هشدار يک مسوول

80 درصد پيازها نيترات دارند

۱۳۹۲/۱۲/۲۳ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 107668
80 درصد پيازها نيترات دارند

سلامت نیوز: نتايج بررسي‌ها نشان داده، ميزان آلودگي از گزارشات مختلف متفاوت است.پيازها صفر درصدشان بدون نيترات، 15 درصدشان داراي نيترات در حد مجاز، 80 درصدشان آلوده و5 درصدشان در آستانه آلودگي به نيترات بودند.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر رحمت‌ا... حافظي،رييس کميسيون سلامت محيط‌زيست و خدمات شهري شوراي شهر در هفته نامه سلامت نوشت: پايش مواد غذايي از اواخر سال 90 شروع و در هر فصل يک‌بار به‌وسيله شهرداري درمورد محصولات کشاورزي اعم از سيب‌زميني، پياز، خيار، گوجه‌فرنگي و مرغ در ميادين ميوه و تره‌بار انجام‌مي‌شود و بيانگر کل محصولاتي است که از مناطق مختلف کشور وارد تهران مي‌شود و نتايج آن فقط مربوط به محصولات کشاورزي ميادين ميوه‌وتره‌بار نيست...

در اين پايش، سلامت محصولات کشاورزي از نظر وجود سرب، نيترات، کادميوم و باقيمانده سموم سنجيده‌ مي‌شود. نتايج بررسي‌ها نشان داده، ميزان آلودگي از گزارشات مختلف متفاوت است. مثلا، نتايج آزمايش‌ها در زمستان سال 91 نشان داد 55 درصد سيب‌زميني‌ها بدون سرب هستند، 33 درصد در حد مجاز سرب دارند و 10 درصد آلوده و 1 درصد در آستانه آلودگي‌اند. پيازها هم30 درصد بدون سرب بودند، 57 درصد درحد مجاز سرب داشتند و 5 درصد آلوده بودند، 8 درصد در آستانه آلودگي بودند. پيازها صفر درصدشان بدون نيترات، 15 درصدشان داراي نيترات در حد مجاز، 80 درصدشان آلوده و5 درصدشان در آستانه آلودگي به نيترات بودند. ميزان نيترات سيب‌زميني‌ها نيز به اين صورت بود؛ صفر درصد بدون آلودگي، 65 درصد آلودگي درحد مجاز، 35 درصد آلوده و صفر درصد در آستانه آلودگي.

علاوه بر اين، ميزان نيترات انواع سبزي‌ها هم صد درصد در حد مجاز برآورد شد. مثلا همه کاهوها در حد مجاز نيترات دارند.

سلامت ميوه‌ها از نظر باقيمانده سموم و فلزات سنگين هم ارزيابي شد. نتايج نشان داد مثلا 67 درصد طالبي‌ها نيترات در حد مجاز دارند و 33 درصد آلوده بوده‌اند،
12 درصد هندوانه‌ها هم نيتراتشان در حد مجاز و 88 درصدشان نيز آلوده گزارش شدند. نتايج بررسي‌ها در تابستان 91 نشان مي‌دهد باقيمانده سموم و آفت‌کش‌ها ميوه در گيلاس بدين‌صورت بوده است؛
83 درصد آن بدون باقيمانده سموم، 14 درصد با آلودگي در حد مجاز و 3 درصد آلوده. سيب‌هاي درختي نيز 90 درصد بدون باقيمانده سموم، 8 درصد درحد مجاز و 2 درصد آلوده بودند. علاوه بر اينها، گزارش شد متاسفانه ميزان سرب در مرغ‌ها 48 درصد بيش از حد مجاز است.

اوايل کار شورا، اين گزارش در جلسات علني مطرح شد و نمايندگاني از وزارت جهاد کشاورزي، بازرگاني و بهداشت و درمان براي بررسي اين موضوع دعوت شدند. مشکل اصلي اين است که مشخص نيست اين محصولات در کجا توليد مي‌شوند چون در مبادي ورودي تهران، نمونه‌برداري از محصولات کشاورزي انجام و ميزان باقيمانده سموم مشخص مي‌شود و مي‌دانيم هر محصول از کدام شهر وارد تهران شده، اما مزرعه‌اي که توليد‌کننده محصول بوده، قابل‌شناسايي نيست بنابراين اولين اقدام اين است که محصولات کشاورزي از مبدا بارکد‌گذاري و بعد وارد تهران شود. ما از وزارت بازرگاني خواستيم محصولات کشاورزي را بارکدگذاري کند و مزارع با بارکد مشخص محصولاتشان را تحويل دهند تا مشخص شود کدام مزرعه محصولات آلوده توليد مي‌کند و بتوانيم آلودگي را برطرف کنيم.

از طرفي، برخي مزارع اطراف تهران با آب فاضلاب تصفيه نشده آبياري مي‌شوند و به همين دليل سبزي‌ها آلوده هستند ولي همه مزارع اين‌گونه نيستند. اگر بخواهيم بدانيم ميزان آلودگي در کدام فصل سال بيشتر است، بايد ابتدا علت آلودگي مشخص شود، آموزش نديدن کشاورز يا مصرف بيش از حد مجاز کودهاي شيميايي، ازت و اوره، سمپاشي مزارع در نزديکي زمان برداشت (45 روز قبل از برداشت نبايد مزارع سمپاشي شود چون در غير اين صورت، محصولات برداشت‌شده آلوده به سم خواهد بود) مي‌تواند از عواملي باشد که محصول نهايي را آلوده مي‌کند. بعد از تعيين علت آلودگي، مي‌توانيم بفهميم که در چه فصلي آلودگي بيشتر است. شستشوي 4 مرحله‌اي ميوه و سبزي بخشي از آلودگي ناشي از سموم و آفت‌کش‌ها را از بين مي‌برد. برخي محصولات کشاورزي مانند سيب درختي هم با مواد نگهدارنده‌اي مثل ترکيب‌هاي پارافين آغشته مي‌شوند که حتي اگر چاقو روي پوست آن بکشيم، اين پارافين‌ها روي چاقو قابل مشاهده است بنابراين با شستشو مي‌توان بخشي از آلودگي ناشي از ترکيبات غيرخوراکي را از بين برد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.41843s, 19q