فوت هاي کوزه گري در شست وشوي لباس

۱۳۹۲/۱۱/۰۱ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 104085
فوت هاي کوزه گري در شست وشوي لباس

سلامت نیوز : قديم ترها که ماشين هاي لباس شويي هنوز از خانه هاي ما سر در نياورده بودند، شست و شوي لباس ها با دست انجام مي شد، اما حالا کافيست دکمه ماشين لباس شويي را فشار دهيد تا به راحتي هر چه تمام تر لباس ها شسته و حتي خشک شوند، اما اين راحت تر شدن کارها لزوماً باعث نمي شود که لباس ها بهتر و تميزتر شسته شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ در واقع داشتن مجهزترين ماشين هاي لباس شويي هم شما را از دانستن نکات ريز شست و شوي لباس بي نياز نمي کند، در ادامه به برخي از اين نکات اشاره مي کنيم:

جايگزين سفيد کننده ها در شست و شوي لباس

مي توانيد ميزان محلول سفيد کننده تان را با بهره جستن از جوش شيرين به نصف تقليل دهيد. در ماشين هاي لباسشويي که از بالا پر مي شوند يک دوم فنجان و در آن هايي که از جلو پر مي شوند 1.4 فنجان جوش شيرين بريزيد تا به استفاده بيش از حد از سفيد کننده ها نياز نداشته باشيد.

نرم و خوش بو شدن لباس ها

جوش شيرين شوينده بسيار مفيدي است، 1.4 تا نصف فنجان جوش شيرين براي شست وشو مي تواند لباس هايتان را نرم و خوشبو کند.

زداينده بو از لباس

سرکه در زدودن بوهاي بد از لباس - به خصوص بوي سيگار - بسيار مفيد است. اگر کمي سرکه سفيد به آب شست و شوي لباس خود اضافه کنيد بوهاي نامطبوع لباس از بين خواهد رفت يا اگر قصد شستن لباس را نداريد لباس ها را بالاي ظرفي که در آن يک فنجان سرکه سفيد و چند ليتر آب است آويزان کنيد تا در اثر بخار حاصل، بوي نامطبوع آن ها از بين برود.

از بين بردن اثر صابون از لباس ها

در آخرين وهله شست وشو، يک فنجان سرکه روي لباس ها بريزيد و نتيجه آن را مشاهده کنيد. سرکه آن قدر قوي نيست که تار و پود لباس را از بين ببرد. در عوض مي تواند اثر قليايي شوينده ها يا صابون را از بين ببرد.

سرکه نيز اسيداوريک را هم از بين مي برد از اين رو افزودن يک فنجان سرکه به آب در آخرين مرحله شست وشو براي لباس کودکان بسيار سودمند است.

شست و شوي پليور

پليورها معمولاً با جنس هاي پشم، آکريليک، آنقوره، لمزوول و... در بازار وجود دارند. اين گونه لباس ها بايد فقط با دست شسته شوند و براي شستن آن ها هرگز نبايد از ماشين لباس شويي استفاده شود. مدت زمان شستن بايد کوتاه و آب کشي آن بايد ملايم و آرام باشد، آب اضافي را بگيريد و حتماً در سطحي صاف خشک کنيد.

توصيه اي براي شست و شوي لباس هاي پشمي

اگر لباس پشمي را در آب ولرم حاوي يک قاشق گليسيرين آبکشي کنيد، پارچه نرم و لطيف مي شود و ضمناً مانع از ايجاد خارش پوست بدن مي شود.

شستن لباس هاي نازک در ماشين لباسشويي

لباس هاي نازک معمولاً با دست شسته مي شوند؛ زيرا امکان دارد با شست وشو در ماشين چروک يا پاره شوند. اگر روزي خواستيد پارچه هاي ظريف را در ماشين بشوييد، آنها را تا کنيد و درون يک روبالشي قرار دهيد. سپس در ماشين لباسشويي بگذاريد.

شست و شوي کت و شلوار و پالتو

اينگونه لباس ها را نبايد در آب شست وشو داد، بلکه بايد خشک شويي شوند. هنگام اتوکشي بايد از بخار و حرارت ۱۵۰ درجه سانتي گراد استفاده شود.

حفظ کننده رنگ لباس هاي تيره و جين

کمتر کدبانويي است که براي شستن لباس هاي تيره رنگ مشکل نداشته باشد.

اين لباس ها در شست وشو رنگ زيادي از دست مي دهند و بور و کدر مي شوند. توصيه مي کنيم لباس تيره و جين را در تشتي حاوي يک فنجان سرکه سفيد و مايع شست و شوي لباس و آب سرد قرار دهيد و بعد از نيم ساعت خيساندن در اين محلول، لباس را به آرامي شست و شو دهيد و با آب سرد آبکشي کنيد. سرکه سفيد، مانع از دست رفتن رنگ لباس و در ضمن باعث براق شدن لباس مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مریم
سلام من رویه لباسم که جنس کرپ باربی هستش عطر زدم و اندازه کف دست لکه شده و نشستم ترسیدم رنگ لباسم بره چطور لکه عطرو ازبین ببرم
لی لی
سلام .نمیدونم چرا لباسهای رنگی تو ماشین لباسشویی رنگشان میره انگار روش وایتکس ریخته باشه.در صورتی ک من تو خونه وایتکس ندارم
مهراد...شاهی
سلام...چند نکته ساده را رعایت کنید مشکل حل میشود....حدالامکان از آب سرد استفاده کنید...از شستشو با پودر خودداری کنید و از مایع های لباسشویی استفاده کنید....تفکیک. رنگ و نوع جنس لباسها را لحاظ کنید...خیلی از خشک کن ماشینتان استفاده نکنید...از خشک کردن کامل لباسها در آفتاب جلوگیری کنید...برای لباس های نو حتما بعد از خرید وقبل از شستشو آنها را در آب سرد ونصف لیوان سرکه سفید بمدت یک ساعت بخوابانیدو......
4.49065s, 20q