خداحافظی با وسواس

۱۳۹۲/۱۰/۰۹ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 103041
خداحافظی با وسواس
سلامت نیوز : درمان وسواس عملی به جلسات روان درمانی متعدد و هم چنین اطلاع دقیق تری از موضوعات مربوط به فرد نیاز دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ با این حال در ادامه اطلاعاتی درباره وسواس و انواع آن ارائه می شود:وسواس شامل سه نوع وسواس فکری، وسواس عملی یا تلفیقی از این دو یعنی وسواس فکری و عملی است.

الف) وسواس فکری: همان افکار یا تصویر های ذهنی ناگهانی یا میل به انجام کاری یا گفتن چیزی است که فرد را ناراحت می کند و مدام هم در ذهن تکرار می شود. از جمله ترس از نجس شدن یا نجس کردن، ترس از دست زدن به مواد سمی یا آلوده، ترس از آسیب رساندن یا کشتن فردی به خصوص نزدیکان و کسانی که فرد آن ها را دوست دارد. ترس از فراموش کردن انجام کاری مثل قفل کردن در، بستن شیر گاز یا ترس از ابتلا به یک بیماری مثل ایدز یا سرطان و....

ب) وسواس عملی: همان رفتارهایی است که فرد احساس می کند مجبور است آن ها را تکرار کند تا اضطرابش را کمتر کند یا جلوی یک اتفاق بد گرفته شود. از انواع آن می توان به: شست وشو و آب کشی مکرر و طولانی مثل شستن مکرر دست ها در طول روز، وارسی و بررسی افراطی مثل چندین بار قفل کردن در، اعمال تکراری مثل 16 بار چراغ را خاموش کردن، جمع کردن و انبار کردن چیزهای بی مصرف یا وسایل غیرقابل استفاده، قرار دادن اشیا و وسایل به صورت قرینه یا براساس یک نظم خاص و... اشاره کرد .بیشتر کسانی که از این اختلال رنج می برند، می دانند که ترس آن ها واقع بینانه نیست اما در عین حال نمی توانند رفتار خود را کنترل کنند، انگار که مجبورند این کارهای تکراری را انجام دهند. در تحقیقی که در مراکز درمانی شهر تهران در سال جاری انجام گرفت مشخص شد که رایج ترین نشانه های وسواس عملی شامل وسواس عملی متفرقه، نظافت و شست وشو و وارسی کردن است.

ج) وسواس فکری – عملی: افرادی که گرفتار این نوع وسواس هستند هم افکار ناراحت کننده و هم رفتارهای تکرار شونده را تجربه می کنند.

دردسرهای وسواس

وسواس می تواند مشکلات جدی برای فرد ایجاد کندکه از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

1 - این افراد ساعت های زیادی در طول روز به انجام رفتارهای وسواسی می پردازند. به همین دلیل فرصت کافی برای رسیدگی به امور خانواده را ندارند .

2 - بسیاری از این افراد از رفتن به مکان ها و قرار گرفتن در موقعیت هایی که در آنها اضطراب ایجاد می کند خودداری می کنند و در بیشتر اوقات فرد یا افرادی در خانواده مجبورند به آنها کمک کنند تا از عهده انجام تشریفات وسواسی برآیند.

وسواس در چه کسانی بیشتر بروز می کند؟

* تجارب نشان می دهد که وسواس همگام با بلوغ در افراد پایه می گیرد و به تدریج رشد می کند. البته اگر در آن ایام شرایط برای درمان مساعد باشد راحت تر می توان به درمان پرداخت وگرنه این بیماری سیر مداوم و رو به رشد خواهد داشت.

* بررسی های علمی نشان داده است که وضع هوشی افراد وسواسی در سطحی متوسط و حتی بالاتر از حد متوسط است.

وسواسی هایی که هوش اندک یا با درجه ضعیف دارند بسیار کم هستند؛ براین اساس رفتار آنها نباید حمل بر کم هوشی شان شود.

* تجارب نشان داده است آن ها یی که در زندگی شخصی حساس ترند امکان ابتلای شان به بیماری وسواس بیشتر است. هم چنین در بین فرزندانی که والدین شان معمولا محکوم شان می کنند این بیماری بیشتر دیده می شود. حتی گاه وسواس افراد در بزرگسالی نشأت گرفته از منع های شدید دوران کودکی و حتی نوجوانی و جوانی آنان است.

گام اول برای درمان

برای این که بتوانید با وسواس خود مقابله کنید ابتدا باید بدانید که اختلال وسواس فکری- عملی چگونه به وجود می آید؟

بیشتر اوقات افکاری که باعث نگرانی افراد مبتلا به وسواس می شود با باورها و ارزش های آنها در تقابل است . مثلاً یک مادر دلسوز می ترسد که مبادا به فرزندش آسیبی برساند . به طور کلی هرچه بیشتر سعی کنید در باره چیزی فکر نکنید، در نهایت بیشتر به آن فکر خواهید کرد. می توانید همین حالا این را امتحان کنید: سعی کنید به مدت 60 ثانیه به یک فیل صورتی فکر نکنید! به احتمال زیاد اولین چیزی که به ذهن شما می آید آن چیزی است که سعی می کنید به آن فکر نکنید؛ یعنی یک فیل صورتی . زمانی که آدم ها در می یابند که نمی توانند از افکار ناراحت کننده اجتناب کنند، به فکر راه حل های دیگری برای کاهش اضطراب می افتند و ممکن است کارهایی مانند شستن زیاد دست ها را انجام دهند. این کارها معمولاً اضطراب آنها را کاهش می دهد. فقط مشکل این جاست که رهایی از اضطراب موقتی است . خیلی زود شرایط به گونه ای می شود که آنها باید آن عمل را بیشتر و بیشتر انجام دهند تا حال شان بهتر شود و این عمل خیلی زود به یک رفتار وسواسی تبدیل می شود.

درمان رفتار شناختی؛ روشی برای درمان وسواس

یکی از روش های درمان وسواس، درمان رفتاری شناختی است.

هدف این روش درمانی این است که فرد یاد بگیرد اضطراب خود را بدون انجام رفتارهای وسواسی کنترل کند . در این درمان شما راهبردهایی نظیر تمرین های آرام سازی و شیوه های تفکر را که باعث کاهش اضطراب می شوند یاد خواهید گرفت . هم چنین در این نوع درمان می آموزید که اگر به جای اجتناب از افکارتان با آنها مواجه شوید، آن ها کنار می روند. درمان گرتان به شما کمک می کند با چیزهایی که بیشتر از همه از آن ها می ترسید به تدریج روبه رو شوید تا بالاخره زمانی فرا برسد که بتوانید ترس تان را بدون انجام رفتارهای وسواسی مهار کنید . این درمان معمولاً حدود 20 جلسه طول می کشد. حتی برای افرادی که علائم وسواس شدیدتری دارند ممکن است تعداد جلسات درمانی افزایش یابد.

آیا دارو راه حل خوبی است؟

داروهایی که بیشترین اثربخشی را در درمان اختلال وسواس فکری - عملی دارد، در واقع سطح شیمیایی سروتونین را در مغز افزایش می دهد. هرچند بسیاری از بیماران با دارو بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کنند، اما در اغلب موارد علایم بیماری با قطع دارو، عود می کند. به همین دلیل بهتر است همیشه درمان شناختی - رفتاری با دارودرمانی همراه باشد. برای برخی بیماران ترکیب دارودرمانی و شناخت درمانی بهترین نتایج را به بار می آورد. البته همانطور که می دانید در یک رابطه درمانی موثر، بخش عظیمی از اثربخشی درمان منوط به همکاری بیمار است.معمولاً در اوایل درمان، اضطراب درمان جو به شدت افزایش می یابد و مدام به این فکر می کند که آیا درمان اثربخش خواهد بود یاخیر؟ درمانگر راه های جدیدی برای مقابله با اضطراب به فرد می آموزد و به او یاد می دهد چطور با چیزهایی که از آن ها می ترسد روبه رو شود . از او خواسته می شود مهارت هایی را که در جلسات می آموزد، بین جلسات تمرین کند . اگر تمرین هایی را که درمان گر توصیه می کند بین جلسات انجام بدهد و درمان را تکمیل کند، به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

چند راهکار سرپایی برای مقابله با وسواس

هرچند همان طور که گفته شد درمان اثربخش برای مقابله با وسواس شناخت درمانی و دارودرمانی زیر نظر پزشک است اما با این حال به خصوص اگر وسواس در مراحل اولیه باشد برخی راهکارها تا حدودی می تواند به فرد وسواسی کمک کند.

1 - تا می توانید خودتان را مشغول و سرگرم کنید: اعمال وسواسی زمانی بیشتر بروز می کند که فرد زمان های زیادی بیکار است. بنابراین سعی کنید زمان های بیکاری خود را با فعالیت هایی که ذهنتان را درگیر می کند پر کنید. بهتر است این فعالیت ها عملی و به گونه ای باشدکه دستان شما نیز درگیر آن شود. الان فصل مناسبی برای یادگرفتن بافتنی است.

2 - از تنهایی اجتناب کنید: زندگی در جمع و ارتباط با کسانی که دوست شان داریم یکی از راه هایی است که می تواند به حل این موضوع کمک کند. علاوه بر این نزدیکان شما در کنترل رفتارهای وسواسی تان به شما کمک خواهند کرد.

3- اراده تان را تقویت کنید: اجازه ندهید افکارتان، اختیار شما را به دست گیرد. برای این کار با تکنیک های افزایش تمرکز و اراده به خودتان کمک کنید.

4 - خود را "ملزم " کنید که "به طور مداوم" دست های تان یا چیزهایی را که فکر می کنید آلوده هستند بشویید!
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
شميم شاد
سلام دوستان‌.یکی از روشهای درمان وسواس این به هیچ وجه خودمون ملامت نکنیم چون استرستمون بدتر میکنه.بپذیریم که این یک بیماری که باید درمانش کرد پس بپذیریم درمانش مثل درمانهای دیگه هم درد داره هم رنج داره.یه جدول پنج هفته ای بکشین البته این از جای معتبر شنیدم هر جدول واسه یه هفته اگه بتونین واسه پنج هفته محل نکنین خیلی حالتون خوب میشه هر روز که محل نکردین یه تشویق و جایزه به خودتون بدین و اگرم مثلا یه مقدار محل کردین نا امید نشین تا این پنج هفته بگذره.بعد گذشت این پنج هفته متوجه خیلی تغییرات میشین.من که امتحان کردم روزای اول خیلی سخت بود اما کم کم و در هفته های بعد خیلی بهتر بودم.مثلا اگه روزی ده بار شک میکردین توی این پنج هفته هر هفته کمترش کنین و اینقدر این پنج هفته ها رو ادامه بدین تا بالاخره خوب بشین.راستی بچه ها بعضی از وسواسها نیاز به درمان دارویی دارند مشاوره یادتون نره پیش مشاور و دکتر اعصاب.من یک سال هم قرص خوردم اونم خیلی حالم بهتر کرد.بچه ها ناامید نشین وسواس یه توهم وقتی میخای باهاش بجنگی میگی خوب نمیشه تا آخر عمر ٬ولی وقتی خوب میشی میگی چقدر زندگی شیرین.بچه ها شما ها میتونین از الان شروع کنین و اون پنج هفته ها رو اونقدر ادامه بدین تا خوب شین.راستی اذکار مبارزه با وسواس فراموش نکنین انتهای مفاتیح جامع هست.در پناه مولا علی موفق و پیروز باشین.
سید
من چند وقته وسواس فکری دلرم.خیلی بده.2 راهکار میگم فکر کن اون افکار غلط از گوش هات خارج میشه.افراد با ضریب هوشی بالا دچار وسواس میشن.اصلا به خودتون برچسب نزنید و اعتماد به نفستون رو ازدست ندید.و دوم یه ساعت مشخصی مثلا 10 تا 11 شب حق فکر کردن راجب این افکار رو.دارم.
سلام . اگر بخواهیم بالاتر از روانشناسی دین رو بگوییم که کامل و جامع تمام علم هاست وسواس گناه است که باید این گناه ترک شود .
یاعلی
اللهم عجل لولیک الفرج
ph
حالم رو بد میکنن آدمهای نادونی که به یه وسواسی که خودش کلی ناراحتی داره انگ گناه میزنن .واقعا چندش آورید
سلام . کاملا روایات علمی است حتی شاید هنوز علم کشفشان نکرده من روانشناسی خوندم فلان دانشمند چند صد سال پیش یه چیز گفته نهم البلاغه رو که می خوندی مولا امیرالمومنین علی ع هزار سال پیش اون صحبت رو کردن .
عاشقتم یاعلی
یاعلی
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام . به رنگ سبز هم فکر کنه هم در لباس ها و وسایلش از رنگ سبز استفاده کنه .
طاها
مورد اخر رو متوجه نشدم....واس چی باید دست ها رو شست؟!
شبنم
از نوجوانی متوجه وسواسم شدم و تا الان سالهاست که پیگیر مشاور و روانکاو هستم ولی هنوز درمان نشدم احساس میکنم یا درمانی وجود نداره یا ... ولی بنظرم وسواس بدترین مشکلم هست که نمیتون حلش کنم
رضا مرنگی
سلام دوستان لذت بردم لطفا در صورت امکان مطالب بیشتری در مورده این بیماری قرار بدین
Leila
ممنونم از توضیحاتتون
حمیدرضا
آخرین جمله غلطه
فاطمه
سلام .
فکر نکنم جمله غلط باشه .چون وقتی ما خودمان را ملزم به انجام کاری کنیم دقیقا از همون کار اجتناب میکنیم .
0.88208s, 28q