از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها در کودکان مبتلا به اسهال پرهیز کنید

۱۳۹۲/۱۱/۲۸ - ۰۹:۴۷ - کد خبر: 105864

سلامت نیوز : یک فوق تخصص گوارش و کبد کودکان، با بیان اینکه عامل اسهال در اکثریت مواقع ویروس است، خاطرنشان کرد: در کودکانی که اسهال دارند باید از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک به شدت پرهیز شود.

دکتر احمد شفق در گفت و گو با ایسنا ، با بیان اینکه در تهیه شیرخشک به علت دخالت دست که منبعی برای انتقال آلودگی است احتمال ابتلا به اسهال بیشتر است، گفت: بهبود اسهال در کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، سریعتر از کودکانی است که از شیرخشک استفاده می کنند.

شفق با اشاره به اینکه کودک در زمان اسهال با از دست دادن آب و الکترولیت دچار کم آبی شدید می‌شود، گفت: اسهال باعث سوء تغذیه و کاهش وزن در کودکان شده و حتی می تواند به شوک و مرگ وی منجر شود.

وی با تاکید بر اینکه از دادن نوشابه و آب میوه به علت شیرین بودن به کودکان مبتلا به اسهال باید خودداری شود، افزود: استفاده از مایعاتی مانند دوغ، سوپ، شیر، آب معمولی و سرم خوراکی (ors) باعث جبران آب از دست رفته در کودکان می‌شود.

شفق با بیان اینکه مصرف یک وعده غذای معمولی در کودکانی که اسهال دارند باعث جلوگیری از سوء تغذیه در آنان می‌شود، اظهار کرد: در این دوران برای جلوگیری از سوء تغذیه، شیر مادر بهترین غذایی است که کودک می تواند استفاده کند اما اگر کودک از شیر مادر تغذیه نمی‌کند یا در سنین مصرف غذای خانواده است، می توان یک وعده غذای خانگی را افزایش داد.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان با اشاره به اینکه احساس تشنگی و عطش بیش از حد کودک از علائم شدت گرفتن اسهال در کودکان است، یادآور شد: در صورتی که کودک بی حال شده و هوشیاری خود را از دست بدهد، باید هر چه سریعتر به اولین مرکز درمانی منتقل شود تا پزشک اقدامات بعدی را انجام دهد.

شفق تصریح کرد: اگر کودک در مرحله کم آبی متوسط باشد، بنا بر تشخیص پزشک با سرم خوراکی (ors) درمان می شود و اگر کم آبی شدید بود، بستری شدن کودک در بیمارستان و تزریق سرم ضرورت دارد.

وی تاکید کرد: استفاده نابجا از آنتی بیوتیک نه تنها موجب بهبودی اسهال نمی شود بلکه می تواند با تغییر محیط طبیعی روده، میکروب های مفید داخل روده را از بین برده و باعث مزمن شدن بیماری شود.

شفق با بیان اینکه عامل اسهال در اکثریت مواقع ویروس است، خاطرنشان کرد: در کودکانی که اسهال دارند باید از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک به شدت پرهیز شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان بیان کرد: طبق تشخیص پزشک زمانی می توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد که کودک دچار اسهال خونی شود و یا در اسهال های شدید مشکوک به ابتلا به وبا باشد.

وی با بیان اینکه فقط در موارد معدودی باید برای کودک اسهالی آنتی بیوتیک تجویز شود، گفت: در کودکانی که دچار سوء تغذیه و نقص ایمنی هستند و مبتلا به اسهال می شوند، باید بر اساس نظر پزشک از آنتی بیوتیک استفاده شود.

شفق با تاکید بر اینکه وجود تب همراه با اسهال دلیلی برای تجویز آنتی بیوتیک نیست، اظهار کرد: تب می تواند ناشی از بیماری ویروسی یا ناشی از کم آبی باشد که در کودک ایجاد شده است.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان در پایان با بیان اینکه اسهال در بیشتر مواقع در اثر یک عامل ویروسی ایجاد می شود، گفت: اسهال به رغم اینکه می تواند یک بیماری ساده باشد باید به درستی درمان شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.00456s, 19q