جلوه های زیبای سیستان و بلوچستان

از قدیمی ترین شهر جهان دیدن کنید

۱۳۹۲/۱۲/۲۸ - ۱۲:۳۵ - کد خبر: 107942
از قدیمی ترین شهر جهان دیدن کنید

سلامت نیوز :جلوه های زیبا و دیدنی استان، از دریای عمان تا دریاچه هامون در فصول مختلف، تنوعی دل انگیز را همراه دارد. یادگارهای تاریخی، سرسبزی ها و سربلندی های درختان خرما و قامت بلند و صبور تفتان اینک پذیرای علاقه مندانی خواهد بود تا طبیعت بکر و شرایط منحصر به فردش را دریافته و از تنوع آن کسب فیض و لذت نمایند.

جاذبه های گردشگری ودیدنی سیستان وبلوچستان

رودخانه هيرمند

رودخانه هيرمند

زندگي در سيستان هميشه به آب اين رودخانه بسته بوده است . رودخانه هيرمند پس از طي 1100 كيلومتر در مسير بارها تغيير مصب داده و باعث شكل گيري شهر هاي متعدد شده است . در اوستا از آن به نام هتومنت ياد شده است بقاياي سدهاي ساخته شده بر روي آن و سدهاي جديد از جاذبه هاي منطقه است.

درياچه هامون

دریاچه هامون

اين تالاب كه به عنوان هفتمين تالاب دنيا مي باشد نقش بسيار زيادي در اكوسيستم منطقه دارد باعث اعتدال هوا گشته و تاثير مستقيم در معيشت مردم دارد (شكار،ماهيگيري،دامداري و حصير بافي) داراي چشم انداز طبيعي زيبا و حيات وحش مناسب است. بزرگترين پهنه آب شيرين ايران و خاور ميانه در مواقع پرآبي است كه به سه قسمت هامون پوزك در شرق،هامون صابوري در شمال و هامون هيرمند در غرب دشت سيستان تقسيم مي شود در اوستا از آن به نام كيانسه درياچه مقدس ياد شده است.

تفتان

تفتان

تفتان تنها آتشفشان نيمه فعال در جنوب شرق ايران در فاصله 50 كيلومتري شمال شرقي شهرستان خاش با تصاعد بخارآب و گوگرد است در واقع اين كوه نعمتي براي اين منطقه محسوب مي شود.كوه تفتان كه 3941 متر از سطح دريا ارتفاع دارد در وضعيت آب و هوايي منطقه تاثير به سزايي گذارده است . اطراف اين كوه پوشش گياهي فراواني از جمله گياهان دارويي و خوراكي و ... را داراست. چشمه هاي اب معدني گرم و سرد، دامنه هاي زيبا و درياچه اي بر فراز كوه هر ساله تعداد زيادي از كوهنوردان و گردشگران داخلي و خارجي را از دور و نزديك به خود جذب مي كند. اين جاذبه طبيعي داراي قله هاي متعددي است. قله آتشفشان آن معروف به چهل تن در منتهي اليه جنوب شرق كوه قرار دارد و داراي دو دهانه آتشفشان اصلي است . كوه تفتان در فرهنگ عامه مردم بومي منطقه جايگاه ويژه اي دارد.

دیدنی های چابهار

چابهار

جنوبی ترين شهرستان بلوچستان است كه در فاصله 761 كيلو متري زاهدان قرار دارد. اين شهر در زمان های قديم " تيس" نام داشته كه در حال حاضر خرابه هاي آن در 5 كيلو متري چابهار امروزي به جاي مانده است. بندر تيس در آن ايام اهميت و اعتبار فراوان داشت و يكي از مراكز مهم تجاري كرانه هاي درياي عمان بود، ولي در قرن گذشته در اثر كم توجهي از رونق آن كاسته شد. در سالهاي پس از انقلاب به علل مختلف ، بيش از پيش مورد توجه قرار گرفت . اينک بندرچابهار اهميت سوق الجيشي ممتازي دارد و در حال حاضر يكي از مناطق آزاد تجاري ايران محسوب مي شود .

آتشکده کرکویه سیستان وبلوچستان

آتشکده کرکویه سیستان وبلوچستان

آتشکده کرکویه با کرکوشاه، این آثار و همچنین آثار تخته پل در میان کنگی شهرستان زابل ، در غرب روستای خمک و هشت کیلومتری تپه منطقه شهرستان و در میان زمین های باتلاقی سیستان و نزدیک مرز ایران با افغانستان قرار دارد. تخته پل، پل آجری بوده است که به نوشته استخری، راه زرنک (سیستان) و هرات را به هم متصل می‌کرده است.

شهرسوخته

شهرسوخته

شهر سوخته نام بقایای شهری باستانی است که در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است . این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال ‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند .

شهری که گفته می ‌شود پیشرفته‌ ترین شهر جهان قدیم بوده است و حتی بسیار پیشرفته ‌تر از شهر کرت که سینوهه در کتاب خود از آن یاد کرده است . به اعتقاد برخی باستان ‌شناسان اگر بخواهیم به معنای کامل و دقیق شهر توجه کنیم ، این شهر را باید قدیمی ‌ترین شهر دنیا دانست چرا که معدود شهر ‌های پیش از آن ، از نظر امکانات و اصول شهرنشینی با آن قابل مقایسه نیستند .شهر سوخته دارای تشکیلات منظم و مرتبی بوده است . آثار باقی مانده نشان دهنده این امر است که در این شهر طی هزاره سوم پیش از میلاد ، دارای یک نظام مرتب و منظم آبرسانی ، تخلیه فاضلاب و دانش پزشکی بوده تا آن حد که پزشکان این شهر نه تنها از فنونی چون شکسته‌ بندی آگاه بوده ‌اند ، بلکه می ‌توانسته ‌اند به اجرای اعمال شگفت‌ انگیز جراحی مغز دست بزنند .

قلعه مچی

قلعه مچی

قلعه مچی ، مقر و کاخ خاندان رئیسی ، فرمانروایان جنوبی سیستان می ‌باشد که از خشت و گل ساخته شده است . این قلعه و بنا های وابسته به آن در سه کیلومتری شرق حوضدار سیستان و ۶ کیلومتری شهر سوخته و ۷۰ کیلومتری جنوب غربی زابل قرار دارد .

كوه خواجه
كوه خواجه
تنها عارضه دشت سيستان مي باشد كه به وسيله مواد آتشفشاني سخت در 30 كيلومتري غرب زابل وسط درياچه هامون شكل گرفته و داراي 609 متر ارتفاع مي باشد.
سواحل درياي عمان

سواحل درياي عمان
در كناره هاي درياي عمان صخره هاي بزرگي در اثر پيشروي آب دريا و فرسايش سنگ هاي رسوبي به وجودآمده كه چشم اندازي زيبا را خلق نموده است اين بخش از سواحل را به خصوص به هنگام غروب مي توان به عنوان يكي از ديدني ترين سواحل جنوبي ايران نام برد چرا كه ديواره هاي صخره اي و مناظر دلنشين كه در برخي جاها خزه ها و ديگر روييدني هاي سبزفام دريايي آن را زينت بخشيده اند مانند آكواريمي طبيعي با انواع ماهي هاي رنگين ، بيننده را به شگفتي وا مي دارد.

چشمه آبگرم بزمان
چشمه آبگرم بزمان

در شهرستان ايرانشهر9چشمه آبگرم معدني وجودداردكه معروفترين آن ها چشمه آبگرم بزمان است .اين چشمه در بخش بزمان درفاصله 100كيلومتري شمال غربي ايرانشهرواقع شده است .چشمه آبگرم از شكاف سنگ هاي بيرون مي آيد،علت گرمي آب فعاليت هاي آتشفشان است كه دماي آب 5/35 درجه است

ایرانشهر

ایرانشهر

ایرانشهر قدیمی ترین شهر بلوچستان و بزرگترین شهر منطقه مکران و پایتخت قدیم آن بوده است.در شهرستان ایرانشهر قلعه ناصری متعلق به دوره قاجاریه، قلعه بمپور با قدمتی از دوره ساسانی، قلعه دامن، قلعه پیشین متعلق به دوره اسلامی، قلعه چهل دختر، قلعه سرباز و قلعه اسپیدژ واقع در مسیر بزمان- دلگان از جمله اثار باستانی است که نظر بسیاری از مسافران و گردشگران را به خود جلب می کند.

تمساح پوزه كوتاه :( گاندو)

تمساح پوزه كوتاه :( گاندو)
اين جانورباقي مانده اي است ازرسته كروكوديل هاكه خزندگاني بوده انددردوران فروزئين كه 225 تا265 ميليون سال قبل مي زيسته اند.آنهادرطول 65 ميليون سال گذشته تغييراتي اندكي يافته اند.درايران تنهاناحيه زيست اين گونه،منطقه حفاظت شده باهوكلات درجنوب استان سيستان وبلوچستان مي باشدمردم محلي به آن گاندومي گويند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.58407s, 19q