راه‌اندازي كمپ ترك اعتياد زیر 18ساله‌ها

۱۳۹۲/۱۲/۰۴ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 106294
راه‌اندازي كمپ ترك اعتياد زیر 18ساله‌ها

سلامت نیوز : گذشت آن روزهايي كه حتي قبولاندن وجود يك دانش‌آموز معتاد در مدارس براي مسئولان به كار طاقت فرسايي تبديل شده بود. روزهايي كه حاجي بابايي وزير آموزش و پرورش دولت دهم روبه‌روي خبرنگاران مي‌ايستاد و مي‌گفت: «اگر آمار معتادان دانش‌آموز را بدانيم باز هم آن را اعلام نمي‌كنيم.» او كارش شده بود نديدن همه آسيب‌هايي كه زير پوست مدارس و دانش‌آموزان جولان مي‌دادند و نشان دادن غيرواقعي اوضاع سلامت اجتماعي در حوزه تحت مديريتي‌اش.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ او يك روز خبر انتشار آمار 30هزار نفري معتادان دانش‌آموز را تكذيب مي‌كرد و روز ديگر از اجازه ندادن به مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر براي پژوهش درباره وضعيت اعتياد در بين دانش‌آموزان خبر مي‌داد. اين روزها اما ورق برگشته است. تلاش‌هاي كارشناسان و آسيب‌شناسان كار را به جايي رسانده كه حتي مسئولان دولتي هم از گفتن واقعيت‌هايي كه در مدارس جاري است ابايي ندارند. برای همين در روزهاي انتهايي سال 92 همه درباره هشدار به اعتياد جوان‌ها و نوجوانان صحبت مي‌كنند. اطلاع‌رساني در اين رده شروع شده و حتي گفته مي‌شود كه قرار است در مدارس هم در مورد آن صحبت كنند.

به گزارش تهران‌امروز، عبدالرضا رحماني‌فضلي، وزير كشور و دبيركل ستاد مبارزه با موادمخدر چندي پيش از كاهش سن اعتياد خبر داد و به‌طور تلويحي از گسترش اعتياد در مدارس اظهار نگراني كرد. او به عنوان دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر به صورت رسمي اعلام كرد كه آمار داشتن آموزان معتاد در مدارس زير نيم درصد است. بعد از آن هم بابك دين‌پرست معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌هاي مردمي ستاد مبارزه با موادمخدر اعلام كرد كه درهاي مدارس به روي پژوهشگران اين ستاد باز شده تا معلوم شود پشت اين درها چه مي‌گذرد. اتفاقي كه كارشناسان و متخصصان آسيب‌هاي اجتماعي از آن به عنوان خبر خوش سال در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي ياد مي‌كنند و مي‌گويند اين مهم نيست كه چه آماري از موضوع اعتياد دانش‌آموزان به‌دست مي‌‌آيد بلكه مهم اين است كه با شفاف‌سازي دولت مي‌توان اعتياد را در بين دانش‌آموزان، افراد كم سن و سال و آينده‌سازان مملكت آسيب‌شناسي و پيشگيري كرد.

راه‌اندازي كمپ‌هاي معتادان زير 18سال

اعتياد در سنين پايين آنقدر نگران‌كننده شده كه محسن روشن‌پژوه، سرپرست معاونت پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی اعلام كرده است كه در سال آينده اولين كمپ درمان معتادان زير 18 سال به‌صورت پايلوت راه‌اندازي خواهد شد و بعد از ارزيابي در شهرهاي ديگر نيز راه‌اندازي خواهد شد. همچنين سازمان بهزيستي به‌منظور پيشگيري از اعتياد افراد زير 18سال برنامه‌هايي چون مهارت‌هاي زندگي و مقابله‌اي را در دستور كار قرار داده است. به گفته روشن‌پژوه، معتادان زیر 12سال در برخی از خانواده‌ها وجود دارد. او در ادامه تاكيد مي‌كند: «ولي هنوز پروفایل جمعیت سنی اعتیاد ارائه نشده است به همین دلیل آمار و اطلاعاتی درباره هرم سنی اعتیاد نداریم اما با آمار و اطلاعاتی که مردم از طریق خط میلی اعتیاد در اختیار ما قرار می‌دهند این گروه سنی معتادان زیر 12 سال نیز وجود دارند اما تعداد آنها مشخص نیست.»

معتادان زير 18 يا 12 سال بيشتر در خانواده‌هايي كه بدسرپرست هستند و داراي پدر و مادري معتاد هستند به اين آسيب مبتلا مي‌شوند. حتي گفته مي‌شود در نقاط شرقي ايران بعضي از پدر و مادرها در غذاي كودك خود موادمخدر به ويژه ترياك را حل كرده و به او مي‌دهند. اين طريقه مصرف در افرادي كه از كودكان كار و متكديان سوءاستفاده مي‌كنند نيز رايج است.

آمار اعتياد 20 درصد واقعيت است

دكتر رسول خضری كه چندي پيش گفته بود 4.5 ميليون ايراني معتاد هستند و بايد براي درمان آنها و توجه به موضوع پيشگيري فكري كرد، در مورد تعداد معتادان كمتر از 18 سال به تهران امروز مي‌گويد: ما هميشه يك رسم غلطي در كشورمان داشتيم آن اين است كه در مورد HIV و اعتياد سعي مي‌كنيم واقعيت‌ها را كتمان كنيم. به جاي آنكه ببينيم و آسيب‌شناسي كنيم و راهكارهاي راهبردي و علمي برايشان بريزيم، انكار مي‌كنيم. اگر روشنگري مي‌شد شايد تا اين حد اعتياد در كشور وجود نداشت. همه‌اش از كتمان است. آماري كه ما درخصوص اعتياد داريم 20 درصد واقعيت است. اين معضل آفرين است. به قول معروف سوء تغذيه و سوء اطلاعات هر دو، يكي است. روشنگري و اطلاع‌رساني واقعا بهتر است چون مي‌دانيم دردمان چيست تا به خودمان بياييم و همه دست به دست هم بدهيم. اعتياد چيزي نيست كه يك وزارتخانه يا سازمان بتواند آن را جمع كند. اين در حالي است كه اعتياد به الكل هم وجود دارد. وقتي آمار ما در مورد كل معتادان 20درصد واقعيت است انتظار داريم آماري كه در مورد اعتياد معتادان زير 18 سال كه خيلي مخفي است را داشته باشيم؟ ضمن آنكه اين كودكان به سن قانوني نرسيده‌ و با خانواده زندگي مي‌كنند و نمي‌توانند درد خود را اعلام كنند.

از اعتياد زير 18 سال خبر نداشتيم؟

اين نماينده مجلس با گله‌مندي از مسئولان امر مي‌افزايد: اين طرح بايد خيلي وقت پيش عملي مي‌شد چون خيلي خوب است. حداقل روشنگري و آسيب‌شناسي مي‌كند. وقتي كه ما موضوع تازه‌اي را شروع مي‌كنيم همه كشور را زير پوشش نمي‌بريم به صورت پايلوت دو، سه منطقه را بررسي كرده و براساس آن برنامه‌ريزي مي‌شود. شايد يكي از دلايل تاخير در تاسيس پايلوت ترك اعتياد معتادان زير 18 اين است كه تاكنون فكر نمي‌كردند اعتياد تا اين سن كاهش پيدا كرده است. ما مي‌دانستيم اعتياد تا 20-21 سالگي وجود دارد به ويژه در روانگردان‌هاي صنعتي مانند اكس و شيشه و... ولي اين امر در دنيا تكان‌دهنده است.او در ادامه با بيان اينكه اكثر اين كودكان كودك كار هستند يا بدسرپرست و بي‌پرستند، ادامه مي‌دهد: ما كودك بدسرپرست داريم كه بدبخت‌تر از بي‌سرپرست است كه اگر اين پدر و مادر معتاد يا خلافكار را نداشت وضعيت بهتري داشت. اين كودكان در واقع معلول خانواده‌هاي سست بنيان هستند. خانواده اگر درست باشد نه تنها كودكان زير 18 سال بلكه تا بالاي 50 سال به اعتياد گرايش پيدا نمي‌كنند. 70-80 درصد هر انساني زير 7 سال كامل مي‌شود. اين كودكان بايد پايش مستمر شوند و حمايت آنها نبايد مقطعي باشد.

دكتر رسول خضري با اشاره به اينكه يكي از معاونت‌هاي رئيس‌جمهور بايد به اعتياد اختصاص يابد، تاكيد مي‌كند: رئيس ستاد مبارزه با موادمخدر رئيس‌جمهور است و دبير آن وزير كشور. آيا اين دو اينقدر وقت دارند كه به اين حوزه رسيدگي كامل كنند؟ حداقل دبير بايد يكي از معاونت‌ها و مخصوص مبارزه با موادمخدر باشد. فرد چند شغله نمي‌تواند رئيس ستاد مبارزه با موادمخدر يا دبير آن باشد چون همين آش و همين كاسه است. روز به روز وضعيت بدتر مي‌شود و نتيجه مثبت و اميدوار كننده‌اي نخواهيم ديد. آمار در اين مورد بالا رفته است.

آمارها را واقعي كنيم

بحث در رابطه با موضوع حساسي مانند اعتياد در مدارس هميشه پر چالش و سخت بوده است. براي همين است تا خبري در اين رابطه منتشر مي‌شود اظهارنظرهاي متفاوتي بيان مي‌شود. ديروز حسن پورین‌محمد عضو شورای اتاق فکر مبارزه با مواد مخدر به خبرگزاري ايسنا گفت كه اعتیاد، پاشنه آشیل کشور است؛ چرا که در برخی موارد فکر می‌کنیم مشکلی در این زمینه نداریم، ولی بعد متوجه می‌شویم که اطرافیان ما آلوده این مقوله شده‌اند. او مي‌گويد: همکاری خانواده‌ها در زمینه پیشگیری از اعتیاد بسیار کم است و مشکل درمانگر و مشاور در این رابطه تن ندادن خانواده‌ها به آموزش در این زمینه است. اين كارشناس حوزه اعتياد در ادامه با بیان اینکه شرکت خانواده‌ها بالاخص پدران و برادران در این حوزه کم است، تصریح مي‌كند: متاسفانه خانواده‌ها در معرض اطلاعات جدید قرار نمی‌گیرند و همین امر موجب می‌شود که اعتیاد پاشنه آشیل کشور باشد، چراکه ما فکر می‌کنیم در این زمینه مشکلی نداریم اما بعدها متوجه می‌شویم که اطرافیان ما نیز آلوده این مسئله شده‌اند.

این مسئول با بیان اینکه آمار دقیقی در مورد دانش‌آموزان مصرف کننده سیگار و یا معتاد وجود ندارد، اظهار مي‌كند: گفتن اینکه آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، امر ناشایستی است؛ این امر نشان می‌دهد ما در این زمینه کار نکرده‌ و شناسایی نداشته‌ایم اما به هر عنوان آمارهایی که در آموزش و پرورش ارائه می‌شود غیر واقعی است و تحقیق خوبی در این زمینه صورت نگرفته است. براي همين اگر الان چشم‌اندازي از يك تلاش براي گشودن درهاي آموزش و پرورش براي يك تحقيق جامع در اين رابطه داريم ما از اين موضوع استقبال مي‌كنيم و اميدواريم اقدامات خوبي در اين رابطه انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.63219s, 20q