیر مصرف داروهای رایج فشار خون بر شدت کرونا که در نخستین روزهای شیوع این بیماری یکی از مهمترین فاکتورهای خطر محسوب می‌شد، کاسته شده است، اما استعداد ابتلا به این بیماری را همچنان با خود به همراه دارد.


نتایج یکی از مطالعات کشور چین هم که با بررسی بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ نمونه انجام شد، نشان داد احتمال مرگ ناشی از ویروس کرونا نیز در بیماران مبتلا به فشار خون، ۲ برابر بیشتر از دیگران است.


سمیه شاطی‌زاده ملک‌شاهی دکتری ویروس‌شناسی و استادیار دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس روز شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: براساس آمار دو سوم افراد بالای ۶۵ سال به بیماری فشار خون مبتلا می‌شوند.


وی افزود: این جمعیت به دلیل مصرف برخی از داروها برای درمان فشار خون بیش از دیگران در معرض ابتلا به کرونا و خطرات ناشی از این بیماری قرار دارند.
شاطی‌زاده ملک‌شاهی تصریح کرد: این داروها مهارکننده آنزیم مبدل آنزیوتانسین است که خود مسبب ترشح آنزیمی شده که به مانند یک گیرنده برای اتصال ویروس سارس ۲ به سطح سلول‌ها عمل کرده و بر این اساس بیمار را مستعد ابتلا به کووید-۱۹ می‌کند.


وی با بیان این که براساس مطالعات مبتلایان به فشار خون ۶ درصد بیشتر از دیگران در معرض خطر مرگ ناشی از کرونا نیز قرار دارند، تاکید کرد: در واقع بیماران مبتلا به فشار خون به جهت افزایش گیرنده‌ها در بدن بیش از دیگران در معرض خطر کرونا هستند.
استادیار دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس ادامه داد: فشار خون با آسیب‌رسانی به عروق، باعث کاهش جریان خون به بدن می‌شود و برای پمپاژ کردن خون به میزان کافی، سخت‌تر فعالیت می‌کند.


شاطی‌زاده ملک‌شاهی خاطرنشان کرد: این روند به تدریج با گذشت زمان قلب را تضعیف وسبب ناتوانی برای خون‌رسانی غنی اکسیژن به بدن خواهد شد.


وی اضافه کرد: اما مصرف این داروها به منظور کنترل و درمان فشار خون باید ادامه یابد و به دلیل ارتباط با ویروس کرونا، مصرف آن تحت‌تاثیر قرار نگیرد.


ضرورت کاهش وزن در مبتلایان به فشارخون جهت پیشگیری از کرونا
شاطی‌زاده ملک‌شاهی خاطرنشان کرد: اما این بیماران باید با دقت ضوابط بهداشتی پیشگیرانه را رعایت کنند، جز در مواقع ضروری از منزل خارج نشوند و با حفظ یک رژیم غذایی صحیح سعی در کنترل بیماری داشته باشند.
این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به ضرورت کاهش وزن در این بیماران یادآور شد: ابتلا به چاقی نیز یکی از فاکتورهای خطری است که ابتلا به این ویروس وخطرات ناشی از کرونا را افزایش می‌دهد، بنابراین کاهش وزن هم یکی از مهمترین اقداماتی است که باید مورد توجه مبتلایان به فشار خون قرار گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55151s, 19q