فرار از «کووید» با لباس پاکبانی

۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 310413
فرار از «کووید» با لباس پاکبانی

سلامت نیوز:بحران کرونا و آمار روز افزون مرگ و میر در کشور چنان شرایطی را به‌وجود آورده که برخی از مسئولان شهری و اعضای شورای شهر کت و شلوارهای گران قیمتشان را تن درمی‌آورند و با لباس پاکبانی و ماسک بر صورت نام خود را در لیست زدن واکسن قرار می‌دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،این بدان معناست که آنها نیز می‌دانند که حالا حالاها واکسیناسیون عمومی آغاز نمی‌شود و ترس از ابتلا به ویروسی که طی سه روز ممکن است جان یک بیمار را بگیرد، خبر از روزهای سیاهی در صورت تامین نشدن واکسن کرونا می‌دهد.

روز جمعــه بــود که شکــرا... سلمان زاده، رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، خبر داد که «برخی از اعضای شــورای شهر و مدیران شهرداری این شهر با سهمیه پاکبان‌ها واکسن کرونا تزریق کردند.»

اما ساعاتی بعد محمودرضا شیرازی، شهردار آبادان، گفت که «به درخواست پاکبان‌ها و برای جلب اعتماد آنان، او و امام جمعه واکسن تزریق کرده‌اند.» اما امام جمعه آبادان با رد این موضوع، صحبت‌های شهردار آبادان را شایعه خواند. با این حال شیرازی اعلام کرد که در مجموع ۹ نفر از مقام‌های شهرداری از جمله یکی از معاونین خدمات شهری، مدیر سازمان پسماند و مشاور بهداشتی شهرداری آبادان واکسن تزریق کرده‌اند.

این صحبت‌ها چنان در جامعه تاثیرگذار بود که وزیر بهداشت در نامه‌ای دستور عزل معاون بهداشتی و مدیران ناظر بر اجرای برنامه ایمن‌سازی شهر آبادان را صادر کرد و دادستانی نیز دستور رسیدگی به این پرونده داد. برخی از مسئولان نیز از این اتفاق به «رسوایی بزرگ» نام بردند.

در نامه سعید نمکی به رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، آمده است، «معاون بهداشتی و مدیران ناظر بر اجرای برنامه ایمن‌سازی در اسرع وقت عزل گردند. کلیه کسانی که عامدا با این رفتار غیرمنصفانه و سوءاستفاده همراهی کرده‌اند و کسانی که به نحو ناشایست و ناعادلانه واکسینه شده‌اند، به مراجع قانونی معرفی شوند. نتیجه حداکثر تا پایان وقت اداری شنبه به اینجانب گزارش شود.

بدیهی است هرگونه تکرار مورد فوق‌الذکر با برخورد محکم‌تری مواجه خواهد شد.» در این میان علیرضا احمدی، رئیس شورای عالی استان‌ها، نیز گفت که به دلیل استفاده نکردن پاکبانان از سهمیه خود علاوه بر مدیران شهرداری به ۲۴ شهروند دارای بیماری زمینه‌ای نیز واکسن تزریق شده است. احمدی گفت که هیچ یک از اعضای شورای شهر واکسن تزریق نکرده‌اند. او اعلام کرد که به دلیل مراجعه نکردن پاکبانان شهرداری آبادان برای تزریق واکسن ۱۱۵ دوز واکسن باقی مانده است و کسی متقاضی تزریق آن نیست.

بر اساس گزارش‌ها، واکسن‌های تزریق شده واکسن چینی سینوفارم بوده است. اما حمید مرانی‌پور، دادستان آبادان، نیز اعلام کرد که دادستانی تحقیقات میدانی و نامحسوس را در این‌باره آغاز کرده است. به گفته دادستان آبادان، اگر ثابت شود در اینباره سوءاستفاده از موقعیت شغلی یا تبانی انجام شده، با این افراد برخورد خواهد شد.

در همین حال حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در دی ماه ۹۹ در نامه‌ای به او، خواهان راه‌اندازی وب‌سایتی برای رهگیری واکسن‌های وارداتی کرونا و اطمینان دادن به جامعه برای راه نیافتن واکسن به بازار قاچاق شده بود.

تکرار اتفاق آبادان در گلستان

همزمان با واکنش‌ها به تزریق واکسن سهمیه پاکبانان به مدیران شهرداری آبادان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گلستان از تکرار این موضوع در علی‌آبادکتول خبر داد.علی متکی روز شنبه گفته است که «از سری آخر سهمیه پاکــبان‌ها چهــار واکسن باقی مانده بود و به مسئول خدمات شهری، یک پیمانکار و دو نفر از کارکنان شهرداری تزریق شده است.» به گفته متکی، تعدادی از پاکبانان برای تزریق واکسن مراجعه نکرده بودند که دیگران از سهمیه آنها استفاده کردند.

در همین حال عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان، نیز گفت که «گزارش‌های مطرح شده در این‌باره در حال رسیدگی است و به‌زودی نتایج آن اعلام می‌شود.» او تاکید کرد که «دستور رسیدگی فوری به این مساله داده شده و در صورت تخلف با افراد خاطی برخورد می‌شود.»

وعده‌های واکسن

در شرایــطی که آمار ابتلا و فوتی‌های ناشی از کرونا با شیب تندی روبه‌رو است، وزیر بهداشت از سوداگری برخی برای خرید واکسن گلایه می‌کند. تا شنبه (28 فروردین) ۳۷۶ هزار و ۶۸۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۲۱ هزار و ۸۰۳ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴۹۸ هزار و ۴۸۷ دُز رسید و این آمار نشان می‌دهد که راه درازی تا واکسیناسیون کرونا باقی مانده است.

این در حالی است که روز جمعه کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه از خرید ۳۰ میلیون واکسن روسی اسپوتنیک وی خبر داد و گفت که «قرارداد خرید واکسن روسی طی مذاکرات فشرده با دولت روسیه نهایی شده است و این واکسن‌ها از خرداد تا آذر ماه ۱۴۰۰ به ایران ارسال خواهند شد.»

یک روز پس از این صحبت‌ها کیانوش جهانپور از دریافت ۶۰ میلیــون دُز واکسن «اسپوتنیک وی»‌ تا پایان پاییز ۱۴۰۰ و ثبت سفارش خرید ۲۴۰ میلیون دز واکسن خبر و مانند همیشه وعده داد: «بیش از دو برابر نیاز کشور ثبت سفارش واکسن پیش‌بینی شده تا حتی با تحقق ۵۰ درصدی برنامه ما بتوانیم حداقل ۱۲۰ میلیون دُز مورد نیاز را تا پایان سال ۱۴۰۰ داشته باشیم.»

این گفته‌ها در شرایطی است که رئیس جمهور در 21 بهمن سال 1399 از آغاز واکسیناسیون عمومی در ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داده بود و بیشتر از دو ماه بعد علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا وعده پایان واکسیناسیون در فاز اول را 10 روز آینده اعلام وزیر بهداشت واکسیناسیون سراسری را به 20 روز دیگر وعده داد.

سعید نمکی گفته است: فاز دوم واکسیناسیون قرار بود از اردیبهشت ماه شروع شود، که آن هم طبق برنامه زمانبندی دنبال می‌شود.» این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که بی‌برنامگی و آشفتگی در خرید واکسن و تکیه بر پروژه‌های تولید واکسن داخلی کار را به‌جایی رسانده که مسئولان بارها گفته‌اند که یک عدد واکسن برای خرید وجود ندارد.

قرار بود خط تولید واکسن بنیاد برکت با ظرفیت یک و نیم میلیون دُز در ماه نیز تا اواسط بهمن سال گذشته راه‌اندازی شود و به گفته روابط عمومی این بنیاد در دی‌ماه 1399، تا شش ماه دیگر به تولید 12 میلیون دُز افزایش پیدا کند، اما این وعده نیز محقق نشده است و مردم با جانشان تاوان این بی‌برنامگی را می‌دهند و کارشناسان از دولت می‌خواهند سهم میزان مرگ و میر برای تاخیر در تولید و خرید واکسن را مشخص نماید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.11822s, 18q