عکس / سفر به خوزستان؛تماشاي هزاران سال زيبايي

۱۳۹۲/۱۲/۲۷ - ۱۲:۴۰ - کد خبر: 107338
عکس / سفر به خوزستان؛تماشاي هزاران سال زيبايي

سلامت نیوز : خوزستان با آب و هواي دل انگيز و وجود چشم اندازها و رويشگاه هاي طبيعي و آثار تاريخي كهن، يكي از مهم ترين و غني ترين استان هاي كشور از نظر برخورداري از جاذبه هاي گردشگري است به طوري كه هر ساله پذيراي بيش از 4 ميليون مهمان نوروزي است.
ويژگي هاي آب و هوايي، بهار زودهنگام و دلپذيري طبيعت، مردم خونگرم و مهمان نواز و آثار باستاني و تاريخي با قدمت چند هزار ساله از جمله جاذبه هايي است كه گردشگران را در ايام تعطيلات نوروزي به سوي خود فرا مي خواند.

شايد وقتي اسمي از خوزستان به زبان بيايد، تداعي كننده سرزميني گرم، داراي نخل و مردماني با چهره اي آفتاب سوخته باشد اما دعوت به ديدن قله كوه هاي پوشيده از برف ايذه، دامنه هاي سرسبز اطراف اين شهر، نرگس زارهاي وسيع بهبهان و دشت لاله هاي واژگون مسجدسليمان آنها را با ويژگي هاي منحصر به فرد طبيعت خوزستان آشنا مي سازد.

رودخانه کارون

رودخانه کارون

رودخانه پرپيچ و تاب كارون كه بر پهنه دشت وسيع خوزستان واقع است جلوه اي منحصر به فرد در طبيعت خوزستان دارد. خشكسالي و كم آبي اخير اين رود عظيم و ايجاد جزاير سنگي و پرواز پرنده ها در اين جزاير، زيبايي ويژه به كارون داده است. در ساحل كارون قايقرانان با قايق هاي كوچك خود و لنج هاي چوبي در اروندكنار هر ساله مسافران نوروزي را در دل اين رودها مي برند تا از عظمت و زيبايي آنها ديدن كنند. تالاب بين المللي شادگان، تالاب ميانگيران ايذه، بامدژ اهواز و هورالعظيم، چشمه هاي آب معدني گراب و گلگير، خوزستان را به يكي از مهم ترين مكان هاي گردشگري كشور تبديل كرده است.

کتیبه هاونقوش ایذه

کتیبه هاونقوش ایذه

ايذه، اين روزها با آب و هواي مساعدش گردشگران و مسافران را به خود مي خواند، مخصوصا كه آثار باستاني اين شهر، يادگاراني از دوران عيلاميان است يعني عصري كه اطلاعات ما درباره آن، بسيار قطره اي و اندك است.اگر ايذه امروز را از دريچه تاريخ كهن اش بنگريم و از فراز منطقه مقدس و باستاني «اشكفت» بر مناظر آن نظر بيفكنيم، درمي يابيم كه: بر مبناي كتيبه هاي كشف شده در اطراف اين شهر، نام باستاني اش «آياپير» بوده است. تا قبل از انجام شدن اكتشافات باستان شناسي روي منطقه «تپه مليان( »غرب مرودشت در فارس) و اثبات اين كه شهر باستاني «انشان»، پايتخت كوهستاني عيلاميان، در محل تپه مليان واقع بوده، بسياري از مردم محلي به ايذه با لهجه محلي «آنزان» يا همان انشان مي گفتند.

آياپير باستاني در مسير جاده اصلي (تجاري) مركز ايران به دشت خوزستان و شوش، بوده است و مهم ترين كتيبه هاي اين منطقه در زمان حكومت يك پادشاه محلي به نام «هاني» نقش شده كه در دوران نوعيلامي بر آياپير حكومت مي كرده. اين دوران، يكي از پرفراز و نشيب ترين دوران هاي حكومت عيلامي نو بوده است كه در آن، پادشاهان عيلام بعد از قرن ها زندگي تحت فرمان آشور و بابل، سعي در مستحكم كردن پايه هاي استقلال خود داشتند.

نقش هاي هاني در اين منطقه بسيار با نقش هاي سلطنتي عيلام ميانه شبيه هستند و كاملامشخص است كه منظور هاني در اين نقش ها نشان دادن نفوذ پيروزمندانه و اختيار كامل خود در اين قلمرو بوده است. بزرگ ترين مجموعه نقش ها در شرق ايذه و در نزديكي روستاي «كول فرح» واقع است. اين مجموعه شامل يك كتيبه به خط و زبان عيلامي نو و نقش خود هاني است كه در آن، هاني از فتوحاتش در كنار رود كارون براي آرام كردن شورشيان سخن گفته است.

كتيبه و نقش هاي «اشكفت سلمان

كتيبه و نقش هاي «اشكفت سلمان

اين مجموعه در كنار يك شكاف كوه به وسيله «شوترورو» وزير هاني، به وجود آمده است، در كنار مهم ترين كتيبه اين مجموعه كه حكايت از چگونگي «نقر» آنها دارد، نيم تنه يك مرد به سبك عيلامي ميانه جلب نظر مي كند. سر اين نقش در اوايل انقلاب در اثر برخورد گلوله «آر.پي.جي» تخريب شده و كتيبه نيز در اثر ضربات گلوله و خرابكاري هاي بازديدكنندگان (نظير كندن نام) تا حدي تخريب شد.دو نقش ديگر كه يكي نشان دهنده شوترورو و خانواده اش است و ديگر هاني و همسرش هوهين را نشان مي دهد، همه رو به مركز اشكفت نگاه مي كنند كه نشان دهنده قداست منطقه اشكفت در زمان هاي باستان است. اين منطقه حتي امروزه نيز در بين مردم محلي مقدس شمرده مي شود.نقش هاي مختلف ديگري نيز در اطراف ايذه وجود دارند كه اكثرا تكرار نقش ها و كتيبه هاي كول فرح كه بنا به دستور هاني كنده شده اند.

مسجدجامع خرمشهر،نمادمقاومت

مسجدجامع خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر یکی از تنها ساختمانهایی بود که در این شهر، پس از بازپس گیری به صورت نیمه سالم باقی مانده بود و همچنین چون این مسجد در زمان مقاومت [قبل از اشغال] مرکز فرماندهی و تدارکات و گردهمایی مدافعان شهر بود، لقب نماد مقاومت را به خود گرفت که در حال حاضر نیز بین بازماندگان جنگ و علاقمندان به تاریخ جنگ ایران وعراق به همین عنوان شناخته می‌شود.

مناطق جنگی استان خوزستان

شلمچه

شلمچه

منطقه مرزي شلمچه در منتها اله غرب خرمشهر واقع شده است و نزديك ترين نقطه مرزي به بصره مي باشد. شلمچه يكي از محورهاي هجوم دشمن در 31/6/59 به خرمشهر بود. در عمليات بيت المقدس اگر چه خرمشهر آزاد شد ولي با توجه به اهميت نظامي شلمچه، دشمن به سختي از آن دفاع كرد و آن را در اشغال خود نگه داشت و پس از آن، موانع، استحكامات و رده هاي دفاعي متعددي در اين منطقه ايجاد كرد. رزمندگان اسلام با اجراي عمليات كربلاي 5 در دي ماه 1365، اين مواضع را در هم شكستند و شلمچه را آزاد كردند.

طلائيه،سه راه شهادت

 طلائيه

حدود 45 كيلومتر از جاده اهواز را طي مي كنيد، به سه راهي اي بر ميخوريد به نام طلائيه، يك جاده فرعي شما را به سمت غرب تا نزديكي مرز ايران و عراق مي برد، درست در كنار مرز، پاسگاه طلائيه ناميده مي شود. اين منطقه يكي از محورهاي مهم عمليات هاي خيبر و بدر مي باشد و نيز كليدي براي حفظ جزاير مجنون. بعد از جنگ در اين مكان مقري جهت جستجوي پيكر مطهر شدا داير شد. در مكاني كه تعداد زيادي از شهدا كشف شد حسينيه اي به نام حسينيه حضرت ابوالفضل(ع) بنا شد كه اكنون ميزبان زائران كربلاي طلائيه مي باشد.

هويزه،محل شهادت شهیدعلم الهدی

هويزه

شهر هويزه در 10 كيلومتري جنوب غربي سوسنگرد، مركز يكي از بخش هاي دشت آزادگان است. دشمن در آغاز جنگ با اشغال شمال و شرق هويزه، عملا آن را محاصره كرد. در عمليات هويزه در 15/10/59 رزمندگان از اين منطقه نفوذ كردند و به محل استقرار دشمن در جنوب كرخه كور هجوم بردند و 800 نيروي عراقي را اسير كردند كه اين تعداد تا آن روز جنگ بي سابقه بود. اما با شروع پاتك هاي دشمن، نيروهاي خط مقدم عمليات كه گروهي از پاسداران هويزه، حميديه و اهواز و گروهي از دانشجويان پيرو خط امام بودند، در محاصره قرار گرفتند و تعدادي از آنان از جمله سيد حسين علم الهدي فرمانده سپاه هويزه به شهادت رسيدند. در طي عمليات بيت المقدس (ارديبهشت 61) منطقه هويزه آزاد شده و پيكر عزير اين شهدا در مكاني كه امروز به عنوان يادمان شهداي هويزه ميزبان زايرين مي باشد، كشف شد.

اروند كنار

 اروند كنار

يكي از بخش هاي شبه جزيره آبادان است كه در 48 كيلومتري جنوب شرقي آبادان و در انتهاي جاده آبادان-اروندكنار واقع شده است. اين منطقه شاهد يكي از موفق ترين و بزرگ ترين نبرهاي دوران دفاع مقدس مي باشد. در عمليات والفجر8 غواصان خط شكن شبانه از اروند گذشته، خط دشمن را شكسته و موفق به آزادسازي منطقه فاو شدند. اين عمليات ضربه مهلكي بر كمر ارتش بعث وارد آورد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.3525s, 19q