چرايي افزايش آمار طلاق

۱۳۹۲/۱۰/۱۱ - ۰۸:۳۶ - کد خبر: 103117
چرايي افزايش آمار طلاق

سلامت نیوز : چند روز پيش در خبرها آمده بود که در ۹ ماهه اول امسال آمار ازدواج نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد کاهش و آمار طلاق ۴ درصد افزايش يافته است. مسلماً عوامل بسياري در کاهش رغبت جوانان به ازدواج و از آن مهم تر در افزايش ميزان طلاق در جامعه اثرگذار است که کمابيش همه از آن اطلاع داريم. عواملي در حوزه هاي مختلف اقتصادي، شخصيتي، اجتماعي و ارتباطي که هر کدام به نوعي نظام خانواده را با تهديد مواجه مي کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ نکته مهمي در آمارها وجود دارد که نشان مي دهد يکي از مهم ترين عوامل افزايش طلاق فقدان واقع بيني در زندگي و کاهش صبر جوانان در مواجهه با کاستي ها، کمبودها و محدوديت هاي تشکيل خانواده است. بر اساس آمار ارائه شده بيش از 50 درصد طلاق ها در پنج سال اول ازدواج به وقوع مي پيوندد و 15 تا 20 درصد طلاق ها در سال اول ازدواج رخ مي دهد که اين آمار با خود پيام مهمي به همراه دارد. معناي قابل برداشت اين آمار آن است که بيشتر جوانان خواسته يا ناخواسته براي خود مسئوليتي در ساختن زندگي قائل نيستند. به هر حال ايجاد يک خانواده جديد و قوام بخشيدن به آن به صبر، گذشت، تحمل کاستي ها، پذيرش نظر مخالف و مسئوليت پذيري نياز دارد.

نکته مهمي که بسياري از جوان ها از آن غافلند. برخي به محض ورود به زندگي به دنبال رسيدن به آرمان هاي خود هستند و توقع دارند همسر آن ها بلافاصله همه امکانات را برايشان فراهم کند و زندگي رويايي را در اختيارشان قرار دهد در حالي که نمي دانند زندگي خوب يافتني نيست، ساختني است. بعضي ناخود آگاه به محض ازدواج و ورود به زندگي مشترک توقع دارند حداقل از امکانات و اختياراتي که در منزل پدري خود برخوردار بوده اند بهره مند باشند و وقتي با واقعيتي غير از اين مواجه مي شوند سرناسازگاري مي گذارند و در همان چند سال اول عطاي زندگي مشترک را به لقايش مي بخشند در حالي که از اين مهم غافلند که امکانات خانه پدري آن ها حاصل تلاش پدر و مادرشان است که بعد از چند دهه فداکاري و تلاش مشترک توانسته اند آن رفاه و آسايش را فراهم سازند و حالا جوان خودش بايد با همکاري همسرش زندگي مناسب را براي خود و فرزندانشان ايجاد کند.

پسر جواني که همسرش را با مادرش مقايسه مي کند و دوست دارد همان پختگي، صبر، گذشت و توان اداره خانه که در مادرش سراغ دارد از همسرش نيز ببيند و يا دختر جواني که شوهرش را با پدر خود مقايسه مي کند و توقع دارد همان اعتماد به نفس، امکانات مالي و رفاهي را داشته باشد و از تجربه و تفاوت سن و سال آن ها غافل مي شود همواره ناراضي خواهد بود و در زندگي احساس کمبود مي کند. لذا بايد به اين نکته توجه داشت که نهال خانواده براي آن که به درخت تنومندي تبديل شود بايد توسط زن و شوهر نگهداري و مراقبت شود. زماني که ميل به زندگي با مسئوليت پذيري، عشق و همکاري دختر و پسر جوان همراه شود بي شک مسائل و مشکلات که جزو طبيعت زندگي است به مرور زمان حل مي شود و بعد از چند سال خواهند ديد که خانواده اي تشکيل داده اند لبريز از موفقيت و صميميت. به نظر مي رسد جز از طريق آشنا کردن دختران و پسران با وظايفشان در زندگي مشترک و ارائه اطلاعات و مهارت هاي لازم و پرورش اعتقادي آنها، راهي براي نجات خانواده وجود ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.69304s, 20q