سلامت نیوز - زماني كه عصباني هستند و يا اضطراب داريد، هورمون‌هايي در بدن ترشح مي‌شوند كه اسيدي هستند و همين هورمون‌هاي اسيدي باعث پوكي استخوان مي‌شود.

عصبانيت و اضطراب باعث پوكي استخوان مي‌شود

به گزارش روز يكشنبه پايگاه اينترنتي دويچه‌وله (راديو آلمان)، يكي از بيماري‌هايي كه ارتباط مستقيم با نوع تغذيه دارد، پوكي استخوان است كه اين مشكل بيشتر در خانم‌ها و بعد از سن يائسگي بروز مي‌كند.

تحليل بافت دروني استخوان كه منجر به كم شدن تراكم استخوان و يا پوكي استخوان مي‌شود، بيماري چند عاملي است كه نوع تغذيه فرد يكي از فاكتورهاي تاثير گذار در روند پيشرفت آن است.

از هر شش زني كه در دهه ‪ ۵۰‬سالگي هستند، يكي دچار پوكي استخوان است و اين تعداد ميان زناني كه در در دهه ‪ ۶۰‬سالگي هستند، به يك چهارم و در دهه ‪ ۷۰‬سالگي به يك سوم مي‌رسد.

برخلاف آنچه تصور مي‌شود، تنها كمبود كلسيم موجب پوكي استخوان نمي‌شود.

كاهش توليد هورمون‌هاي زنانه بعد از سن يائسگي، كم تحركي، وزن بالا و تغذيه نادرست از عوامل تشديدكننده روند تحليل استخوان هستند و عامل موثر بعدي، اسيدي شدن مايعات درون بدن است كه اين اسيدي شدن پروسه جذب املاح، ويتامين‌ها و به ويژه كلسيم را مختل مي‌كند.

هورمون‌هايي كه زمان عصبانيت يا اضطراب ترشح مي‌شوند اسيدي هستند. مصرف ميوه و سبزيجات محيط اسيدي بدن را خنثي مي‌كند و جذب املاح و ويتامين‌ها را افزايش مي‌دهد.

اما مصرف دارو بعد از تشخيص بيماري كه توسط تصويربرداري از استخوان ها به كمك اشعه ايكس صورت مي‌گيرد، مهم‌ترين راه جلوگيري از پيشرفت پوكي استخوان است.

متاسفانه عكس برداري با دستگاه‌هاي سنجش تراكم استخوان هزينه نسبتا بالايي دارد و اغلب خانم‌ها انجام آزمايش‌هاي سالانه (چكاب) را به همين علت جدي نمي‌گيرند.

در اين ميان مي‌توان از روش ديگري براي سنجش تراكم استخوان استفاده كرد.

با استفاده از تصويري كه از دندان‌ها و استخوان‌هاي فك در دندانپزشكي گرفته مي‌شود و يك برنامه رايانه‌اي ويژه، مي‌توان تراكم استخواني فرد را سنجيد.

اين برنامه رايانه‌اي به زودي روي دستگاه‌هاي عكسبرداري در دنداپزشكي نصب خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =