عکس/لرستان؛ تابلو زيبايي از آفرينش

۱۳۹۲/۱۲/۲۶ - ۱۵:۱۰ - کد خبر: 107301
عکس/لرستان؛ تابلو زيبايي از آفرينش

سلامت نیوز: در آستانه بهار و تعطیلات نوروز قرار داریم. شمار زیادی از هموطنان ارجمندمان برای تهیه بلیت سفر از هم اکنون خود را آماده کرده اند.عده ای هم که از وسیله نقلیه شخصی استفاده می کنند، در تدارک تهیه بیمه نامه و برگه معاینه فنی برای خودروهای خود هستند.

ما هم همراه شما عزیزان، به معرفی استان ها و نقاط دیدنی میهن اسلامیمان را آغاز کرده ایم تا با آگاهی کامل از وضع شهرها و نقاطی که برای انتخاب گذران تعطیلات هنوز دودل هستید، محل اقامت خود را برگزینید. امید اینکه در این سفرها به شما خوش بگذرد و سالم به خانه و کاشانه خود بازگردید.

لرستان؛ تابلو زيبايي از آفرينش

اینجا لرستان است، در لاجورد آسمانش عشق طلوع می کند و از زلال چشمه هایش شعر ناب جاریست. خاکش سبز است و درختانش پر از شوکت شکوفه ها، نسیمش رایحه بی ریایی را می پراکند و آب تا دلتان بخواهد آبیست و دشت ها از اجاق گُر گرفته شقایق روشن، اینجا همه چیز آنقدر زلال است که در رگ هر برگ خدا را می توان یافت.

مردمش صمیمی اند و سختکوش، سخی اند مثل بیقراری ابر و یکرنگی شان را از آبی آسمان آموخته اند. مردمی که فریبائی های زودگذر آنان را نمی فریبد و سختی های زندگی خم بر ابروانشان نمی آورد. چونان درخت های تنومند این دیار سخت اند و صبور.

سفر نوروزي خود را به سرزمين پاكي، صداقت و خلوص لرستان مهيا كنيد تا در جاي‌جاي آن شاهد زيبايي‌هاي طبيعت باشید.

مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری استان لرستان

تونل برفی

تونل برفی ازنا

تونل برفي بصورت طبيعي در برف ويخ هاي دامنه زيبا وسر به فلك كشيده اشترانكوه در منطقه كمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است كه طول اين تونل بالغ بر 800 متر وارتفاع آن از كف تونل تا سقف بين 2.5 تا 3متر مي باشد.اين تونل برفي را فقط در فصول بهار وتابستان مي توان بازديد نمود.

تالاب بیشه دالان

تالاب بیشه دالان بروجرد

تالاب بیشه دالان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی بروجرد و در دشت سیلاخور، در استان لرستان واقع است. نام محلی تالاب بیشه دالون است و یکی از زیستگاههای اصلی پرندگان و جانوران بومی و مهاجر است.

درياچه گهر

دریاچه گهر

درشرق استان لرستان ودر دامنه ارتفاعات اشترانكوه، درياچه هاي دائمي و شيرين ((گهر بالا)) و((گهر پايين )) قرار دارند.درياچه گهر يكي از زيباترين درياچه هاي كوهستاني كشور مي باشد اين درياچه از ذوب برف هاي اشترانكوه و انباشت آب آن در پشت سد يا آب بندي كه از ريزش كوه پديد آمده است. فراواني نسبي آب هاي ورودي به اين درياچه باعث مي شود، سر ريز آب آن به درياچه پاييني (بزرگ ) بريزد. طول درياچه اصلي گهر را ۵/۱ كيلومتر و عرض متوسط آن را ۶۰۰ متر برآورد كرده اند. حداكثر عمق درياچه ۲۸ متر و مساحت آن در حدود ۱۰۰ هكتار و در ارتفاع 2400 متري ازسطح دريا وتنها داراي يك راه مالرو وصعب العبور به دامنه است. درياچه گهر مانند آبگيري است كه از چشمه ها، آبشارها و سراب هاي اشترانكوه پر شده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است. بيش تر سطح درياچه گهر در زمستان يخ مي بندد.

انواع بوته ها، درختان تنومند بيد، گياهان و گلهاي زيباي پيراموني، اطراف درياچه را به صورت يك پارك طبيعي شگفت انگيز در آورده است. زيبايي خيره كننده و چشم اندازهاي بديع درياچه سبب شده است هر ساله، با وجود سختي راه، انبوهي از مردم لرستان، استانهاي اطراف و ديگر نقاط كشور، با پاي پياده يا سواره به ديدن درياچه و زيبايي هاي آن بروند و چند روزي از اوقات فراغت خود را در آنجا سپري كنند.

درياچه كيو

دریاچه کیو

در مركز شهر خرم اباد در كنار پارك كيو درياچه بسيار زيباي كيو قرار دارد اين درياچه به شهر جلوه خاصي داده ودر كنار جاذبه هاي تاريخي فراوان در دره خرم آباد وچشمه هاي پر آب دره خرم آباد شهر را در رديف يكي از شهر هاي زيبا ي توريستي قرار داده است.آب آن از چشمه تامين مي شود.. مساحت آن هفت هكتار و عمق آن بين سه تا هفت متر است. اين درياچه از ارزش هاي توريستي درون شهري بر خوردار است وبه لحاظ ويژگيهاي خاص خود مي تواندبه عنوان يكي از مراكز جذب توريست تبديل شود.ودر كنار اين درياچه امكانات تفريحي، شهربازي و چشم انداز زيبايي وجود دارد.

پل قلعه حاتم

پل قلعه حاتم

پل قلعه حاتم كه از جمله‌ي مجموع پل‌هاي تاريخي لرستان به حساب مي‌آيد، در حاشيه‌ي روستايي با همين ام در شمال استان لرستان قرار دارد. روستاي قلعه حاتم در شمال‌غربي شهر بروجرد و در مسير جاده‌ي بروجرد به اشترينان واقع شده است.بناي پل كه به اواخر عهد قاجاريه منسوب مي‌باشد، برخلاف پل‌هاي ديگر به خاطر تردد انسان نيست بلكه از آن به عنوان مسير هدايت آن از تپه‌ي مقابل به درون روستا و آبياري مزارع بالادست آن سوي دره استفاده مي‌شود.

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلك الافلاك بر بلنداي تپه اي باستاني و طبيعي، در مركز شهر خرم آباد واقع شده است. اين اثر ارزشمند داراي هشت برج دو حياط مستطيل شكل مي باشد. احتمالانام فلك الا فلاك در دوره قاجار بر آن اطلاق شده است. از بدو شكل گيري اين بناي عظيم و ديدني تا به حال داراي كاربريهاي سياسي ، نظامي ، خزانه سلطنتي ، مقر حكومتي ، پادگان نظامي ، زندان سياسي داشته است. اكنون نيز به عنوان موزه باستانشناسي، مردم شناسي وآزمايشگاه مرمت اشيا وچايخانه سنتي از آن استفاده ميشود . اين بناي كم نظير مربوط به دوره ساساني وبه شماره 883 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد در قلب بافت تاریخی و در مرکز قدیمی‌ترین محله و هسته اولیه شکل‌گیری شهر در کنار بازار تاریخی بروجرد واقع شده است.
این مسجد که به مسجد جمعه نیز شناخته می‌شود، مسجدی تاریخی و از بناهای معماری سرشناس در شهر بروجرد است. مسجد جامع بروجرد یکی از نخستین مسجدهای ساخته شده در ایران است که در قرن دوم تا سوم هجری در شهر بروجرد بنا نهاده شده است.

چشمه ها وسراب ها

چشمه ها وسراب ها

ازجمله مواهب طبيعي و اكوتوريستي در لرستان وجود چشمه هاوسرابهاي متعدد در سطح اين استان است.اين سرابها وچشمه ها شرايط مناسبي را جهت جذب جمعيت توريستي داخل استان وخارج از استان را در روزهاي تعطيل فراهم مي نمايد.

سراب هنام، سراب كهمان در الشتر،سراب چگني،كيو و چشمه هاي گلستان،گرداب دارايي در خرم آباد، سراب جانيزه، زرشكه، سفيد،زارم،كرتول،و چشمه‌هاي ونايي، دره‌خوني، هفت چشمه و اسل در بروجرد و اشترينان، سراب غارتمندر و گردكانك،ماهي چال، فرسيان، گايكان،سر دره،رود آب در اليگودرز، سراب چشمه و رودك در دو رود،و چشمه فلفلي در ازنا، اطراف برخي از اين چشمه ها و سرابها از پوشش گياهي نادري برخوردار بوده و در طول فصول مساعد شرايط مناسبي را جهت جذب گردشگران فراهم مي‌نمايد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14114s, 19q