روش سنتي جوابگوي ازدواج‌هاي امروزي نيست؟

۱۳۹۲/۱۱/۰۶ - ۱۴:۴۱ - کد خبر: 104417
روش سنتي جوابگوي ازدواج‌هاي امروزي نيست؟

سلامت نیوز : «آدم بايد هم تيپ خود را پيدا كند! اين خواستگاري هم وصله تن ما نبود كه به آنها دختر دهيم...» قديمي‌ها در ازدواج به مسائل ريزي اهميت مي‌دادند و آنها را به صورت سنت درآورده بودند، زيرا تصور آنها اين بود كه ازدواج مثل يك هندوانه در بسته است كه نمي‌توان به شرط چاقو خريد. جوان‌ها هم آن روزها روي حرف بزرگ‌تر‌ها حرف نمي‌زدند و هميشه مطيع آنها بودند. زندگي‌ها هم استحكام بيشتري داشت. اما امروزه با تغيير سبك زندگي اين مسائل هم در صندوقي در پستوي خانه‌ها رفته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ دكتر گلزاري، معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مي‌گويد: تجردهاي ناخواسته، بي‌رغبتي به ازدواج، افزايش سن ازدواج، اهميت ندادن به خانواده و مسائل اقتصادي از جمله مشكلات جوانان است. اما جدي‌ترين مشكل در زمينه ازدواج جوانان، همسريابي است. روش سنتي همسريابي در كشور ما خواستگاري است كه با توجه به تغييرات جامعه اين روش به تنهايي جواب نمي‌دهد. پديده شهرنشيني گسترش يافته و خانواده‌ها از حالت گسترده به هسته‌اي تبديل شده‌اند. به همين دليل شناخت و تعامل زيادي بين خانواده‌ها وجود ندارد و روش‌هاي سنتي ديگر جوابگوي شناخت جوانان از يكديگر براي ازدواج نيست.

در فضاي مجازي نيز ارتباطات جوانان آسيب‌زاست. گلزاري با طرح اين سوال كه چه روشي را بايد پيش روي جوانان در انتخاب همسر بگذاريم، اظهار داشت: ما به مشاوره‌هاي ازدواج نياز داريم. مثلثي را بايد ترسيم كنيم كه يك راس آن جوانان، راس ديگر والدين و راس سوم آن افراد آگاه و مشاوران مجرب هستند. چرا كه وضعيت موجود نشان مي‌دهد همه افراد نمي‌توانند در انتخاب مناسب همسر آينده خود تشخيص درستي داشته باشند. خانواده و پيوند مستحكم آن تبلور دين است. رويكرد ما به خانواده رويكرد ديني است. در اين رويكرد ما خانواده را زوال ناپذير و مقدس مي‌دانيم و همه بركات را در خانواده مي‌بينيم. دين اسلام در اين عرصه حرف‌هاي جدي و كاربردي دارد كه در مقابل تئوري‌هاي غربي پيروز شده است. امروز ديگر مباحثي از قبيل انسان تك بعدي و روابط پيش از ازدواج و تمدن مادي در خانواده با شكست مواجه شده‌اند.

يكي از مباحثي كه بايد به آن توجه كنيم تشكيل بنيان خانواده است. با توجه به مشكلاتي كه در زمينه همسريابي جوانان بيان شد تاكيد معاونت ساماندهي امور جوانان بر مهارت آموزي جوانان براي انتخاب همسر و زندگي مشترك است. در اين صورت مشكلاتي مثل طلاق بخصوص در سال‌هاي نخست زندگي كاهش مي‌يابند. معاون ساماندهي امور جوانان افزود: 30 درصد جمعيت كشور را جوانان 15 تا 30 سال تشكيل مي‌دهند. يكي ديگر از محورهاي فعاليت ما براي اين قشر عظيم، مشاركت در فعاليت‌هاي اجتماعي و افزايش اميد، شادابي و نشاط اجتماعي جوانان است. بخصوص كه با افزايش ماهواره‌ها و فضاي مجازي جوانان ما از فعاليت‌هاي اجتماعي در فضاي اسلامي ايراني فاصله گرفته‌اند. سعي ما بر اين است شناخت جوانان از هويت اسلامي ايراني را افزايش دهيم. اما نبايد از اين نكته مهم چشم بپوشيم كه در برخي موضوعات به واسطه تغيير سبك زندگي جوانان بايد نظر دهند اما تجربه‌ خانواده‌ها در انتخاب همسر يك ضرورت اصلي است كه نسل جديد نبايد از آن غافل بشود. غفلت از اين تجربه مي‌تواند آنها را دچار يكسري خام‌انديشي و كوته‌نگري‌هايي كند. اگر از آن تجربيات استفاده كنند مي‌تواند مشكلات انتخاب همسر در سبك مدرن از بين برود.

ارزش‌هاي منجمد مانع شادكامي جوانان

دكتر بهرام بيات در مورد استحكام زندگي در ازدواج‌هاي سنتي و مدرن به تهران امروز مي‌گويد: بايد موضوعات مختلف را براساس مقتضيات زمان سنجش كرد. وقتي سبك زندگي تغيير كرده به تبع برخي مسائل از جمله ازدواج هم تغييراتي را خواهد داشت. اينكه سنتي بودن يا مدرن بودن باعث استحكام يا تضعيف ازدواج بشود نمي‌تواند متغير اصلي تلقي شود. متغير اصلي آن چارچوبي است كه براي انتخاب همسر در نظر گرفته مي‌شود. استحكام زندگي در زندگي‌هاي گذشته بيشتر بود. دليل عدم ثبات زندگي‌هاي امروزه اين است كه نظام ارزش‌هاي ما نتوانست در نسل جديد به روز شده و همانطور منجمد ماند. جوان امروز هم اين ارزش‌ها را مانع شادكامي مي‌داند.

اين جامعه‌شناس با اشاره به زندگي ايراني – اسلامي مي‌افزايد: هر اقدامي در حوزه زناشويي در خانواده بايد برمبناي آموزه‌هاي فرهنگي خودمان صورت گيرد. نمي‌شود در جامعه ايران بدون درك اين آموزه‌ها روش موفقي را در پيش گرفت. آموزه‌هاي فرهنگي، ايراني – اسلامي يكي از ضرورت‌هاست. ضمن آن كه اين فرهنگ منجمد نيست كه در چارچوب‌هاي سنتي و دگم باقي مانده‌ باشد. مي‌تواند با تغيير سبك زندگي خود را به روز كرده باشد. اگر بتوانيم اين آموزه‌هاي فرهنگ را با سبك‌ زندگي امروز به روز كنيم و براي جوان آن را نو و طبق مد نگه داريم، مي‌تواند در كل زندگي جوانان به ويژه انتخاب همسر كمك ويژه‌اي كند. وي در مورد افزايش شادي و نشاط بين جوانان مي‌گويد: اول بايد ديد كه عوامل اصلي نشاط و اميد چيست؟

امنيت روحي و رواني كه جوان بايد داشته باشد. اين امنيت را چه چيزي به جوان مي‌دهد؟ آموزش، اشتغال، اميد به آينده از نظر سطح درآمد و مسائل اقتصادي، پيدا كردن خود در اجتماع و... مسيرهايي است كه براي اميد به آينده بايد در اختيار جوان قرار گيرد. اينكه جوانان به سمت ماهواره يا اميد و نشاط كاذب مي‌روند، برمي‌گردد به اينكه به تعبير شاعر «گر نه تهي باشدي بيشتر اين جوي‌ها/ خواجه چرا مي‌دود تشنه در اين كوي‌ها.» اگر ما بساط شادي را در جامعه خود فراهم كرده باشيم جوانان مي‌توانند برمبناي فرهنگ بومي خودمان، اين نشاط را به دست آورند. اگر جوانان به‌دنبال سراب مي‌روند مشكل ما هستيم. آيا امنيت روحي و رواني را براي آنها ايجاد كرده‌ايم؟ توانسته‌ايم فاصله‌اي كه بين بلوغ جنسي و اجتماعي و اقتصادي جوانان وجود دارد را از بين ببريم؟ آيا آنها را درست آموزش داده‌ايم كه به اشتغال و درآمدزايي مناسب برسند. اگر بستر اين موضوعاتي كه براي جوانان اميد و نشاط مي‌آورد را در جامعه خود پهن كرده بوديم كمتر به سراغ سراب‌ها مي‌روند.

نقش مميزي ايفا نكنيم

دكتر حسن موسوي‌چلك درمورد روابط قبل از ازدواج به تهران امروز مي‌گويد: هيچ گاه دوستي‌هاي قبل از ازدواج و خياباني كه خانواده‌ها در آن با هم تعاملي ندارند، به نتيجه نمي‌رسد و انتخاب همسر در چنين دوستي‌هايي يا فضاي مجازي عموما محكوم به متلاشي شدن است و اگر هم ادامه پيدا كند با جنجال و تنش همراه است. بهترين انتخاب در چارچوب تعامل خانواده‌ها با يكديگراست.

رئيس انجمن مددكاري اجتماعي ايران در ادامه با اشاره به اينكه درگذشته ساختار جامعه ما به گونه‌اي بود كه خانواده به صورت گسترده بودند، مي‌افزايد: در گذشته پدربزرگ، مادربزرگ و بزرگان خانواده نقش تاثيرگذاري داشتند. همچنين كه ساختار جمعيتي به گونه‌اي بود كه جمعيت روستايي 70 درصد و شهري 30درصد بود. در صورتي كه طبق آمار مركز آمار در سال 1390 اين درصدها برعكس شده و 29 درصد روستايي و 71 درصد شهرنشين شده‌اند. برهمين مبنا درگذشته تعاملات بين مردم بيشتر بود اما امروزه به دليل تغيير ساختار خانواده، گسترش شهرنشيني، مشغله‌هاي زياد، نقوذ تكنولوژي در خانواده‌ها و... اين نوع تعاملات كمتر شده است. درگذشته به قول معروف بدون چاي شب‌نشيني اعضاي خانواده‌ نمي‌خوابيدند و در شب‌نشيني‌ها و مراسم مختلف صله‌رحم را به خوبي به جاي مي‌آوردند.

وي در مورد ازدواج جوانان درگذشته و امروز مي‌گويد: فرصت شناخت خانواده‌ها از پسران و دختران بيشتر بود و ازدواج‌ها عموما درون گروهي‌تر بود. اما امروزه اين فرصت‌ها خيلي كمتر است. به همين دليل بيشترين طلاق‌ها در سه سال اول زندگي صورت مي‌گيرد، چون خانواده‌ها نقش زيادي در انتخاب ندارند و ممكن است درفرايند زندگي حمايت‌هايي كه خانواده‌ها بايد از جوانان داشته‌ باشند را ندارند و در مقابل جوانان هم اعتقاد و اعتمادي به تجارب گذشته ندارند كه معضلي است.

دكتر موسوي چلك با اشاره به اينكه بايد مهارت‌هاي زندگي را به جوانان آموخت و سبك زندگي ايراني اسلامي را به آنها آموخت مي‌گويد: بايد باز هم نقش خانواده‌ها را پررنگ كرد. دادن اطلاعات درست و واقعي در اين حوزه مي‌تواند يك فرصتي باشد براي اينكه جوانان در انتخاب‌هايشان دقت بيشتري را داشته باشند. نوع آموزش خانواده‌ها نيز در اعتماد جوانان بسيار موثر است. اگر آنها الگوي عملي براي فرزندان خود باشند و با آنها درمورد امور خانواده مشورت كنند فرزندان هم ياد مي‌گيرند كه با آنها در مسائل مختلف به ويژه مسئله‌ انتخاب همسر مشاوره كنند. ضمن آن كه مهارت گفت‌وگو در ميان اعضاي خانواده بايد تقويت شود.

رئيس انجمن مددكاري اجتماعي ايران در مورد اميد و نشاط كاذبي كه ماهواره‌ها به جوانان ما مي‌دهند نيز مي‌گويد: نمي‌توانيم جلوي استفاده از ماهواره را بگيريم. زيرا دنياي مجازي جزو لاينفك زندگي اين‌روزها شده است. ولي سواد رسانه‌اي مردم بايد افزايش پيدا كند. براي افزايش سوادرسانه‌اي بايد اطلاعات درست و به موقع به مردم داد. موضوعي كه شايد كمتر به آن توجه كرده‌ايم و فقط نقش مميزي كننده را ايفا كرده‌ايم در حالي كه بايد ظرفيت فضاهاي ديگر و هويت فرهنگي را در مردم تقويت كنيم. اگر مديريت شادي و نشاط در جامعه درست انجام شود، احساس تعلق در جوانان نيز افزايش پيدا مي‌كند. همچنين با ارتقا اخلاق اجتماعي و افزايش مسئوليت‌پذيري در قبال ديگران مي‌توان شادي و نشاط را در جوانان افزايش داد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30467s, 19q