اولین واکسن تولید ملی خرداد وارد بازار می‌شود | هزینه واکسیناسیون برای ایرانی‌ها و قیمت واکسن‌های وارداتی

۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۱:۵۲ - کد خبر: 310438
اولین واکسن تولید ملی خرداد وارد بازار می‌شود | هزینه واکسیناسیون برای ایرانی‌ها و قیمت واکسن‌های وارداتی

سلامت نیوز: مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اعلام این خبر که اولین واکسن تولید ملی حدودا در خرداد وارد بازار می‌شود، گفت: در صورت واردات واکسن با ارز نیمایی، آنها که در اولویت تزریق نیستند می‌توانند آن را ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان از دارخانه‌ها تهیه کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، دکتر حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران گفت: اولین واکسن تولید ملی حدودا در خردادماه بسته به پاسخ داوطلبان فاز ۳ کارآزمایی وارد بازار می شود. واکسن های قراردادی بین ایران و دو کشور کوبا و روسیه طبق زمان‌بندی بسته به نتایج مطالعاتی که داخل کشور بر روی آنها انجام می شود حدود خرداد و تیرماه وارد بازار می شوند.

محمدی گفت: تمامی شرکت های دارویی تخصصی که سابقه بازرگانی دارند، به شرطی که مدرک مستند قابل قبولی از شرکت اصلی تولیدکننده دارو بیاورند و آن سند توسط سفارت ما در آن کشور تایید شود، می توانند بر اساس دستورات مقام عالی وزارت به واردات واکسن اقدام کنند.

او گفت: حدود ۴۵ شرکت درخواست واردات واکسن داشتند که در حال تکمیل مدارک خود هستند و از این بین دو شرکت مدارک نهایی خود را آماده کرده اند. ضمن اینکه سه نمایندگی آسترازنکا، بهارات و بهستان دارو در کشور اقدام به واردات کرده‌اند.


وضعیت واردات چگونه است؟

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تا زمان تولید انبوه واکسن ملی، نیازهای داخلی را از طریق واردات تامین می کنیم، گفت: حدود ۲ میلیون دوز از واکسن های اسپوتنیک (روسی)، بهارات (هندی) و سینوفارم (چینی) وارد کشور شده است. ۶۰۰ هزار دوز این واکسن ها مربوط به اسپوتنیک، ۶۵۰ هزار دوز سینوفارم و ۱۵۰ هزار دوز مربوط به بهارات است که ۱۷۵ هزار دوز آن هم در حال حمل است. از این تعداد ۵۰۰ هزار دوز واکسیناسیون انجام شده و طی این هفته واکسیناسیون افزایش خواهد یافت.

وی افزود: حدود ۷۰۰ هزار دوز از این ۲ میلیون واکسن مربوط به آسترازنکا است که به واسطه ایجاد لخته خون یک در میلیون در سنین زیر ۲۰ سال هنوز تزریق آن آغاز نشده تا نتیجه کمیته علمی اعلام شود. احتمالا تزریق آن متوقف می ‌شود یا در کنار داروی ضد لخته خون تزریق می شود. یا اینکه به طور کلی برای افراد بالای ۲۰ سال استفاده خواهد شد.

محمدی در توضیح اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر افزایش پوشش واکسیناسیون از ۲۰ روز دیگر گفت: وضعیت واکسن در دنیا بسیار آشفته است. کشورهایی که واکسن ندارند، به دنبال تهیه آن هستند و اولویت کشورهای تولیدکننده، مردم خودشان است. به طوری که از ۵۰۰ هزار دوز واکسن بهاراتی که خریداری شده ۱۷۵ هزار دوز به دستور دادستان اجازه صادرات نداشته که در حال آزادسازی است.

این مسئول افزود: از ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کواکس فقط ۷۰۰ هزار دوز آسترازنکا وارد کشور شده است. اگرچه با همین واکسن های موجود می‌توانیم کل جامعه پزشکی و بخش بزرگی از کارمندان و بیماران صعب العلاج و مسن را واکسینه کنیم. گروه های در معرض خطر حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند که واکسیناسیون اینها ظرف چندهفته آینده به پایان می رسد.

محمدی از قول واردات چندمیلیونی واکسن توسط برخی شرکت ها خبر داد و گفت: تا زمانی که واردات این واکسن ها قطعی نشود، نمی‌توانیم آن را به طور رسمی اعلام کنیم. چون اگر این اتفاق نیفتد، نمی خواهیم مشکلاتی که برای وارادت واکسن آنفلوآنزا به وجود آمد، تکرار شود. ولی قطعا پس از واردات واکسن ها و شناسه گذاری، اطلاع رسانی و واکسیناسیون با سرعت با کمک همکاران ما در طرح شهید سلیمانی انجام خواهد شد.


واکسیناسیون کادر درمان در حال اتمام

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره واکسیناسیون کادر درمان رو به پایان است، گفت: سهمیه اصلی برای کادر بهداشت و درمان است که واکسیناسیون آنها در حال اتمام است. پزشکانی که در مطب، بیماران کرونایی را معاینه نمی کنند هم با ثبت نام در سامانه نظام پزشکی در حال واکسینه شدن هستند و ظرف این هفته واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان پایان می یابد. پاکبان ها هم در اولویت بعدی قرار داشتند و واکسیناسیون آنها به ویژه بخشی که با زباله ها و پسماندهای بیمارستانی در ارتباط هستند، در حال انجام است. ولی رانندگان تاکسی در اولویت بعدی قرار دارند.

دکتر محمدی در تایید اظهارات کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو مبنی بر سفارش ۴۰ میلیون دوز و حتی بیشتر واکسن کرونا گفت: این واکسن ها به هند، روسیه و کواکس سفارش شده که مشمول بدعهدی و عدم صادرات شده است. ما هم در صورت تولید انبوه، اول مردم خود را واکسینه می کنیم و بعد از آن به صادرات اقدام خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه مراحل فرآیند واردات واکسن را کوتاه کرده ایم، گفت: قبلا از شرکت های واردکننده پرونده جامع دارویی و مطالعات بالینی ۱ و ۲ و ۳ را می خواستیم اما در حال حاضر فقط نامه تایید شرکت تولیدکننده کشور مبدأ را می‌خواهیم.


واکسن رایگان نیست؟

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در ارتباط با رایگان نبودن واکسن برای بخشی از مردم گفت: اولین طرح ما واکسیناسیون گروه های در معرض خطر است که رایگان است. شرکت هایی که بخواهند واکسن را به وزارت بهداشت بفروشند، ارز دولتی دریافت می کنند و ما واکسن را از آنها می ‌خریم و به صورت رایگان و با توجه به اولویت ها در اختیار مردم قرار می ‌دهیم اما برخی شرکت ها که خواستار واردات واکسن با ارز نیمایی هستند، اجازه دارند واکسن را به داروخانه ها بدهند و مردمی که در اولویت قرار ندارند، می توانند این واکسن ها را با قیمت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان از داروخانه ها تهیه کنند. اگرچه هنوز واکسنی با این شرایط وارد کشور نشده است.

وی تاکید کرد: افراد دارای اولویت به ترتیب فراخوان شده و رایگان واکسینه می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.15717s, 18q