ده اقدام مورد نیاز بیماران مبتلا به زگیل تناسلی

۱۳۹۲/۱۰/۰۶ - ۲۰:۳۲ - کد خبر: 102165
ده اقدام مورد نیاز بیماران مبتلا به زگیل تناسلی
سلامت نیوز: زگیل تناسلی یک بیماری آمیزشی بسیار مسری است که از طریق روابط جنسی منتقل می شود. بسیاری از مبتلایان به این بیماری نمی دانند که نیاز به چه اقداماتی دارند، بخصوص وقتی که از طرف پزشکان مختلف توصیه های متفاوت دریافت می کنند. در این راهنما سعی شده است که اقدامات مورد نیاز بیماران مبتلا به زگیل تناسلی بصورت قدم به قدم به زبان ساده توضیح داده شوند.

زگیل تناسلی یک بیماری آمیزشی بسیار مسری است که از طریق روابط جنسی منتقل می شود. بسیاری از مبتلایان به این بیماری نمی دانند که نیاز به چه اقداماتی دارند، بخصوص وقتی که از طرف پزشکان مختلف توصیه های متفاوت دریافت می کنند. در این راهنما سعی شده است که اقدامات مورد نیاز بیماران مبتلا به زگیل تناسلی بصورت قدم به قدم به زبان ساده توضیح داده شوند.

زگیل تناسلی (Genital Wart) جزو بیماریهای آمیزشی محسوب می شود و شانس ابتلا افرادیکه بیش از یک شریک جنسی دارند خیلی زیاد است. عامل این بیماری ویروسی بنام Human Papilloma Virus (HPV) می باشد. این ویروس انواع مختلف دارد که به دسته های پرخطر و کم خطر تقسیم می شوند. این ویروس عامل ایجاد سرطان دستگاه تناسلی، مقعد و دهان در هر دو جنس زن و مرد و سرطان دهانه رحم در خانمها است. خانمهائیکه به نوع 16 و 18 این ویروس مبتلا هستند، شانس ابتلاء آنها به سرطان دهانه رحم بیش از 200 برابر جمعیت عادی است. اقدامات درمانی مناسب و تحت نظر قرار گرفتن می تواند به مقدار زیادی در کاهش عوارض ابتلا به زگیل تناسلی کمک کننده باشند. مردان و زنانیکه دارای شرکای جنسی متعدد هستند، لازم است حتما خود را از نظر احتمال آلودگی به ویروس HPV چک بکنند.

یک بیمار مبتلا به زگیل تناسلی باید به ترتیب اقدامات زیر را انجام دهد:


1. قبل از هر اقدامی باید ابتلا به زگیل تناسلی و نوع ویروس HPV مشخص شوند. بنابراین به هیچ وجه قبل از انجام آزمایشات لازم نباید زگیلها را با درمان از بین برد، چون بهترین محل یافتن ویروس، همین زگیلها هستند. اگر بیمار زگیل در نواحی مختلف دارد، باید آنها جداگانه آزمایش شوند.

2. از بین بردن مؤثر زگیلها به مقدار زیادی از عفونی بودن فرد می کاهد. قدم بعدی از بین بردن تمام زگیلها و آنهم بطور مؤثر در یک جلسه است. توجه داشته باشید که شما نقاط بخصوصی از بدن خود را می توانید ببینید و معمولا شما هر نقطه از بدن را که به پزشک نشان دهید، پزشک نیز آن منطقه را می بیند. علت عود در بسیاری از موارد نادیده گرفتن زگیلهای زیر است:

·         زگیلهائیکه در داخل مجرای ادرار (زن و مرد)، در عمق واژن، در تمامی قسمتهای ناحیه تناسلی، کشاله ران، اطراف مقعد، دور لبها و داخل دهان وجود دارند.

·         زگیلهائیکه با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و جهت رویت نیازمند استفاده از وسایل بخصوص جهت درشت نمائی هستند. در بسیاری از بیماران علت عود، رشد همین زگیلهای غیر قابل رویت می باشد که بتدریج بزرگ شده و قابل رویت می شوند.

روش از بین بردن زگیلها باید مؤثر، کم عارضه و در یک جلسه باشد. از بین درمانهای موجود برای زگیل تناسلی فقط سوزاندن با کمک برق یا همان کوتریزاسیون دارای این شرایط است. کوتریزاسیون یک روش بسیار مؤثر در از بین بردن زگیلها است که در یک جلسه زگیل را تخریب و از بین می برد و چند هفته بعد حتی جای زگیلهای سوزانده شده دیده نمی شود. سایر روشهای درمانی مثل کرایو یا همان فریز کردن و لیزر نیازمند جلسات متعدد هستند و در بیشتر موارد نیز نمی توانند زگیل را بطور مؤثر از بین ببرند.

بنابراین قدم دوم درمانی این است که بیمار یک روز در بیمارستان بستری شود و در اطاق عمل اقدامات زیر صورت گیرد:

·         آندوسکوپی برای دیدن داخل مجرای ادرار از نظر وجود احتمالی زگیل در داخل مجرای ادرار

·         استفاده از درشت نمائی برای مشخص کردن زگیلهای غیر قابل رویت

·         چک کردن تمامی مناطق بدن که احتمال آلودگی آنها وجود دارد

·         کوتریزاسیون تمامی ضایعات

بیمار چند ساعت بعد مرخص می شود و حتی می تواند سرکار برود. هیچگونه برشی بر روی بدن بیمار و پانسمان وجود ندارد.

3. پس از مشخص شدن جواب آزمایش، اگر مبتلا به انواعی از ویروس که کم خطر هستند می باشید، می توانید واکسن بزنید تا از ابتلا به انواع پر خطر ویروس HPV جلوگیری گردد.

4. شریک جنسی شما باید در این مرحله از نظر احتمال ابتلا به زگیل تناسلی چک شود. نوع ویروس وی به احتمال زیاد از همان نوع ویروس شما خواهد بود. اگر شریک جنسی شما مبتلا به انواعی از ویروس که کم خطر هستند می باشد، می تواند واکسن بزند تا از ابتلا به انواع پر خطر ویروس HPV جلوگیری گردد.

5. اگر شما هنوز ازدواج نکرده اید، باید همسر آینده شما اگر مبتلا به زگیل تناسلی نشده است، واکسن بزند تا در آینده از ابتلا وی به زگیل تناسلی جلوگیری شود.

6. ویروس HPV متاسفانه در حال حاضر درمان ندارد ولی در 20-15 درصد موارد سیستم ایمنی بدن با گذشت زمان ویروس را از بین برده و بدن عاری از ویروس می شود. اگر شما با فردیکه آلوده به این ویروس است تماس جنسی داشته باشید، آلودگی شما هر بار تازه شده و ویروس از بین نخواهد رفت.

7. از داشتن رابطه جنسی دهانی اجتناب کنید، چون زگیلهای داخل دهان به راحتی قابل رویت نیستند و در ضمن به راحتی سبب انتقال بیماری به دیگران می شوند. در چند سال اخیر تعداد سرطانهای حفره دهان مثلا سرطان زبان، حنجره و لوزه در بعضی کشورها به مقدار زیادی افزایش یافته است. علت آن شیوع زیاد موارد آلودگی دهانی به این ویروس است.

8. کاندوم از انتقال این بیماری جلوگیری نمی کند. بهترین روش پیشگیری از ابتلا و ابتلا مجدد به این بیماری، نداشتن رابطه جنسی نامشروع است. بنابراین از هر نوع رابطه جنسی خارج از خانواده اجتناب کنید.

9. در یک سال اول پس از ابتلا هر سه ماه یک بار به پزشک مراجعه تا با وسایل مخصوص درشت نمائی تمامی نقاطیکه احتمال آلودگی آنها وجود دارد بررسی و زگیلها از بین برده شوند. این اقدام در جلوگیری از عود بیماری بسیار مؤثر است.

10. هرگونه خونریزی از مجرای ادرار و واژن را به پزشک اطلاع دهید. خانمهائیکه دارای زگیل تناسلی واژن هستند ممکن است پس از رابطه جنسی دچار خونریزی و یا لکه بینی شوند. زگیلهای مجرای ادرار گاها سبب ادرار خونی می شوند ولی اکثرا بدون ادرار کردن یکی دو قطره خون از مجرای ادرار خارج می شود، ولی آن حتمی نیست. هر گونه زخم در ناحیه تناسلی، اطراف مقعد، کشاله ران، دور لبها و داخل دهان را به پزشک گزارش کنید. از خصوصیات زخمهای سرطانی خوب نشدن آنها با درمانهای متداول است.
منبع:‌ سایت دکتر صفری نژاد
نظر خود را بنویسید
#25156 حسین، 1396/06/10 16:16
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مجتبی
سلام بعد از درمان زگیل تناسلی ترشح سفید داره برای چی هست؟ مضر هست یا خیر؟درد بعد از درمان چطور آرام میشود
حسین
دوستان همه میگن واکسن بزنید به شریک جنسی ک دچارش نشده لطفا بگین اسم واکسن چییه و چقد ما مردم بدبخت بیچاره ایم ک هیچ اطلاع رسانی نمیکنن وزرات بهداشت
محمد
سلام
اسم واکسن گارداسیل ک داروخانه ۱۳ابان داره قیمتش۳۰۰هزارتومن
علی
سلام دوستان
من تازه مبتلا شدم و خیلی واسه خودم متاسفم
تو رو به هر کی که میپرستید رابطه خارج از حانواده نداشته باشید
این ویروس هم از 3 ماه تا 18 ماه با توجه به سیستم دفاعی بدن از بین میره زیاد نگران نباشید
فقط الان رو از بین بردن زگیل تمرکز کنید
من حدود یک و نیم سال قبل از طریق شوهرم به این بیماری مبتلا شدم دوره درمانم واقعا سخت و وحشتناک بود با اینکه زگیل ها خیلی ریز بودن و الان فکر میکنم بعد یک سال دوباره در اومده و باید پیش دکتر برم هر چه سریعتر
کلی در مورد این بیماری تحقیق کردم در سال های اولیه احتمال رشد و برگشتش خیلی بیشتره ولی با گذشت زمان کمتر میشه، ماها تا آخر عمرمون ناقل این بیماری هستیم،همسر من قبل از ازدواج به این بیماری مبتلا شده بوده و درمانش انجام داده ولی هیچ وقت نمیبخشمش چون با یه واکسن ساده میتونست من از ابتلا نجات بده ولی کوتاهی کرده،این بیماری که باید مجرد ها با همسرشون در میون لذارن،خانم هایی که مبتلا میشن حتما باید با سزارین بچشون به دنیا بیارن چون اگه طبیعی به دنیا بیاد بچه هم آلوده میشه، سالانه تست پاپ اسمیر انجام بدن و حتما چند ماه یک بار برای چکاب به پزشک مراجعه کنن و در ضمن من جایی خوندم که تشخیص نوع این ویروس بالای 30 سال امکان داره، متاسفانه هزینه این آزمایش بیمه تقبل نمیکنه و حدود 700 آلی یک میلیون هزینه آزمایش تشخیص اینکه ویروس از انواع خطرناک هست یا نه.
زیبا
سلام.من یه ساله دچار این بیماریم.اول شوهرم دچار بود.خیلی داغونم.یعنی بهم خیانت کرده.زگیل هایی که من میزنم خیلی ریز و کم هستن با محلولی که ده هزار تومنی دکتر داده باراول میرن.دکترم گفت نگران نباش.گفت تو پانزده سال اخیر هیچکس در اثر زگیل سرطان نگرفته.تیپ بدخیمش کم پیداس.فقط تست پاپ اسمیر مرتب انجام بده.و هروز کپسول خارجی زینک پلاس میخورم..امیدوارم خدا بهمون کمک کنه.فقط سیستم ایمنی بدنتون قوی کنید.مراقب بچه ها هم باشید آلوده نشن.
ه
منم خیلی نگران بودم که مبادا دچار سرطان بشم فکرش خیلی داغونم کرده بود در مورد سرطان دهانه رحم مطالعه کردم و متوجه شدم که اگر آزمایشات پاپ اسمیر به طور مرتب انجام بدم و زیر نظر پزشک باشم حتی اگه به سرطان هم مبتلا بشم خیلی زودتر میتونم مراحل درمان طی کنم چون تقریبا 10 سال از زمان شروع سرطان تا وخیم شدنش طول میکشه بعدشم خودم با این حرف آروم کردم که همه آدما قراره بمیرن پس چه فرقی میکنه چطوری!!!!!
amer
سلام من یه روش طب سنتی رو آزمایش کردم وصدردصد نتیجه گرفتم اگه خواستین با ایمیل من تماس بگیربن .
amer
سلام من یه روش طب سنتی رو آزمایش کردم وصدردصد نتیجه گرفتم اگه خواستین با ایمیل من تماس بگیربن .
خسته
سلام من یک سال پ نیم پیش دچار زگیل شدم پ درمان کردم الان بعد این مدن دوتا زگیل کوچیک در اوردم. ..آیا تاآخر عمر باید درگیر باشم...اگه الان واکسنشو بزنم تاثیری داره 21سالمه
سمانه
سلام من چن ماه پیش 5 تا زگیل دراوردم بعد خودبخود همشون رفتن فقط یدونه کوچولوش مونده چیکار کنم بنظرتون یعنی خطرناکه؟؟
اینم بگم رفتم پیش دکتر گف خطرناک نیس ولی من خیلی نگرانم
اگر پزشک گفته خطرناک نیست پس جای نگرانی نداره اما برای اطمینان خودتون با یک پزشک دیگر هم مشورت کنید
مبارز
4 سال باهاش مبارزه کردم.
اطلاعاتم کامله.
و میدونم چیکار کنید و پول دکتر ندین.
همین جا پیام بدین
علی
تروخدا کمک کنین
سعید
سلام میشه لطفا راهنماییم کنید
دل مرده
سلام من تازه متوجه این مصیبت شدم . چیکار کنم ؟ جندتا زگیل در ناحیه آلتم دراومده :-( :-(
سوزا
سلام اگر در ناحیه ی سرویکس هم ضایعه ای وجود داشته باشه قابل درمان هست یا خیر
محمد
سلام لطفا بگید چیکارکردید که خوب شدید به منم یاد بدیذ,روحیممو از دست دادم
سارا
سلام مبارز خداروشکر خوب شدی من زگیل تناسلی از شوهرم گرفتم ولی آون چیزی رو بدنش نیست و مسخره میکنم. میترسم تو دهانم یا جاهلی دیه هم داشته باشم تورو جان عزیز بگویم چطور خوب شدی من از امروز داروی کلرو استیک اسید را مصرف میکنم از شدت درد بدنم بی حس میشه تا چند ساعت از خدا میخام هیچکس رو مریض نکنه و همه شفا بده
xan
خوب ميشه كمك كنيد؟
رز
سلام لطفا بگین چیکار کردین, من واقعا خسته شدم, خیلی نگرانم, من زگیلم نوع ۶
رز
سلام لطفا بگین چیکار کردین, من واقعا خسته شدم, خیلی نگرانم, من زگیلم نوع ۶
z
راه حل بدین لطفا
ابراهیم
خب بگو چکار باید کنیم؟
مرمر
من مبتلا بودم حدودا نه ماه، از روش فریز چندبار استفاده کردم به همراه قرص جواب نداد، دکترم رو عوض کردم با استفاده از لیزر اونارو ازبین برد و واکسنش رو هم تجویز کردت و گفتن در درمان هم موثره، من الان هشت ماهه خوب شدم
zz
من الان حدود یک ماهه فهمیدم که از طریق اپیلاسیون مبتلا شدم. فعلا دو جلسه فریز کردم و دکتر گفته کافی نیست. میشه اسم دکترتون رو بدونم؟ در ضمن دکترم گفته ویروسش برای همیشه تو بدنم میمونه و برای همیشه ناقل هستم. دکتر شما هم همین نظرو داشت؟
رها
تروخداااا هرکی جواب گرفته، منم راهنمایی کنه
من بوشهریم
میخام خودمو بکشم
چن جلسه شیراز فریز کردم اما از شدت درد میخاستم بمیرم تازه اونقدر زخم و داغون شدم که پشیمون شدم.
التماستون میکنم. کمکم کنید. ثواب داره
محمدمعین
باید با نمونه برداری و آزمایش نوعش مشخص بشه.خودم با پودوفیلین مورد معالجه قرار گرفتم.دکترا هم نظرات مختلفی دارن.بعضیاشون میگن که لیزر و کوتر بهترین روشه درمانه و بعضیاشونم میگن لیزر با سوزوندنش زگیل رو بیشتر پخش میکنه. در کل بگم که نوع ۱۶ و ۱۸ زگیل تناسلی خطرناک هستن اما اصولا بیشتر آدما از نوع رایجش که نوع ۶ هست رو میگیرن. من خودمم مبتلا به توع ۶ هستم
ساغر
من از طریق اپیلاسیون مبتلا شدم کمکم کنید الان سه ماهه چندین دکتر زنان رفتم هر کدوم ی درمانی توسط پماد و محلول و قرص انجام دادن ولی بهتر نشد حتی بیشتر شده خیلی نگرانم منو راهنمایی کنید خواهش میکنم
آيسان
سلام به دكتر پوست م مو مراجعه كن زيگيل ها رو فريز ميكنن
مهسا مبصری
دوستانی که آلوده به زگیل تناسلی هستند نوعی ویروس اچ پی وی میباشد که در بعضی از موارد دست کمی از ایدز ندارد حتما به دکتر متخصص مراجعه کنید به هیچ عنوان به روش خانگی برای رفع آن اقدام نکنید که با این کار به تکثیر شدن زگیلها کمک میکنید و حتی در خانومها ممکن است سرطان رحم بوجود بیاورد
افتخاری
بی خودی مردم را نگران نکنید ، شما پزشکید ؟؟
اصلا در حد ایدز و هپاتیت نیست ، بعد از بر طرف کردن علائم زندگیتون رو بکنید بدون هیچ عارضه ای . سیستم ایمنی هم قوی باشد میتونه ویروس را کاملا از بین ببره.
نوع سرطان زا هم خیلی نادره
فقط واکسن گارداسیل را بزنید و از شریک جنسی هم بخواهید اینکار رو انجام بده
علی
دوستان اگه کسی هست که کاملا خوب شده خواهشا اسم متخصصی که پیشش میرفته رو بگه.
ممنونم
vahid
درمان زگیل چجوریه؟توروخدا بهم بگین میخوام ازدواج کنم ولی نمیتونم..خواهش میکنم درمان کم خرجشو بگین توروخدا..من پول زیادی ندارم..التماس میکنم توروخدا
حمید
فقط فقط برید پیش دکتر هومیوپاتی دربارش تو اینترنت بخونید سیستم ایمنی بدنتونو میبره بالا خوبتون میکنه
هستب
سلام من یه دختر 20ساله مجردم که به این بیماری گرفتار شدم خوشبختانه از طریق اینترنت متوجه شدم و سریع خودمو به دکتر نشون دادم و اونم گفت باید عمل بشی
اما بعد عمل احتمال برگشتش بعد 6ماه هست
و اینکه نباید رابطه جنسی با افراد متعدد برقرار کنم و همچنین شریک جنسی منم نباید اینجوری باشه وگرنه دچار سرطان میشم
غ
سلام من 20سالمه و مجردم.منم حدودا یکی دوماهه که زگیل در اوردم.. متاسفانه این ماه خیلی زیاد شده.به پزشک مراجعه کردم گفت هر چه سریع تر باید فریز بشه.الان تقریبا رو به بهبود هستش.پزشکم گفت تا یه هفته این زگیلا میفتن.اما خیلی میترسم بعد ازین که خوب شدم دوباره رشد کنه
ن....
من حدود سه ماهه که زگیل دارم اولش چون ریز بود و درد و خارش نداشت خیلی اهمیت ندادم فکر نمیکردم زگیل باشه تا اینکه الان بیشتر شده ودکتر گفت زگیلهو بلید فریز بشه.تست پاپسمیرم گرفته جوابشو نگرفتم هنوز....تو رو خدا سرکه سیب خطرناک نیست...مت یه ساله ازدواج کردم و تصمیم داشتم چند ماه دیگه برا بارداری اقدام کنم دکتر کفته فعلا نمیتونم تا کی باید باردار نشم.لطفا راهنماییم کنید
فهیمه
بچه ها من از سرکه سیب استفاده کردم سه روزه خوب شد قبلش چندتا چسب آجیکورم استفاده کردم
دارم از ذوق همه جا میگم
سعید
خدا وکیلی استفاده کردی و ج گرفتی؟
والا ما هر جا سرچ میکنیم میگن درمان دائمی نداره
من عکس هارو دیدم روی آلت تناسلی منم چندتا از ایناهست من تا الان نمی دونستم اینا چیه
لطفا اگه راه حل های دیگه ای هم دارین بگین
ممنون
ابراهیم
من دارم زیر نظر یه متخصص طب سنتی درمان میکنم و بهم تضمین داده خوب میشم اگه واقعا خوب شدم شمادهم راهنمایی میکنم
مریم
سلام به نظر من این زگیل های تناسلی به خاطر این زیاد شده که خیلی از خانمها برای اپیلاسیون ناحیه