حذف ميليون‌ها كارگر از دريافت سبدكالا

۱۳۹۲/۱۱/۱۳ - ۱۳:۱۳ - کد خبر: 104860

سلامت نیوز : در حالي كه پيش از اين مقامات دولتي با حرارت فراوان از واگذاري سبدهاي كالايي در بهمن و اسفند امسال به برخي گروه‌هاي اجتماعي از جمله كارگران و بازنشستگان تامين‌اجتماعي خبر داده بودند، اما حال با تعيين «خط حقوقي» 500 هزارتوماني به عنوان شرط مشمول شدن افراد براي دريافت اين سبدهاي رايگان، دست‌كم 8 ميليون كارگر بيمه شده و 5‌ميليون كارگر فاقد شناسه از ليست دولت حذف خواهند شد.در مصوبه هيات وزيران درباره سبدكالايي هيچ شرطي درخصوص ميزان حقوق كارگران و بازنشستگان لحاظ نشده است، اين در حالي است كه وزارت صنعت روز گذشته در اولين اطلاعيه خود اعلام كرد اين سبد مشمول كارگران و بازنشستگان تامين‌اجتماعي مي‌شود كه حقوق كمتر از ۵۰۰‌هزار تومان دارند.

3/5 ميليون نفر حداقل بگير هستند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ پس از آن از طريق پيگيري‌ها و درخواست جامعه كارگري كشور، قرار شد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در ماموريتي مشخص كارگران فاقد شناسه كاري و بيمه كه به گفته نمايندگان كارگري كشور بالغ بر 5‌ميليون نفر خواهند بود را شناسايي و براي دريافت سبدكالا معرفي شوند. در حال حاضر طبق آمارها 11.5 ميليون كارگر بيمه شده و مشمول قانون كار در كشور داريم كه دولت مي‌تواند از طريق سازمان تامين‌اجتماعي به آمارهاي آنان دسترسي داشته باشد. همچنين اين امكان وجود دارد كه بتوان ميزان درآمدهاي آنها را نيز تخمين زد. پيش‌تر قائم‌مقام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي به خبرنگار مهر اعلام كرده بود كه در كشور 3.5 ميليون نفر مشمول قانون كار داريم كه از حداقل دستمزد مصوب شوراي عالي كار برخوردار مي‌شوند و ساير گروه‌هاي تحت پوشش اين قانون به مراتب دريافتي‌هاي بالاتري از حداقل دستمزد 487 هزارتوماني سال‌جاري دارند. وي عنوان كرده بود واگذاري سبدكالا به اين تعداد كارگر قطعي است ولي كار تفكيك ساير مشمولان از جمعيت بيمه شده‌ها كه 8 ميليون نفر هستند نيز ادامه خواهد داشت و در نهايت ليست‌هايي به دولت براي واگذاري سبدهاي كالايي ارائه مي‌شود.

حذف ميليون‌ها كارگر از ليست دولت

به عبارت ديگر تنها همان 3.5 ميليون نام برده شده از سوي قائم‌مقام وزير كار مي‌توانند احتمالا سبدكالا از دولت دريافت كنند و 8 ميليون نفر ديگر به خودي خود از ليست‌هاي دولت حذف شده‌اند. يك مسئله قابل ذكر ديگر در اين بخش اين است كه دولت در ماه‌هاي اخير اعلام كرده بود منابع مورد نياز براي واگذاري سبدهاي كالايي به مردم تامين شده و اين كار بدون هيچ مشكلي قابل انجام است، اما حال با حذف بسياري از گروه‌ها و تعيين خط حقوقي براي افراد، موضوع واگذاري سبدهاي كالايي ابهام برانگيز شده است. به نظر مي‌رسد دولت در اعلام در نظر داشتن چنين برنامه‌اي عجله كرده باشد يا اينكه از ابتدا تفسير درستي از هدف اصلي دولت ارائه نشده باشد به نحوي كه گروه‌هاي فراواني از جامعه فكر كرده‌اند مي‌توانند از اين حمايت‌ها برخوردار شوند.

اما اگر دولت در ادامه مسير و وارد شدن به اجراي برنامه واگذاري سبدهاي كالايي به اين نتيجه رسيده باشد كه اساسا امكان انجام چنين پروژه بزرگي به آساني وجود ندارد، به نظر مي‌رسد در اعلام ساير برنامه‌هاي حمايتي خود در طول 4 سال آينده بايد كارشناسي‌هاي قوي‌تري را در طرح‌هاي خود اعمال كند. با اين حال، اين مسائل چيزي از حذف عجيب كارگران از دريافت حمايت‌هاي دولت‌ها كم نمي‌كند. در دولت سابق نيز كارگران در عين مشمول بودن نسبت به بسياري از گروه‌هاي ديگر اجتماعي نتوانستند سهام عدالت دريافت كنند. اين مسئله اين بار نيز در واگذاري سبدهاي حمايتي كالايي دولت تدبير و اميد براي آنها تكرار خواهد شد. نظرات كاربران خبرگزاري فارس و همچنين تماس‌هاي تلفني متعددي كه با اين رسانه گرفته شده است حكايت از آن دارد كه افراد مشمول واقعي از دريافت سبد محروم شده‌اند اما گروهي از مديران و كارمندان دولت كه حقوق دريافتي بالاي دو ميليون تومان دارند، سبدكالا دريافت مي‌كنند.

يكي از نكاتي كه وجود دارد اين است كه در دولت‌هاي نهم، سبدكالا توسط وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها به نحوي توزيع مي‌شد كه به هيچ وجه بي‌نظمي و بي‌برنامگي كه در سبد فعلي وجود دارد اتفاق نمي‌افتاد و نيازي به سامانه پيامكي يا سايت اطلاع‌رساني در اين خصوص نبود، لذا به نظر مي‌رسد دولت يازدهم با راه‌اندازي چنين زيرساخت‌هايي به‌دنبال آن است تا طرح سبدكالايي را به عنوان يك طرح دائمي حداقل در دولت يازدهم اجرا كند و اين در حالتي منطقي به نظر مي‌رسد كه بخشي از يارانه نقدي توسط سبدكالا تامين شود.بي‌برنامگي و بي‌نظمي وزارت صنعت در اجراي طرح سبدكالايي به آنجا رسيده است كه حتي سامانه پيامكي اين طرح از دوشب گذشته متوقف شده و فعاليت نمي‌كند و سايت اطلاع‌رساني آن كه از ديروز رسما فعال شده بود، با مشكل مواجه شده و بارگذاري نمي‌شود.از ديگر اشكالات اين سبدكالا مي‌توان به كالاهاي اين سبد، توزيع برنج هندي، سبد يكسان براي همه افراد بدون توجه به تعداد افراد خانوار اشاره كرد .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4226s, 19q