عکس / گوزن زرد ایرانی در امان است

۱۳۹۲/۱۲/۱۲ - ۱۵:۱۲ - کد خبر: 106935

سلامت نیوز : گوزن های زرد ایرانی در جزیره اشک پارک ملی دریاچه ارومیه در شرایط مناسبی بسر می برند و مشکلی در زمینه تغذیه و امنیت این وحوش با ارزش وجود ندارد .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران ؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام این خبر افزود: با توجه به بارندگی ها، جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه از وضعیت پوشش گیاهی بسیار مناسبی برخوردار است ولی با وجود این در موارد ضروری از طریق هوایی، زمینی و آبی نیز علوفه و آب مورد نیاز این گوزن ها به این جزیره انتقال پیدا می کند .

حسن عباس نژاد گفت: برای تامین آب مورد نیاز 250 راس گوزن زرد ایرانی موجود در جزیره اشک و انتقال دائمی آب از سواحل غربی به آن جزیره برای شرب حیات وحش با انجام 19 کیلومتر لوله گذاری، مشکل کمبود آب شرب حیات وحش موجود در جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه نیز تا حدود زیادی مرتفع گردیده است .عباس ن‍‍ژاد شرایط اکولوژیکی جزیره اشک که محل زیست گوزن زرد ایرانی بوده و همچنین جزیره کبودان که محل زیست 1400 راس قوچ و میش ارمنی را در حد خوب عنوان کرد و ادامه داد: خوشبختانه هیچ گونه تلفاتی میان حیات وحش مشاهده نشده است و مشکلی نیز از بابت انقراض این گونه های جانوری وجود ندارد.

وی یادآور شد: تاکنون تلفات یا مرگ و میر غیرعادی میان قوچ و میش های جزیره کبودان و گوزن های زرد جزیره اشک که متاثر از تاثیرات خشکسالی یا عوامل غیرطبیعی در منطقه باشد به وقوع نپیوسته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: تنها نگرانی موجود, احتمال ورود گونه های مهاجم, از قبیل شغال و گرگ به جزیره کبودان و احتمال خروج قوچ و میش از این جزیره است که تدابیر لازم نیز در این زمینه اتخاذ گردیده است .

عباس نژاد ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده بیش از 250 راس گوزن زرد ایرانی و 1400 راس قوچ و میش ارمنی در این جزایر سرشماری شده اند.

ایشان یادآور شد: خشک شدن دریاچه ارومیه موجب شده تا جزایر اشک و کبودان از محاصره آب خارج شده و امنیتی که به این صورت در گذشته وجود داشت برای این جزایر از بین رود .

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تاکید کرد: هم اینک تنها 15 درصد از مساحت دریاچه ارومیه و تنها شش درصد از آب آن باقی مانده است و ارتفاع آب نگین فیروزه ای ایران در مقایسه با سال گذشته, با 41 سانتی متر کاهش همراه بوده است .

تکثیر گونه منحصر به فرد گوزن زرد ایرانی از سال 56 تا 65 در آذربایجان غربی آغاز شد و گوزن زرد به تدریج با تلاش مسوولان و محیط بانان سخت کوش تبدیل به یکی از پروژه های موفق سازمان حفاظت محیط زیست, در آذربایجان غربی گردید .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.53153s, 20q