تا پايان سال 86 روغن‌هايمان به استانداردهاي جهاني مي‌رسد

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 89584
تا پايان سال 86 روغن‌هايمان به استانداردهاي جهاني مي‌رسد

1) شنيده‌ايم كه با تكنولوژي مناسب مي‌توان از روغن‌هاي مايع موجود روغن‌هاي جامدي تهيه كرد كه حداقل ايزومر ترانس كمتر از 2 تا 3 درصد را داشته باشد و نمونه‌اي از اين كارخانه در ايران وجود دارد. آيا اين خبر درست است و اگر جواب مثبت است چرا كارخانه‌هاي ديگر با توجه به ميزان بالاي ضرر و زيان، در اين زمينه حمايت نمي‌شوند؟

ع‌ اين فرآيند از طريق استريفيه كردن داخلي (اينتراستريفيكاسيون) امكان‌پذير و محصول به‌دست آمده معمولاً فاقد ايزومر ترانس است. با توجه به اين كه اين فرآيند در كشور ما نيز در يكي از كارخانجات فراوري روغن در حال بهره‌برداري است، نكته قابل توجه ارتباط بيشتر صنايع و دانشگاه‌‌ها است كه بتوانند با الگوگرفتن از اين فرايند نسبت به دستيابي به فناوري‌‌هاي جديد توليد روغن جامد فاقد ايزمرترانس كه از نظر اقتصادي امكان‌پذيرتر و به‌صرفه‌تر باشند، اقدام كنند. فرايند مذكور نسبت به هيدروژناسيون كه فرايند متداول فعلي است، بسيار گران بوده ولي به هر صورت با حمايت دولت و اراده صنايع ذي‌ربط قابل انجام است.

2) روغن‌هاي حلب 17 كيلويي كه مخصوص قنادي‌ها است، چربي اشباع و ايزومرترانس بالايي دارد. گاهي اين حلب‌ها توسط مردم خريداري و در مراسم عزاداري تكيه‌ها و نذري‌ها استفاده مي‌شود. با وجود خطر بالاي اين نوع روغن، آن معاونت چه اقدامي خواهند كرد؟

‌ روغن حلبي 17 كيلويي به صورت‌‌هاي مختلف در بازار موجود است. روغن مخصوص قنادي بر اساس استاندارد شماره 156-1 توليد مي‌شود. اين نوع از روغن با هدف استفاده در صنايع شيريني‌پزي به بازار عرضه شده و داراي نقطه ذوب بالا و شكل و بافت مخصوص است كه اساساً براي آشپزي در منازل، رستوران‌ها و مراسم غيرقابل مصرف است و نمي‌توان از آن استفاده كرد. اما روغن‌هاي 17 كيلويي مخصوص رستوران‌ها و پخت و پز با حجم بالا نيز به صورت جامد و مايع وجود دارند كه براساس استاندارد‌هاي مربوط به خود توليد مي‌‌شود. اين نوع از روغن‌‌ها كاملاً منطبق با روغن مصرفي خانواده بوده و مصرف آنها بلامانع است.

3) قرار بود تمام بسته‌‌هاي روغن‌ حاوي برچسب باشد، ميزان اسيد چرب ترانس و چربي اشباع روي آن ذكر شود ولي تعداد زيادي از كارخانه‌ها اين بخشنامه را اجرا نكرده‌اند. در اين مورد چه توضيحي داريد؟

‌ نصب برچسب با اطلاعات كامل مورد نياز مصرف‌كننده از مقررات نظارتي حوزه معاونت غذا و دارو است و ارائه اين اطلاعات نقش مهمي براي بهبود فرهنگ مصرف دارد. به همين دليل در چهارمين جلسه شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي مقرر گرديد اطلاعات كاملي از كيفيت، تاريخ توليد، تاريخ انقضاي مصرف و نحوه مصرف هر كالا به ويژه روغن در روي بسته‌بندي فرآورده‌‌‌هاي غذايي درج ‌شود. اداره كل نظارت بر مواد غذايي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي نيز با كمك انجمن صنفي صنايع روغن‌نباتي و دانشگاه‌‌هاي تابعه براي بهبود فرهنگ مصرف تلاش مي‌كند. موارد تخلف در صورت شناسايي پيگيري خواهند شد اما توصيه هميشگي ما به مردم شريف ايران اسلامي خريد محصولات با برچسب‌‌‌هاي ذي‌ربط است و از مردم مي‌خواهيم مردم روغن‌هايي را بخرند كه داراي برچسب هستند.

4) مي‌شنويم كه كارخانه‌ها ايزومر ترانس را تا 20 درصد كاهش داده‌اند ولي در شوراي سلامت قرار بوده به 10 درصد برسد. علت چيست؟

‌ كاهش ايزومرترانس روغن‌‌‌هاي جامد فرايند دشواري به لحاظ عملي، اجرايي و اقتصادي است كه دستيابي به اهداف تعيين شده را متضمن همكاري‌‌‌هاي گسترده دولت، صنايع روغن و دانشگاه‌هاي مرتبط با فناوري روغن سالم مي‌سازد. با توجه به اين موضوع ميزان ايزومرترانس روغن‌هاي جامد در سال 1384 به صورت ميانگين 35 درصد و حتي در مواردي بيشتر از 40 درصد نيز گزارش شده است، در اثر تلاش خدمتگزاران بخش‌هاي مختلف وزارت بهداشت به‌ويژه اداره كل نظارت بر مواد غذايي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي و با ياري مؤثر صنايع روغني در مدت يك سال در استاندارد روغن ميزان ايزومرترانس در مرحله اول 20 درصد اعمال گرديد كه در آذرماه 1385 اين برنامه تحقق يافت، براي سال 1386 اميدواريم با مساعدت دولت، همكاري دانشگاه‌ها و همت صنايع ميزان ايزومرترانس به 10 درصد كاهش پيدا كند كه اين برنامه هدف تعيين شده قبلي شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي است. به عبارتي اين طرح قرار شد در دو فاز متوالي انجام شود كه فاز اول با موفقيت انجام شد و ما ادعا مي‌كنيم روغني در كشور داريم كه بالاي 20 درصد از ايزومرترانس داشته باشد و فاز دوم نيز تا پايان سال 86 انجام خواهد شد و نبايد فراموش كرد اين كار براي كارخانجات كار بسيار هزينه‌بري است.

5) با كاهش ايزومر ترانس در روغن‌ها ميزان چربي اشباع آن كه براي سلامت قلب ضرر دارد، بالا رفته است و بعضي از روغن‌ها تا 30 و يا بيشتر چربي اشباع دارد. چرا؟

‌ استاندارد ميزان چربي اشباع در روغن 25 درصد است. همان‌طور كه كاهش ايزومرترانس در سلامت مصرف روغن ضروري است، كنترل ميزان چربي اشباع نيز براي جلوگيري از صدمات قلبي -‌ عروقي بسيار حائز اهميت است. امروز مي‌توان گفت حساس‌ترين موضوع رژيم غذايي مردم ما بهره‌گيري از روغن سالم است و عوارض استفاده از روغن ناسالم كه با بيماري‌هاي قلبي و عروقي و سكته‌هاي ناگهاني بروز مي‌كند بيشترين ميزان مرگ‌و‌مير را به صورت آماري شامل مي‌‌شود. معاونت غذا و دارو و اتحاديه صنايع روغن‌نباتي بر اين تصميم مشترك هستند كه فرآورده‌هاي روغن سالم و عاري از خطر‌هاي فوق‌الذكر را ارائه دهند. شايان توجه اينكه هدف اصلي دست‌اندركاران بخش خصوصي و دولتي در صنايع روغن توليد و مصرف روغن مايع است. همان‌طور كه گفتم ما اين قول را مي‌دهيم كه تا پايان سال 86 روغن‌هاي خوراكي كشورمان طبق استانداردهاي جهاني خواهد بود.

6) روغن‌هاي مايع كه براي سلامتي بهتر هستند، در ظروف شفاف در مغازه‌ها در معرض نور قرار دارند. آيا پراكسيد توليد شده در اين روغن‌ها سلامت را به خطر نمي‌اندازند؟ آيا نمي‌شود ظروف روغن مايع غيرشفاف يا فلزي باشد؟

‌ قرار دادن روغن مايع به مدت بيش از حد مجاز در معرض آفتاب ايجاد پراكسيد مي‌كند و اين فرآيند براي سلامت مصرف‌كننده خطرزا است. از طرف ديگر مصرف‌كننده رويت روغن مورد مصرف در ظروف شفاف را مي‌پسندد، لذا بيشتر صنايع براي از دست ندادن بازار مصرف مبادرت به توزيع روغن در ظروف شفاف مي‌نمايند كه در اين مورد بايد در سطح عرضه، مسئولا‌ن نظارتي اقدام مؤثر را به عمل آورند.خبر خوشحال‌كننده اينكه اخيراً ظروف شفاف جاذب اشعه UV به بازار عرضه ‌گرديده كه با بهر‌ه‌گيري از اين ظروف مشكل ايجاد پراكسيد در روغن مايع به زودي منتفي مي‌‌شود.

7) شما به عنوان معاون غذا و دارو، مجوز توليد انواع غذاها را به صنعت مي‌دهيد. مي‌دانيم كه بعضي از فرآورده‌هاي غذايي كه روغن دارند مثل انواع پفك، چيپس و... وقتي در معرض نور قرار گيرند، پراكسيدشان به شدت بالا مي‌رود. براي همين معمولا بسته‌بندي اين مواد بايد بسيار كوچك باشد كه وقتي باز مي‌شود، مصرف شود. ولي شاهد هستيم كه بسته‌هاي بسيار بزرگي اين محصولات به فروش مي‌رسند. آيا آنها از وزارت بهداشت مجوز گرفته‌اند؟

‌ بسته‌هاي بزرگ اين محصولات مثل تمام نقاط دنيا براي رستوران‌ها و مهماني‌ها توليد مي‌شود و روي تمام اين بسته‌ها هم نوشته شده تا چه زماني مي‌توانند مصرف شوند. پس اين موضوع كه بسته‌هاي بزرگ توليد نشوند غيرممكن است. اين كار رسانه‌هاي گروهي است كه مردم را از اين موضوع آگاه كنند تا به مردم بگويند اگر اين محصولات در معرض نور قرار گيرند، با افزايش ميزان پراكسيدشان، زيان دارند.‌

مصاحبه‌اي كه به طور كامل و بدون هيچ تغييري در صفحه آمده شايد جوابگوي سوالات خوانندگان نباشد. به همين منظور نكاتي از هر سوال را كه به پاسخي براي آنها در بين جواب‌هاي ارائه شده نرسيديم به شرح زير يادآور مي‌شويم:

1) منظور از دولت كيست؟ بالاخره چه كسي بايد از صنايع غذايي حمايت كند تا آنها بتوانند روغن مناسب تهيه كنند؟

2) اين روغن‌هاي 17 كيلويي مخصوص قنادي‌ها كه به آن ذكرشد مجموعا بيش از 70 درصد ايزومرترانس و چربي اشباع شده دارند و متاسفانه 40 درصد آن ايزومرترانس است. آيا اين روغن‌ها در نهايت توسط مردم مصرف نمي‌شود؟

حلب‌هاي 17 كيلويي مخصوص رستوران‌ها و مصارف بيشتر هم حدود 45 درصد چربي اشباع و ايزومرترانس دارند. مگر غير از اين است كه مصرف كننده‌ها مردم هستند؟ آيا نبايد به كيفيت و تغيير اين نوع روغن‌ها فكر كنيم؟

3) بالاخره در اين برچسب‌ها ميزان چربي‌هاي خطرناك ذكر مي‌شوند؟

4) ما هم اميدواريم تا پايان سال 86 ميزان ايزومرترانس روغن‌ها به زير ده درصد برسد اما نكته مهم اينكه دربسياري از كشورهاي دنيا اين عدد به زير دو درصد رسيده است. با اين سرعتي كه ما پيش مي‌رويم چه زماني به اين استاندارد خواهيم رسيد؟

5) آرزوي همه ما است كه روغن‌هاي مصرفي مردم، روغن‌هاي نباتي سالمي باشند. معاونت محترم غذا و دارو براي فرهنگ‌سازي و ترويج مصرف روغن مايع چه اقداماتي انجام داده است؟

6) چند درصد از روغن‌هاي مايع فعلي در اين ظرف‌هاي جديد به بازار ارائه شده‌اند؟ آيا بخشنامه‌اي براي توليدكنندگان روغن در زمينه استفاده از اين ظروف شفاف جاذب UV صادر شده است؟


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.67295s, 18q