595 مصدوم در حوادث چهارشنبه آخر سال گذشته/ توصیه های اورژانس

۱۳۹۲/۱۲/۲۰ - ۱۰:۵۸ - کد خبر: 107483
595 مصدوم در حوادث چهارشنبه آخر سال گذشته/ توصیه های اورژانس

سلامت نیوز : حوادث آتش بازی و انفجار مواد محترقه در شب چهارشنبه آخر سال، یکی از دغدغه های مسئولین و خانواده است که متاسفانه رغم توصیه ها و هشدارهای دست اندرکاران امر، همه سال شاهد مصدومیت و بعضا کشته شدن برخی از هموطنان در جریان وقوع این حوادث هستیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ آرزو دهقاني مدیر روابط عمومي اورژانس كشور به آمار حوادث چهارشنبه آخر سال گذشته اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 1987 مورد حادثه مرتبط با آتش بازی شب چهارشنبه آخر سال گزارش شده است.

گزارشهای اورژانس کشور از آمار مصدومان شب چهارشنبه آخر سال، نشان می دهد بیشترین قشری که در این حوادث آسیب دیده اند در رده سنی 15 تا 24 سال قرار داشته اند. همچنین به لحاظ تفکیک جنسیتی نیز، جنس مذکر حدود 3.5 برابر جنس مونث آسیب دیده است. از همین رو، مسئولان و دست اندرکارا از والدین تقاضا دارند که در هنگام تهیه وسایل آتش‌بازی بی‌خطر فرزندانشان را همراهی نمايند.

والدین می بایست به این نکته توجه داشته باشند که در سال گذشته ترقه ، آتش و نارنجک بیشترین حوادث را ایجاد کرده اند. لذ، مواد آتش بازي (محترقه و انفجاري) را از محلهايي که مطمئن هستید، خريداري کنيد.

هميشه در مواقع آتش بازي جهت اطفاء حريق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتي الامكان جعبه کمکهای اولیه در دسترس باشد. مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشتی نیروی انتظامی و یا پلیس 110 اطلاع دهيد.

به گفته مدیر روابط عمومی اورژانس کشور، در سال گذشته 47.9 درصد حین بازی با مواد محترقه و 26.2 درصد در حین عبور به صورت عابر پیاده و یا حین تماشا دچار حادثه شده اند.

دهقانی با عنوان این مطلب که استفاده از مواد آتش بازي هرگز به طور کامل ايمن نيست، تاکید کرد: حوادث نه تنها ممکن است براي کساني که از آن استفاده مي کنند، رخ دهد، بلکه براي کساني که اين مواد را درست مي کنند نيز ممکن است اتفاق بيفتد. پس از مكانهايي كه از مواد محترقه در آن استفاده مي شود، دوري كنيد.

زخم، پارگي و بريدگي شايعترين نوع آسيب این حوادث بوده و سوختگي درجه يك و خراشيدگي و ساييدگي در رتبه هاي بعدي قرار داشتند. همچنین، بيشترين نواحي آسيب بدن به ترتيب دست (38.3 درصد) و چشم (23.7 درصد) بوده است.

دهقانی در ادامه چند توصیه ایمنی برای هموطنان داشت و افزود: شما مي توانيد از عينكهاي محافظ يا حداقل عينكهاي طبي خود استفاده كنيد و حتی الامکان در منزل بمانید. بقاياي مواد آتش بازي را سريعا جمع آوري نکنيد. حتما 15 تا 20 دقيقه صبر کنيد. بعد آن را جمع آوري کرده و در يک سطل محتوي آب بريزد و سپس دفع کنيد. در صورت امکان يک شيلنگ آب در نزديکي محوطه آتش آماده گردد تا در صورت لزوم، بتوان از آن استفاده نمود. حتما قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شويد.

وی از کودکان و نوجوانان به عنوان اقشار آسيب پذير نام برد و گفت: استفاده از اين مواد توسط آنان خطرات جدي به همراه داشته و سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت. از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،‌ زير زمين،‌ محل كار و... جلوگیری كنيد.

دهقانی همچنین چند توصیه دیگر داشت و افزود: از حمل مواد محترقه و آتش گير و انفجاري حتي به مقادير بسيار کم، در جيب لباس و کيف جداًً خودداري کنيد. مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را به طرف افراد ديگر پرت نکنيد. هيچگاه مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را در ظروف شيشه اي يا فلزي قرار ندهيد، زيرا در صورت انفجار ذرات شيشه يا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جاني خواهد شد. هيچگاه از الکل براي آتش گيري مواد استفاده نکنيد.از آتش زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال آن چه در واحدهاي مسکوني و چه در معابر ، کوچه و خيابان خودداري نماييد.از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روي درخت ها، بام و بالکن منازل كه از عوامل عمده بروز آتش سوزي است، خودداري كنيد.

از ريختن مواد سريع الاشتعال مانند نفت، بنزين و غيره بر روي مواد آتش گير خودداري شود. از قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپري، حشره کش ها و... بر روي آتش خودداري شود. از سوزاندن وسايلي چون کپسول گاز، لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش‌زا نظیر بنزین، الکل، کاربیت و مانند آن خودداری نماييد. از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست‌های برق یا ایستگاههای تقلیل فشار گاز و پارکینگهای عمومی پرهیز كنيد. از برپایی آتشهای حجیم و غیرقابل مهار خودداری كنيد.

به گفته مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور، آسيبهاي ناشي از حوادث چهارشنبه سوري سال گذشته منجر به اعزام تيمهاي امدادي اورژانس 115 بر بالين 595 نفر از هموطنان شد كه تکنسینهاي اورژانس پیش بیمارستانی 189 نفر از مصدومين را در محل درمان و پس از ارائه خدمات پزشکی به مصدومان، 403 نفر را جهت دریافت مراقبتهای تخصصی بیشتر به مراكز درمانی منتقل نمودند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53411s, 18q