آن چه همسران جوان بايد از آسيب هاي رفيق بازي بدانند

۱۳۹۲/۱۰/۲۲ - ۱۳:۰۹ - کد خبر: 103644
آن چه همسران جوان بايد از آسيب هاي رفيق بازي بدانند

سلامت نیوز : شب ها دير به خانه مي آيد. ديگر حتي حوصله سلام و احوال پرسي با همسرش را هم ندارد. هيچ کدام از کارهايش را در خانه ، انجام نداده است. بعد از پايان کارش يا در ساعت فراغتش، ساعت ها با دوستانش بوده است و اگر او را ببينيد فکر مي کنيد هنوز مجرد است. مزيت هاي داشتن دوست خوب بر هيچ کسي پوشيده نيست اما «رفيق بازي» از آن قبيل رفتارهايي است که چه در دوران تجرد و چه تاهل آسيب هايي به همراه دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ اگر براي مراوده و رفت و آمد با دوستان به خصوص در دوران تاهل محدوديت هايي در نظر گرفته نشود، ممکن است باعث اختلافات زناشويي و حتي در برخي موارد طلاق عاطفي بين زوجين شود، اين موضوع اهميت دانستن نکاتي بيش تر در اين زمينه را مي رساند. عبدالحسين ترابيان، مشاور خانواده در گفت و گو با خراسان اظهار مي کند: وقتي فردي ازدواج مي کند و باز هم يک سري رفتارهاي مخصوص دوره مجردي اش را انجام مي دهد، اين رفتار مي تواند بيانگر اختلال در رشد شخصيتي وي باشد.وي همچنين در اين گفت وگو به دلايل و آسيب هاي رفيق بازي اشاره مي کند که در ادامه مي خوانيد:

تاهل و تعهد لازمه هم هستند

افرادي که متاهل مي شوند بايد بدانند که با تاهل، انجام تعهد هم به مسئوليت آن ها افزوده مي شود. يعني يک پسر يا دختر با ازدواجش، متعهد هم مي شود. افرادي هستند که آدم هايي خوب و از خانواده اصيلي هستند ولي با جايگاه و شخصيت متاهلي فاصله دارند. اين افراد قبل از اين که به رشد شخصيتي برسند يعني قبل از اين که درک کنند ازدواج يک نوع تعهد مي آورد، ازدواج مي کنند و معمولا هم زندگي مشترک شان با مشکل مواجه مي شود.

شايد شما مقصر رفيق بازي همسرتان هستيد

فردي که در زندگي مشترک در انجام وظايف زناشويي و همسرداري کوتاهي مي کند خواسته يا ناخواسته باعث مي شود که همسرش بيشتر از گذشته اوقات فراغت خود را با دوستانش سپري کند. در اين حالت ممکن است مرد يا زن رشد يافته باشند اما چون همسرشان در ايفاي نقش همسري ضعف هايي دارد، فرد با بودن بين دوستانش احساس مي کند آرامش بيش تري دارد. در واقع وقتي يک مرد يا زن نتواند نقش آفريني صحيحي در خانه داشته باشند، کانون خانواده سرد مي شود و يکي از زوجين ترجيح مي دهد نياز عاطفي اش را در جمع دوستانش و گاه متاسفانه با نشاط هاي کاذب تامين کند.

البته کوتاهي همسر تنها يکي از دلايل رفيق بازي است به عبارت ديگر اين رفتار نادرست مي تواند دلايل ديگري هم داشته باشد.

آسيب هاي جبران ناپذير رفيق بازي والدين بر روي فرزندان

والدين بايد بدانند که بزرگترين آسيبي که در سايه رفيق بازي آنان به فرزندان شان وارد مي شود، اين است که ممکن است آنان گرفتار برخي اختلال هاي شخصيتي شوند. شايد يک بچه به دليل رفتارهاي اشتباه والدينش پرخاشگر يا دروغگو شود ولي اين مشکلات راه حل هايي دارد و برطرف مي شود اما اگر بچه اي در خانواده اي در اثر غفلت والدين از نظر هوشي يا رواني رشد نکند، اين مشکل تا پايان عمر گريبان او را خواهد گرفت و به راحتي برطرف نمي شود.

در اولين قدم براي برطرف کردن اين مشکل رابطه تان را اصلاح کنيد

همسري که تلاش مي کند عادت ناپسند رفيق بازي را از سر همسرش بيندازد ولي موفق نمي شود، به اين دليل است که ارتباط بين آن ها کمرنگ شده است. در اين مواقع ممکن است زن يا شوهر به دليل دلسوزي هاي زيادي که به هم دارند با شريک زندگي شان، با جملات امري يا دستوري برخورد کنند. اين نوع صحبت کردن به طور خاص با روحيات جنس مذکر به هيچ وجه سازگار نيست. خانم ها بايد بدانند در صورتي که به خاطر عمل اشتباه شوهرشان، مرتب به او دستور بدهند، نه تنها مشکل حل نمي شود بلکه فاصله عاطفي آن ها از هم زياد مي شود.

استفاده از جملات محبت آميز را فراموش نکنيد

فرض کنيد مردي به خانه دير مي آيد. همسرش هم نگران شده و به خاطر دلسوزي مي گويد «باز که دير آمدي و خبر ندادي؟» يا «تو هميشه دير مي آيي». اين گونه جمله ها با اين که توهين نيست ولي به مرد شوک وارد مي کند و ممکن است مرد هم در جواب بگويد «اصلا خوب کاري کردم، که دير آمدم» يا «از اين به بعد ديرتر هم خواهم آمد!» همين طور که مي بينيد استفاده از جملاتي نظير اين جمله ها، ممکن است باعث قطع ارتباط عاطفي زوجين شود. حالا اگر خانم به همسرش بگويد «نگرانت بودم» يا «دلتنگت شده بودم». اين جملات براي مردها يک بار عاطفي دارد و باعث مي شود آن ها درباره اين عمل شان بيش تر فکر کنند و درباره آن تصميم جديدي بگيرند. استفاده از جملات مثبت، يکي از مهارت هاي ارتباط مطلوب است. اين را هم بدانيد که اگر اين مشکل برطرف شد، بايد خاطرات آن را در زباله دان تاريخ زندگي تان بيندازيد و هيچ وقت نه به آن ها فکر و نه آن روزها را يادآوري کنيد.

يک توصيه به آن هايي که هنوز متاهل نشده اند

دختران و پسران قبل از ازدواج يا حداکثر در دوران عقد بايد کارگاه هاي مهارت زندگي را بگذرانند تا مشکلاتي از اين قبيل بين شان پيش نيايد. اگر هم بين زوجي اين چنين مشکلاتي پيش آمد بايد قبل از اين که به تنش يا حتي طلاق عاطفي منجر شود به يک مشاور خانواده مورد اعتمادشان مراجعه کنند و هرچه سريع تر مشکل را برطرف کنند.

تمايل مردها به رفيق بازي بيشتر از خانم هاست

هرچند خانم هايي هستند که بيش تر اوقات فراغت شان را به جاي اين که در خانه و کنار همسر و فرزندان شان باشند با دوستان شان سپري مي کنند ولي با توجه به تعداد مراجعه کنندگان به مراکز مشاوره مي توان گفت در مجموع اين رفتار بين آقايان بيشتر وجود دارد.

دوستان خوب غنيمت هستند، از دست شان ندهيد

دوست خوب غنيمت است و ارتباط سالم با دوستان مي تواند بسيار مفيد باشد، البته اين موضوع يک شرط دارد و آن هم اين که اين ارتباط دوستانه، آگاهانه و با اولويت زندگي مشترک باشد. يعني اگر ارتباط با دوستان در روابط زناشويي مشکلي ايجاد کند، آن ارتباط معيوب است و بايد در آن بازنگري شود. اگر شما قصدتان از ارتباط با دوستان يا هم کلاسي هاي تان ديد و بازديد باشد اين کار مشکلي ندارد. اما وقتي يک فرد متاهل مي شود بايد به همسر و فرزندانش متعهد باشد. اگر پسر يا دختري تصميم به ازدواج مي گيرد، بايد آن قدر به لحاظ شخصيتي رشد يافته باشد تا بتواند از رفتارهاي مخصوص دوران مجردي خداحافظي کند. اگر يک زوج جوان از «من» بودن به «ما» بودن برسند، حرف يکديگر را بهتر مي شنوند و همين باعث مي شود يکديگر را بهتر درک کنند. زوج هاي جوان بدانند که وقتي ازدواج مي کنند، از لحاظ شخصيتي يک پله بالاتر رفته اند. بنابراين بايد دوستاني هم که انتخاب مي کنند بايد هم سطح خودشان باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51252s, 19q