افزايش تولد نوزادان به روش سزارين در ايران

۱۳۸۶/۰۲/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3093
افزايش تولد نوزادان به روش سزارين در ايران
ناهيد خداكرمي به  باشگاه خبرنگاران گفت: مامايي در ايران قدمتي بيش از 100 سال دارد كه از اين نظر جزو يكي از كشورهاي پيشرو است.
وي افزود: در دو دهه اخير به مامايي توجه نشده كه اين ناشي از سياست غلطي است كه در سيستم و نظام سلامت وجود دارد.
خداكرمي تصريح كرد: مامايي حرفه اي است مستقل و ماما فردي است كه تحصيلات آكادميك دانشگاهي دارد ،بنابراين نيازمند استقلال حرفه اي  بوده و هر قدر كه آسيب به اين قشر وارد شود چندين برابر بر پيكره سلامت جامعه خسارت وارد مي گردد.
وي تاكيد كرد: خدمات مامايي با شاخص هاي مهم سلامت دوران بارداري، بلوغ، دوران يائسگي و همچنين دوران نوزادي عجين شده و بهره گيري از خدمات مامايي و توانايي هاي اين گروه مي تواند كمك شاياني به نظام سلامت به خصوص در تولد نوزادان سالم داشته باشد.
دبير انجمن علمي مامايي خاطرنشان كرد: يك ماما مي تواند تا 40 روز پس از تولد نوزاد مراقبت هاي وي را به عهده بگيرد و با بكارگيري توانايي هاي بالاي اين قشر مي تواند از هزينه هاي سنگين جلوگيري كرده و ميزان تولد نوزادان سزاريني را كاهش داد.
وي در مورد استاندارد سازي نيروي مامايي در ايران گفت: از 50 هزار مامايي كه در جامعه وجود دارد كمتر از يك سوم آن ها در نظام سلامت مشغول به كار هستند و در ازاي هر 1000 تولد بايد حداقل 39 و حداكثر 50 ماما وجود داشته باشد چرا كه سالانه بيش از يك ميليون نفر نوزاد متولد مي شوند و اين در حالي است كه 10 هزار نفر ماما در سيستم  دولتي و 5 هزار نفر در بخش خصوصي فعاليت مي كنند.
خداكرمي تاكيد كرد: نيمي از ماماها يا بيكارند و يا در حرفه اي كه مرتبط با آن ها نيست مشغول به كارند در صورتي كه بايد 30 هزار نفر ماما در مراكز زايشگاهي حضور داشته باشند.
وي گفت: خطري كه امروزه خدمات بهداشتي مامايي را تهديد مي كند اين است كه نگاه مسئولين به خدمات مامايي جامعه نگر نيست بلكه درمان نگر است.
 دبير انجمن علمي مامايي ايران افزود: تمامي روش هاي درماني كه در اين زمينه ارائه مي شود پيچيده است .
وي تاكيد كرد: با توجه به مهارت ها و توانايي هاي جامعه مامايي و با استفاده بهينه از نيروي مامايي مي توان در سلامت زنان جامعه تحول بزرگي ايجاد كرد.
خداكرمي خاطر نشان كرد: براي بهبود سلامت زنان جامعه بايد وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش سرمايه گذاري كرده و با آموزش دختران در مدارس و بكارگيري ماماها در مراكز آموزشي از بروز اختلالات رفتاري ناشي از هيجانات بلوغ پيشگيري كرده و گام موثري در ارتقاي  سطح سلامت زنان جامعه برداريم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.69505s, 19q