وزیر بهداشت:

تا پایان ۱۴۰۰ واکسیناسیون کرونا در ایران کامل می‌شود| سرعت واکسیناسیون را تابستان چند برابر می‌کنیم

۱۴۰۰/۰۲/۲۸ - ۱۵:۴۱ - کد خبر: 311845
تا پایان ۱۴۰۰ واکسیناسیون کرونا در ایران کامل می‌شود| سرعت واکسیناسیون را تابستان چند برابر می‌کنیم

سلامت نیوز: وزیر بهداشت گفت: تا قبل از پایان ۱۴۰۰ ایران جزو اولین کشورهایی خواهد بود که واکسیناسیون خود را کامل خواهد کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در بیست‌وپنجمین آیین پویش ره سلامت و افتتاح پروژه‌های حوزه سلامت نیشابور، با بیان اینکه در ایام کرونا روزهای مظلومانه‌ای را سپری کردیم، گفت: همانطور که طاعون تکلیف جهان را متفاوت کرد، کرونا هم به عنوان معیار و شاخصی بسیار تعیین‌کننده، قدرت مدیریت کشورها را در ایام کرونا و پساکرونا نشان خواهد داد.

وی گفت: از عزیزانی که در عرصه مقابله با کرونا طی این مدت ما را یاری کردند، تشکر می‌کنم. در نیشابور اوضاع آشفته بود و داشتم با مسئولان دانشگاه استان صحبت می‌کردم که بیش از ۴۰۰ بیمار داشتند و نگران کمبود تخت بودند. در عین حال اکسیژن نداشتند و داشتیم از شیروان برایشان اکسیژن منتقل می‌کردیم و در آن شب آقای فرماندار هم کنارشان بود.

نمکی گفت: من واقعا در این شهرها برای دیدن و سرکشی نمی‌آیم. بلکه برای دستبوسی افرادی می‌آیم که چه در درون نظام سلامت و چه در برون آن کمک کردند تا توانستیم یکی از افتخارات بزرگ را برای نظام جمهوری اسلامی ایران رقم بزنیم.


روزهای مظلومانه‌ای را سپری کردیم

وزیر بهداشت ادامه داد: همانطور که طاعون تکلیف جهان را متفاوت کرد، کرونا نیز به عنوان معیار و شاخصی بسیار تعیین‌کننده، قدرت مدیریت کشورها را در ایام کرونا و پساکرونا نشان خواهد داد و ایران تحریم‌شده نیز دست‌هایش را در بدترین شرایط، مظلومانه بسته بودند و به دروغ می‌گفتند که ما برای دارو و تجهیزات پزشکی محدودیتی قائل نیستیم. همه این موارد را یادداشت کردم و زمانی که خواندید، خواهید دید که ما چه روزهای مظلومانه‌ای را سپری کردیم.

نمکی گفت: این ایام به مراتب سخت‌تر از روزهای دفاع مقدس بود. ما در روزهای دفاع مقدس ته‌خزانه‌ای، گردش مالی و فروش نفتی داشتیم اما در این ایام با خزانه‌ای تهی مواجه بودیم. ما در روزهای جنگ می‌توانسیتم چیزهایی را منتقل کنیم، اما در این دو سال آنقدر هوشمندانه ما را قفل کرده بودند که یک ماسک و گان نمی‌شد جابجا کرد و من بارها و بارها در خلوت خودم برای غربت و تنهایی و مظلومیت همکارانم گریستم.

او اظهار کرد: فقط زمانی دلم قرص شد که اینها در پشت لباس‌شان نوشتند "ما گر ز سر بریده می‌ترسیدیم / در محفل عاشقان نمی‌رقصیدیم". آن زمان احساس کردم در این جبهه و سربازان و افسرانی دارم که نباید نگران باشم. اینها دل به آتش بلا زدند و فهمیدیم که با لطف خدا و مرحمت الهی ما از این وضعیت بلا خواهیم گذشت و دیدید که ۴ پیک خطرناک را کشور گذراندیم.


از پیک چهارم کرونای انگلیسی غافل نشوید

نمکی گفت: از پیک چهارم ویروس انگلیسی غافل نباشید. آنهایی که اهل مطالعه‌اند، بروند و بخوانند که این ویروس چگونه دنیا را به زانو درآورد. در هفته اول پراقتدارترین کشورها از نظر زیرساختی و اقتصادی دست‌هایشان را بالا بردند. انگلیس در عرض یک هفته مرگ‌هایش افزایش یافت و فرانسه و آلمان هم زانو زدند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: ما در اقیانوس بلا با دست‌های بسته اما چشم‌های باز شنا کردیم. ما گفتیم که اگر هیچ نداریم، خدا و مردمی را داریم که هیچ کجای دنیا ندارند. هیچ کجای دنیا کسبه‌اش به مدت دو تا سه هفته مغازه‌اش را با یک درخواست ما نمی‌بندد. هیچ کجای دنیا امام جمعه‌اش با یک پیغام نماز جمعه را تعطیل نمی‌کند. در هیچ کجای دنیا درهای حرم اهل بیت را با یک تلفن بر روی عشاق آنها نمی‌بندند. در عین حال هیچ کجای دنیا رهبری به فرزانگی ما نداشت که هم در رعایت و هم در هدایت و هم در حمایت ما را تنها نگذاشت.

وی افزود: در بین رهبران سیاسی دنیا ببینید چه کسی آنقدر نسبت به رعایت پروتکل‌ها مقید بوده است؛ هیچ کجا. ایشان در روز درختکاری در محوطه بیت با ماسک درخت کاشتند. در حالی که کسی هم نزدیکشان نبود. در حسینیه در فضای بزرگ روضه گذاشتند و کسی هم نبود. اینها به جامعه پیام داد که ما پشت نظام سلامت و حرف‌هایی که می‌زنند، ایستاده‌ایم.

نمکی ادامه داد: دنیا پدیده‌ای مانند طرح شهید قاسم سلیمانی ندارد که به نام رشیدترین و از خودگذشته‌ترین سردار نظام جمهوری اسلامی است و جنگ داعش را ۱۰۰۰ کیلومتر آنطرف‌تر از سرزمین زمین‌گیر کرد. در کنار هم این افتخارات آفریده شده است. من کوچکترین و کمترینِ فرد در این مجموعه بودم. سرباز کوچکی بودم که فرماندهان اصلی من در خط مقدم بچه‌هایی بودند که در جاهای دوردست و مناطق مرزی کار می‌کردند، اما افتخار بزرگی خلق شد.

وزیر بهداشت گفت: در پیک چهارم همه دنیا منتظر بودند که بیماران ما پشت درِ بیمارستان‌ها بمانند و تیر خلاص را در اوج تحریم و در فشار کرونا بزنند. اما دیدند که جمهوری اسلامی ایران پیک چهارم را بهتر از پیک سوم اداره کرد. کاری عظیم بود که یک بیمارمان در پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نماند و حداقل ۵۰ درصد تخت خالی هم داشتیم و حداقل ۶۶ اکسیژن ساز طی دو هفته در کشور توزیع کردیم.

وی ادامه داد: در عین حال مرگ‌های ما نسبت به جمعیت بستری نصف پیک سوم شد. یعنی ویروسی که قدرت سرایت به شدت بالاتر و قدرت کشندگی به مراتب بالاتری داشت، نصف پیک قبلی مرگ‌آفرینی کرد که همه اینها لحظه به لحظه عنایت پروردگار را دارد.


تعطیلی نماز جمعه را می‌برند روی آنتن اما ...

نمکی در ادامه گفت: من همواره دلم می‌خواست شب‌های احیا، نماز جمعه و جماعت را داشته باشیم و همیشه دلم می‌خواست که در آستان‌های مقدس را به گونه‌ای به روی عشاق بگشاییم. در برخی رسانه‌ها یکی از اتهامات به من هم همین است. اما من غم دیگری هم دارم و آن غم آلودن این فضای روحانی به بدنامی‌های معاندین است. اگر صد کنسرت آنچنانی برگزار کنیم، هیچ کدام از این رسانه‌ها ما را به باد استهزا نمی‌گیرند، اما اگر یک محل یک نماز جمعه را اعلام کنند که محل گرفتاری است، می‌برند روی آنتن.

وزیر بهداشت تاکید کرد: من علاوه بر اینکه باید از جان و تندرستی مردم صیانت کنم، باید از دین و شریعت هم به عنوان یک بچه مسلمان معتقد صیانت کنیم. به همین دلیل همیشه تلاش کردم که بگویم که نماز جمعه و جماعت و متدینین معتقد، وفادارترین افراد به پروتکل‌ها هستند و تلاش کردم این فضا رابا شکلی منطقی گسترش دهیم. از طرف دیگر افرادی که به نماز جمعه می‌آیند، اکثرا سن بالایی دارند.


۸۷ درصد مرگ‌های کرونا مربوط به افراد ۶۰ سال به بالاست

نمکی ادامه داد: خوشبختانه واکسیناسیون جمعیت ۷۵ سال را آغاز کردیم و اواخر هفته روی ۷۰ سال می‌رویم و بعد روی ۶۵ سال و ۶۰ سال می آییم. تا پایان خرداد و اوایل تیرماه ان‌شاءالله جمعیت بالای ۶۰ سال کشور را واکسینه می‌کنیم. در کنار آن بیماران صعب‌العلاج و سرطانی را هم واکسینه می‌کنیم.

وی گفت: ۸۷ درصد از مرگ‌های کرونا در این گروه اتفاق می‌افتد؛ یعنی افراد بالای ۶۰ سال و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و خاص. ان‌شاءالله طبق سند ملی واکسیناسیون پیش می‌رویم. داریم به سمت واکسیناسیون روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تا می‌رویم. سه چهار محموله هم در این هفته دریافت می‌کنیم.

نمکی گفت: از خرداد ماه هم واکسن‌های ملی‌مان می آید و افتخار جدیدی برای کشور ثبت خواهد شد. وقتی از تولید داخلی واکسن کرونا حرف می‌زدیم، برخی ما را مسخره می‌کردند و می‌گفتند این خالی‌بندی است و او می‌خواهد کاندیدای ریاست جمهوری شود، اما دیدند که افتخار ما کسوت سربازی برای جمهوری اسلامی است و اگر در این راه خدا عزت دهد و سرباز لایقی باشم، بزرگترین افتخار ماست. خیلی ها این حرف را مسخره کردند و غیرقابل انجام دیدند، اما امروز به جرأت می‌گویم که ایران در ماه‌های آینده یکی از بهترین، موفق‌ترین و نام آورترین تولیدکنندگان واکسن کووید۱۹ خواهد بود و علاوه بر واکسنی که از بیرون می‌آوریم، در تابستان سرعت واکسیناسیونمان چند برابر می‌شود و جمعیت‌های بیشتری را واکسینه می‌کنیم.

وزیر بهداشت گفت: تا قبل از پایان ۱۴۰۰ ایران جزو اولین کشورهایی خواهد بود که واکسیناسیونش را کامل خواهد کرد و آن زمان با دل راحت می‌گوییم که نماز جمعه و مراسم برگزار شود و کسب و کار مردم رونق پیدا کند.

وی درباره کسری امکانات در بیمارستان ها نیز گفت: این موارد را حتما دنبال می‌کنم و امیدوارم در آینده نزدیک شاهد افتتاح پروژه‌های بیشتر باشیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.12265s, 18q