مراقبت هاي دوران بارداري

۱۳۹۲/۱۱/۰۲ - ۱۱:۰۳ - کد خبر: 104169
مراقبت هاي دوران بارداري

سلامت نیوز : تورم پا و ايجاد ترک در پوست، تنها بخشي از مشکلات دوران بارداري است. مشکلات ديگري نيز وجود دارد که خوب است مادران راه پيشگيري از آن را بدانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ در اين مطلب به بعضي از مشکلات اين دوران و راهکارهاي درماني آن ها اشاره شده است.

پاهاي متورم

با بزرگ شدن شکم در دوران بارداري، بررسي وضعيت پاها براي زن باردار کمي مشکل مي شود و در نتيجه مراقبت از آن را پشت گوش مي اندازند. به علت احتباس آب در بدن در اين دوران، کف پا،قوزک پا و انگشتان ورم مي کند و اين آب اضافه اغلب در قسمت هاي تحتاني بدن جمع مي شود که مي تواند ناراحت کننده باشد. اما با انجام ورزش هاي آسان مي توان اين ورم را کاهش داد. سعي کنيد ۸ بار کف پا را به يک جهت بچرخانيد، سپس براي ۸ بار ديگر به جهت ديگر بچرخانيد. کف پا را به سمت بالا و پايين از قوزک پا کج کنيد و از ايستادن طولاني مدت يا استفاده از کفش پاشنه بلند يا داراي بند بپرهيزيد.

ماهيچه هاي ضعيف و ورزش هاي لگني

با بارداري و زايمان، عضلات لگن ضعيف مي شود و اين امر باعث بي اختياري ادرار خواهد شد. براي انجام ورزش هاي مناسب با پزشک خود مشورت کنيد. اما آسان ترين حرکت، جمع کردن و بالا نگه داشتن لگن است که به مدت ۸ ثانيه انجام مي شود. اگر اين ورزش را به طور منظم انجام دهيد عضلات لگن بعد از زايمان سالم مي ماند.

آکنه

در اين دوران افراد مستعد به اختلالات پوستي، دچار آکنه مي شوند.

علت اين امر هم، افزايش هورمون آندروژن است که چربي اضافه توليد مي کند و باعث انسداد منافذ و بروز آکنه مي شود. اما جاي نگراني ندارد، پس از زايمان عملکرد هورمون ها طبيعي مي شود.

اما تا آن زمان، صورت خود را با صابون ملايم يا تميز کننده بشوييد.هميشه آرايش را از صورت کاملا پاک کنيد. از لوازم آرايشي بدون روغن و مرطوب کننده بدون چربي و مناسب بارداري استفاده کنيد.

خارش و خشکي پوست

اگر به ناراحتي پوستي مانند اگزما يا پسوريازيس مبتلا هستيد در دوران بارداري ممکن است اين ناراحتي کاملا رفع يا از شدت آن کاسته شود. براي بهبود کامل ناراحتي هاي پوستي در اين دوره مصرف آب را افزايش دهيد و به طور منظم از مرطوب کننده مناسب بارداري استفاده کنيد.

اضافه وزن

بالا رفتن وزن، يکي از عوارض جانبي بارداري است اما اضافه شدن بيش از حد وزن براي مادر و جنين مضر است.بيشتر زنان باردار به اشتباه تصور مي کنند که بايد به اندازه ۲ نفر غذا بخورند؛هر چند که بايد براي تغذيه جنين، موادغذايي مغذي بيشتري بخوريد اما تنها اضافه کردن مقدار کمي غذا به رژيم روزانه کافي است. به طور معمول، در ۳ هفته اول بارداري يک تا ۲ کيلوگرم وسپس ماهي نيم کيلوگرم به وزن اضافه مي شود.

اضافه وزن، حفظ حالت بدن

حفظ حالت مطلوب بدن براي زن باردار حياتي است. به ويژه در ماه هاي بالاتر که با بزرگ تر شدن شکم، فشار بيشتري روي بدن وارد مي شود. اگر هم احساس خستگي مي کنيد، لازم است براي به حداقل رساندن فشار روي کمر بدن خود را صاف نگه داريد.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب، سيستم ايمني بدن را ضعيف مي کند. پس بهتر است زمان مناسبي را براي استراحت خود در نظر بگيريد. به ياد داشته باشيد که استرس عارضه جانبي بارداري نيست و براي پيشگيري از آسيب به خود و جنين بايد حالات روحي خود را کنترل کنيد. کافي است روزي يک ربع با کمک همسر يا اطرافيان به کاري که دوست داريد، بپردازيد. از افرادي که به شما استرس وارد مي کنند، دوري کنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14951s, 19q