مفصل ها را سالم نگه داريم

۱۳۹۲/۱۲/۰۵ - ۰۹:۳۵ - کد خبر: 106357
مفصل ها را سالم نگه داريم

سلامت نیوز : اين روزها علاوه بر افراد مسن، برخي از جوانان نيز از درد مفصل شکايت مي کنند. مفصل ها، از قسمت هاي مهم بدن است و بايد از آن به درستي مراقبت شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ مصرف موادغذايي سالم، انجام ورزش و اصلاح عادت ها، در حفظ سلامت مفصل ها و انعطاف پذيري آن نقش مهمي دارد.

حالت نشستن و ايستادن را تغيير دهيد:براي مدت طولاني در يک جهت ننشينيد يا نايستيد. زيراروي مفصل ها فشار وارد مي شود. با تغيير دادن حالت بدن فشار به طور مساوي در بدن پخش مي شود.

ترک سيگار:استعمال سيگار در روند جذب ويتامين D و کلسيم در بدن اختلال ايجاد مي کند. به طور عمده افراد سيگاري داراي تراکم پايين استخوان هستند.

مصرف امگا۳:براي نرم و روان نگه داشتن مفصل ها، ميزان مصرف اسيدهاي چرب امگا۳ را افزايش دهيد. مفصل هاي خشک به علت اصطکاک دچار فرسودگي مي شود.

استفاده از کفش هاي مناسب:کفش هاي نامناسب از جمله پاشنه دار روي مفصل فشار وارد مي کند. پس از کفش هاي مناسب استفاده کنيد.

مواد غذايي غني از ويتامين D:بدون ويتامين D، کلسيم جذب استخوان ها نمي شود. بنابراين مواد غذايي حاوي ويتامين D مصرف کنيد و روزي چند دقيقه در معرض نور خورشيد قرار بگيريد.

پياده روي:به طور روزانه ورزش کنيد تا مفصل ها سفت نشود.

وزن کم کنيد:اضافه وزن، روي مفصل ها فشار زيادي وارد مي کند. بنابراين براي کاهش درد، وزن خود را کم کنيد.

پنج ماده غذايي مفيد براي مفاصل

بعضي از مواد غذايي براي سلامت مفصل مفيد است. اين مواد عبارت است از مغزها؛ از آن جا که بيشتر مغزها و به ويژه مغز بادام و تخمه آفتابگردان سرشار از ويتامين E است و اين ويتامين در حفظ سلامت مفاصل نقش موثري دارد، توصيه مي شود در طول روز از خوردن اين دسته از موادغذايي غافل نشويد.پاپايا؛ در بيشتر نقاط ايران اين گياه به عنوان «خربزه درختي» يا «انبه هندي» معروف است. اين ميوه سرشار از ويتامين C و آنتي اکسيدان است. سيب؛ کلاژن از جمله پروتئين هاي مهم در حفظ سلامت مفاصل است. سيب غني از آنتي اکسيدان هايي است که در توليد کلاژن نقش دارد.

لوبيا شامل لوبياي قرمز ، سياه و...

کلم بروکلي: سرشار از ويتامين هاي A و B و C و E و K است که در حفظ سلامت مفاصل نقش دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21566s, 19q