دبیر انجمن متخصصان عفونی کشور خبر داد؛

مقاومت ۸۰ درصدی دوز اول واکسن اسپوتنیک در مقابل کرونا

۱۴۰۰/۰۲/۱۹ - ۱۳:۵۸ - کد خبر: 311416
مقاومت ۸۰ درصدی دوز اول واکسن اسپوتنیک در مقابل کرونا

سلامت نیوز:دبیر انجمن متخصصان عفونی کشور گفت: بررسی‌ها نشان داده است که تنها با تزریق دوز اول واکسن اسپوتنیک، بدن در حدود ۸۰ درصد نسبت به ویروس کرونا مقاوم می‌شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، آمیتیس رمضانی، در خصوص تفاوت واکسن اسپوتنیک‌ وی و واکسن اسپوتنیک لایت گفت: واکسن اسپوتنیک وی که اولین واکسن ساخته شده کرونا است در دو دوز تزریق می‌شود که دوز اول بر پایه آدنو ویروس ۲۶ و دومین دوز تزریق بر پایه آدنو ویروس ۵ است اما واکسن اپوتنیک لایت همان دوز اول اسپوتنیک وی است.


وی با بیان این‌که فاصله تزریق دوز اول واکسن اسپوتنیک با دوز دوم در حدود ۳ هفته است، افزود: این واکسن کارایی بالای ۹۰ درصد نسبت به ویروس کرونا دارد.


دبیر انجمن متخصصان عفونی کشور با اشاره به این‌که شبهاتی در مورد تکثیر آدنو ویروس ۵ که در دوز دوم اسپوتنیک تزریق می‌شود وجود دارد گفت: بررسی‌ها نشان داده است که با تزریق دو دوز از واکسن اسپوتنیک بدن بالای ۹۱ درصد نسبت به ویروس کرونا مقاوم می‌شود که تنها با تزریق دوز اول واکسن هم بدن در حدود ۸۰ درصد نسبت به ویروس کرونا مقاوم می‌شود.


رمضانی با تاکید بر اینکه جمعیت زیادی باید در دنیا واکسینه شوند تصریح کرد: زمانی‌که تزریق یک دوز از واکسن اسپوتنیک مقامت خوبی نسبت به ویروس در بدن ایجاد می‌کند توصیه بهداشت جهانی بر این شد که برای روند سریع واکسیناسیون در دنیا واکسن اسپوتنیک در یک دوز تزریق شود که با عنوان اسپوتنیک لایت از آن نام برده می‌شود.


دبیر انجمن متخصصان عفونی کشور گفت: افرادی که دوز اول واکسن اسپوتنیک را دریافت کرده‌اند احتیاجی به تزریق دوز دوم واکسن ندارند.


وی همچنین در خصوص افرادی‌که دچار درگیری بافت ریه در اثر ابتلا به ویروس کرونا شده‌اند اظها کرد: در روزهای سخت و ابتدای بیماری کرونا استفاده از دارو ضروری و لازم است اما بعد از انجام تست پی‌سی‌آر و خروج ویروس از بدن در صورت ماندگاری عارضه بافت ریه احتیاج به درمان خاصی نیست و عارضه ایجاد شده در بازه زمانی یک‌ساله برطرف می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.32178s, 19q