رييس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه با بيان اين كه 75 درصد عمل‌هاي جراحي با روش بيهوشي عمومي انجام مي‌شود، گفت:‌ 25 درصد از عمل‌هاي جراحي نيز با استفاده از بي‌هوشي منطقه‌يي صورت مي‌گيرد.

دكتر محمد مهدي قيامت در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب توضيح داد: منظور از بيهوشي عمومي ايجاد بي‌دردي در بيمار به وسيله تزريق يا استنشاق ماده بيهوشي است. اثر اين نوع بيهوشي با فاصله كوتاهي بعد از عمل به تدريج از بين مي‌رود.

وي افزود: بيهوشي منطقه‌يي نيز به وسيله تزريق در ناحيه مورد نظر و غيرفعال كردن اعصاب درد در آن قسمت صورت مي‌گيرد و اثر اين نوع بي‌حسي نيز مدتي پس از عمل از بين مي‌رود.

رييس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه با بيان اين كه به كارگيري روش بيهوشي بستگي به نوع عمل جراحي دارد، گفت: به طور كلي در عمل‌هاي جراحي كه در قسمت تحتاني بدن صورت مي‌گيرد، مي‌توان از بي‌حسي منطقه‌يي استفاده كرد. حال آن كه در برخي اعمال جراحي ديگر مانند اعمال بر روي قسمت‌هاي داخلي بدن از بيهوشي عمومي استفاده مي‌شود.

قيامت با اشاره به باور غلط برخي از مردم مبني بر خطرآفرين بودن بيهوشي عمومي گفت: با توجه به پيشرفت دانش و تجهيزات و داروهاي بيهوشي، اين عمل راحت‌تر و ايمن‌تر شده است و خطرات اين بخش اعمال جراحي در حال حاضر بسيار ناچيز است؛ بنابراين نوع باورهاي مردم نادرست است.

وي گفت:‌ در ساير كشورهاي جهان نيز نسبت ميزان استفاده از بيهوشي عمومي و بي‌حسي موضعي تقريبا مانند ايران است، اما در كشورهاي پيشرفته، مردم با داشتن آگاهي بيشتر در مورد بيهوشي در انتخاب روش بيهوشي براي خود مي‌توانند اظهار نظر كنند.

رييس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه اظهار كرد: البته از نظر متخصصان بيهوشي در اعمالي كه امكان استفاده از روش بي‌حسي منطقه‌يي وجود دارد،نبايد از بيهوشي عمومي استفاده كرد.

قيامت با اعلام اين كه در حال حاضر حدود 4 هزار متخصص بيهوشي در كشور فعاليت دارند، يادآور شد: تمام اين متخصصان با روش بيهوشي عمومي به خوبي آشنا هستند. بسياري از متخصصان بيهوشي نيز روش بي‌حسي منطقه‌يي را به خوبي مي‌شناسند و اميدواريم با آموزش ساير متخصصان تمام اين افراد نحوه انجام بي‌حسي منطقه‌يي را فرا بگيرند.

وي يادآور شد: شرايط مختلفي از جمله سن و بيماري‌هاي زمينه‌يي در انتخاب نوع بيهوشي براي بيمار تاثيرگذار است، چنانچه توصيه مي‌شود بيماران مسن‌تر با استفاده از روش بي‌حسي منطقه‌يي تحت عمل جراحي قرار گيرند.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =