کليد طلايي پيشگيري از سرطان در طب سنتي

۱۳۹۳/۰۱/۱۸ - ۱۴:۵۴ - کد خبر: 108697
کليد طلايي پيشگيري از سرطان در طب سنتي

سلامت نیوز: سرطان جزو بيماري هاي پيچيده و پيشرونده اي است که در همه رده هاي سني، با هر ميزان تحصيلات و درآمد ديده مي شود و افزون بر پيامدهاي ناگوار، بار مالي سنگيني را بر خانواده ها، دولت و نظام سلامت تحميل مي کند. به همين دليل، بررسي جامع و ارائه راهکارهاي مناسب براي پيشگيري و درمان اين بيماري ضروري است. از طرفي به نظر مي رسد که پيشگيري از بيماري سرطان به مراتب راحت تر و کم هزينه تر از درمان آن است.

سوالي که پيش مي‌آيد اين است که چگونه با شرايط فعلي زندگي، رژيم هاي غذايي، آلودگي هاي مختلف، افزودني هاي خوراکي، فست فودها و ... مي‌توان از سرطان پيشگيري کرد. اين سوال را با يکي از محققان حوزه طب سنتي و گياهان دارويي درميان گذاشتيم که ماحصل اين گفت‌وگو، مطالب مفيد و جالبي است که مطالعه آن را به شما خوانندگان عزيز پيشنهاد مي کنيم. مهندس فهيمه نبي کارشناس ارشد گياهان دارويي و دانشجوي دکتراي اين رشته مي گويد: طبق ديدگاه طب سنتي، وقتي رسوبات در داخل خون افزايش مي يابد احتمال بروز سرطان در فرد افزايش پيدا مي کند. به احتمال زياد سرطان در گذشته هم وجود داشته است اما از زماني که آگاهي بشر به حدي رسيد که علت مرگ و مير و بيماري هاي ناشناخته را کشف کرد، مشخص شد که علت سرطان تغذيه اي است. در واقع از زماني که افراد سعي کردند غذاهاي خود را تغيير دهند، تنوع طلب شدند و به سراغ غذاهايي رفتند که باطبع و مزاجشان سازگاري نداشت، سرطان شيوع بيشتري يافت.


به عنوان مثال ما در اقليم خراسان چهار فصل سال را داريم و مي‌توانيم از ميوه هاي چهارفصل کشور [اقليم] خودمان در زمان مناسب استفاده کنيم. اما ميوه هاي استوايي متناسب با شرايط اقليمي ما نيست يا آويشن اروپايي مخصوص اروپايي هاست درحالي که آويشن شيراز يا خراسان براي ما مناسب است، کما اين که با بررسي مواد موثره گياهان دارويي، عطر، طعم و بوي آن ها به خوبي تفاوت ها مشخص مي شود. مصرف موادغذايي که با اقليم ما تناسبي ندارد به ويژه اگر در فصل خودش استفاده نشود، باعث افزايش رسوبات در خون و شيوع بيماري سرطان مي شود. به همين دليل است که حضرت امام‌علي (ع) مي فرمايند: «داوو مرضاکم به اقاقير بلادکم»
بيماري هاي خود را با گياهان منطقه خودتان درمان کنيد.
اين نکته نشان مي دهد که انسان ها در اقليم هاي خاص دچار بيماري هاي خاصي مي شوند و از طرفي گياهاني که در آن اقليم رشد مي کند مواد موثره مورد نياز براي درمان را دارد که در گياهان خارج از آن اقليم، اين ويژگي کمتر ديده مي شود.


دلايل شيوع سرطان

1. ژنتيک ؛ درباره دلايل ابتلا به بيماري ها بايد گفت هميشه درصدي از آن مربوط به ژنتيک است؛ يعني حدود ۵ تا ۲۰درصد بيماري هايي که به آن مبتلا مي شويم زمينه ژنتيکي دارد اما اين بدان معنا نيست که وقتي ما استعداد بيماري را داريم حتماً به آن مبتلا مي شويم، بلکه عوامل ديگر مانند تغذيه، عوامل محيطي، ميزان فعاليت جسمي ، تنش هاي عصبي و ... نيز موثر است.


2. تغذيه؛ براساس ديدگاه طب سنتي، بايد براساس طبع و مزاجمان غذاي مناسب انتخاب کنيم. استفاده فراوان از شيريني جات، غذاهاي حاوي روغن هاي اشباع (جامد) و سرخ کردني، فست‌فودها، نگهدارنده ها و رنگ هاي مصنوعي باعث افزايش رسوبات و راديکال هاي آزاد در بدن شده و باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان خواهد شد. جالب است بدانيم مصرف شيريني جات، شکلات ها ، کيک ها و غذا هاي شيرين باعث مي شود. سلول هايي که مستعد سرطان هستند با مصرف قند بهتر مي‌تواند بافت هاي ديگر بدن را آلوده کند، يعني توان تکثير بيشتري را پيدا خواهد کرد.


3. غلبه خلط سودا و صفرا: افزايش رسوبات در خون، کبد و طحال بدون اينکه بدن توانايي تصفيه و سم زدايي اين رسوبات و راديکال هاي آزاد و سرگردان را داشته باشد باعث آسيب جدي به بافت ها و ارگان هاي داخلي بدن و باعث تحريک، تقسيم و تکثير سلول ها شده و بافت هاي سالم را نابود مي کند.


4. ضعف سيستم ايمني؛ امروزه با اين که تنوع غذايي زياد شده اما سيستم ايمني افراد ضعيف تر شده است؛ موضوعي که سازمان بهداشت جهاني (WHO)نيز به آن اشاره کرده است.جالب است بدانيد که علت آن را هم استفاده نکردن از غذاهاي گياهي مي داند. سيستم دفاعي ضعيف باعث مي شود بدن ما در برابر عفونت ها کارايي نداشته باشد.
نکته: مردم از غذاهاي گوشتي بسيار بيشتر از غذاهاي گياهي استفاده مي کنند و بعضي در کنار استفاده از غذاهاي گياهي، سعي مي کنند از گوشت هم استفاده کنند. در اين موارد بايد گفت اين رژيم چندان کارآيي ندارد بلکه بايد هفته اي چند بار تنها از غذاهاي گياهي و بدون گوشت استفاده کرد. اين کار باعث مي شود سيستم دفاعي بدن تقويت شود. در ضمن بدن فرصت بازسازي و رسوب زدايي پيدا خواهد کرد.


5. استرس؛ استرس و تنش هاي عصبي باعث شده است سن ابتلا به سرطان کاهش يابد. روان شناسان معتقدند که جوانان ما تصويري از کمال در ذهن مي سازند که قالب مناسبي قرار ندارد، به همين دليل جوان از آن چه هست احساس رضايت نمي کند. اضطراب و استرس ناشي از اين امر باعث کاهش کارآيي سيستم ايمني و قدرت دفاعي بدن مي شود؛ اين عامل در کنار تغذيه نامناسب و در صورت داشتن استعداد ژنتيکي، زمينه ساز بروز سرطان است. محققان اعلام مي‌دارند استرس‌ها و فشارهاي محيطي و دروني باعث افزايش ابتلا به سرطان معده در آقايان و سرطان سينه در خانم ها مي شود.


6. مصرف الکل، مصرف دخانيات و هواي آلوده
نکته: سرطان از طريق بافتها، دستگاه لنفاوي و خون گسترش مي يابد.
تومورهاي خوش خيم و بدخيمموضوع تفکيک تومورهاي خوش خيم و بدخيم تخصصي است و به طبع و مزاج و محيط زندگي فرد بستگي دارد. به عنوان مثال، افرادي که در مناطق سرد و مرطوب زندگي مي کنند به دليل گردش خون ضعيف، سيستم ايمني ضعيف تري دارند پس استعداد ابتلا به تومورها را دارند که از نوع خوش خيم است.
در اين شرايط مي توان با تقويت سيستم ايمني و دستگاه گردش خون، از بروز اين بيماري پيشگيري کرد. اما افرادي که در اقليم گرم و خشک زندگي مي کنند، ممکن است به دليل افزايش رسوبات و راديکال هاي آزاد دچار توموري شوند که معمولاً از نوع بدخيم است. البته اين مسئله عموميت ندارد و بايد محققان حوزه طب سنتي ما تحقيقات گسترده تري را انجام دهند.
تشخيص به موقع

وي مي‌افزايد: به طور کلي تشخيص بيماري ها براساس طب سنتي آسان تر است. طب سنتي براساس اصل پيشگيري روش هاي خود را ارائه مي‌دهد بدين ترتيب که با شناخت طبايع چهارگانه و علايم آن، مي توان افراد مستعد به سرطان را شناسايي کرد. به عنوان مثال نوجواني که طبعش سود است، استعداد ابتلا به سرطان را در سال هاي آينده دارد، با شناسايي و تغيير مزاج وي و رسوب زدايي و تقويت دستگاه لنفاوي مي توان اين زمينه را از بين برد؛ اين کار بسيار راحت تر از درمان اين بيماري است. دانشمندان مي گويند از استحاله غذا در بدن طبايع مختلف به وجود مي‌آيد و کسي که با تغذيه نادرست باعث غلبه سودا در بدن شده با تغيير تغذيه و اصلاح سبک زندگي خود مي تواند مزاج خود را تغيير دهد. در حالي که در طب جديد، ما بايد منتظر بروز علايم بيماري باشيم که اين علايم با گذشت زمان ظاهر مي‌شود زيرا سرطان جزو بيماري‌هاي مزمن است که اندام هاي رئيسه بدن را درگير مي کند و در ابتدا علايمي از خود بروز نمي دهد اما با پيشرفت بيماري فرد دچار علايمي مانند تب بدون علت، به هم ريختگي عصبي، التهاب غيرمعمول، سردرد بدون علت و اشکال در بلع، التهاب و عفونت، لاغري بدون دليل و بي اشتهايي مي شود که به انجام آزمايش نياز پيدا مي کند و تازه در اين مرحله مشخص مي شود که بيماري پيشرفت زيادي کرده است. اما پيش بيني ابتلاي افراد به سرطان براساس طبع و مزاج آنها امري ساده است و طبيب با کنترل طبع و مزاج بيمار، مانع تمايل طبع وي به سمت غلبه سودا مي شود.
يکي از نقاط قوت طب سنتيدر اين جا بد نيست به اين نکته اشاره کنيم که بيماري ها را مي‌توان به دو دسته حاد و مزمن تقسيم بندي کرد. بيماري حاد با علايمي همراه است که به درمان اورژانسي نياز پيدا مي‌کند ولي در بيماري مزمن به تدريج لايه هاي مرکز سم زداي بدن يعني کبد و دستگاه لنفي تحت تاثير قرار مي گيرد و خون سنگين و عملکرد قواي رئيسه بدن مختل مي شود که البته علامتي ندارد. خوشبختانه در طب سنتي مي توان بيماري هاي مزمن را تشخيص داد و تا قبل از اين که دير شود، براي درمان آن چاره اي انديشيد.


پيشگيري

به جرات مي توان گفت تا سبک زندگي ما اصلاح نشود، هيچ چيزي به سامان نخواهد شد و يکي از دلايلي که نسل امروز به دنبال اصلاح سبک زندگي نيست، ناآگاهي است.تغيير و اصلاح سبک زندگي تنها با منع کردن ميسر نمي شود بلکه نسل جوان بايد بداند که به عنوان مثال وقتي آدامس مي‌جود يا تخمه مي شکند، به کبدش آسيب مي رساند و اگر به همين روال ادامه دهد به دليل ضعيف شدن سيستم دفاعي،هر نوع ميکرو ارگانيسم بيماري زا ممکن است به بدن راه يابد.اصلاح سبک زندگي شامل همه رفتارها و عادت ها از جمله خوابيدن، ساعت خواب و غذاخوردن، نحوه غذاخوردن، فعاليت جسمي و اصلاح روش هاي آشپزي و ... مي شود. پيامدهاي مصرف بي رويه فست فود در سال هاي آينده مشخص مي شود. امروزه وضعيت سلامت به قدري نامطلوب شده است که مجبوريم از بين بد و بدتر، بد را انتخاب کنيم يعني اگر قبلاً گفته مي شد گوشت کمتر مصرف کنيد حالا بايد بگوييم گوشت بخوريد اما فست فود مصرف نکنيد ...!
در بروز سرطان، کدام کفه ترازو سنگين تر است ژنتيک يا سبک زندگي؟محققين و دانشمندان بزرگ ما امروزه به اين نتيجه رسيده اند که سرطان را يک بيماري فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي معرفي کنند يعني سبک زندگي ناسالم در بروز بيماري سرطان آن قدر تاثيرگذار است که مي توان گفت افرادي که زمينه ژنتيکي ابتلا به سرطان را دارند اما سبک زندگي سالم را انتخاب مي کنند نسبت به افرادي که استعداد اين بيماري را ندارند اما سبک زندگي شان ناسالم است، کمتر به سرطان مبتلا مي شوند.


کليد طلايي پيشگيري از سرطان

سوالي که مطرح مي شود، اين است که ما از خطرات استفاده از موادغذايي سرطان زا، سيگار، امواج، آلودگي آب، فست‌فودها، رنگ هاي خوراکي و ... آگاهي داريم. اما چگونه مي توانيم از خطرات آن رهايي يابيم، اطراف ما مملو از عوامل خطر است، چه بايد کرد؟ در پاسخ به اين سوال بايد گفت اگرچه قرارگرفتن در معرض بعضي از آلودگي ها، امري اجتناب ناپذير است ونمي‌توان آن را به طور کامل از زندگي حذف کرد، اما روش‌هايي وجود دارد که مي توان با به کارگيري آن، از انباشت سموم در بدن جلوگيري کرد. به عنوان مثال مي توان آدامس نخورد، اگر قرار است غذايي از بيرون منزل تهيه کنيم ظرف مناسب تهيه کنيم تا مجبور نباشيم غذا را براي چند ساعت در ظروف يکبار مصرف نگه داري کنيم، مي توانيم خودروي خود را براي مسيرهاي کوتاه از پارکينگ خارج نکنيم؛ اگر گوشت تهيه کرده ايم آن را همراه چند شاخه رزماري يا آويشن، تخم گشنيز بپزيم تا اطمينان حاصل کنيم که سموم گوشت تا حدي گرفته شده است و بعد از پختن، سبزي را از ظرف بيرون بياوريم و ...
علاوه بر رعايت اين موارد، يکي از کارهاي کمک کننده استفاده از دمنوش هاي سم زداست تا سمومي که در طول روز در بدن ما جمع شده است، دفع شود. مصرف دمنوش، اجازه تجمع سموم را در بدن نمي دهد به عنوان مثال اگر شما دارويي مانند پني سيلين يا آموکسي سيلين مصرف کرده ايد يا ماده غذايي خورده ايد که باعث انباشت سموم در بدن مي شود با مصرف دمنوش مي توانيد اين سموم را از بدن دفع کنيد.


ابتلا به بيماري

اين پژوهشگرمي‌افزايد:در ابتدا بايد به اين نکته اشاره کرد که استفاده از گياهان دارويي گاهي جنبه درمان کننده و گاهي جنبه مکمل درمان دارد و گاهي مي توان آن را جايگزين درمان شيميايي کرد. البته در مورد بيماري سرطان بايد گفت وقتي اين بيماري شدت يافته است و بيمار بايد شيمي درماني يا راديوتراپي شود، ديگر هيچ درمانگر طب سنتي اجازه ندارد بيمار را منع و او را معطل کند؛ بلکه بايد بعد از اين که بيمار درمان هاي ضروري را براي کاهش خطر انتشار بيماري دريافت کرد، در فرصت مناسب با تجويز داروهاي گياهي و روش هاي طب سنتي به بهبود وي کمک کرد. اين موضوع به اين دليل مطرح مي شود که داروهاي گياهي دير جذب است و به درمان دير پاسخ مي دهد، درحالي که بيمار مبتلا به سرطان نياز به درمان هاي اورژانسي دارد. در مواردي هم داروهاي شيميايي با داروهاي گياهي تداخل پيدا مي کند. بنابراين بايد براي درمان سرطان، متخصصان طب جديد و طب سنتي با يکديگر هماهنگ باشند تا هم بيمار و هم درمانگر خسته نشود و درمان ها نتيجه مطلوب به همراه داشته باشد.


در حال حاضر با بعضي از پزشکان بيماري هاي زنان، اين همکاري انجام مي شود اما در ساير رشته ها شايد به دليل نداشتن اطلاعات اين همکاري کمتر ديده مي شود. معمولاً بعد از تشخيص سرطان پزشک دوره درماني براي بيمار در نظر مي‌گيرد که ۶ماه طول مي کشد. بعد از اتمام اين دوره، دوره۶ ماهه استراحت وجود دارد و بعد از آن ممکن است بيماري دوباره عود کند. اين زمان، زمان طلايي براي استفاده از گياهان دارويي است. در طول دوره ۶ماهه اول، بيمار داروهاي شيميايي را دريافت کرده که در کبد تجمع يافته است.با داروهاي گياهي مي توان اين سموم را از بدن دفع کرد، علاوه بر آن، استفاده از گياهان دارويي به بيمار کمک مي کند که به داروهاي شيميايي وابستگي پيدا نکند زيرا اگر بيمار به داروهاي شيميايي وابسته شود، بايد در مرحله بعد براي تاثيرگذاري بيشتر دوز دارو را افزايش داد.همچنين تقويت جسمي، تقويت جداره سلولي، کاهش تقسيمات سلول هاي سرطاني، از جمله نتايج سودمند استفاده از طب سنتي و گياهان دارويي است.تحقيقات زيادي در اين زمينه انجام شده است مانند اثرات ضد سرطان سياهدانه، هميشه بهار، چاي سبز، جوي دوسر و زنجبيل.
دمنوش هاي گياهيدر استفاده از دمنوش هاي گياهي براي پاکسازي بدن بايد نکاتي را رعايت کرد؛ وقتي صحبت از گياهان دارويي مي شود ناخودآگاه برخي افراد نسبت به مصرف آن مقاومت مي کنند، بنابراين بايد در قالب چاي يا دمنوش آن را وارد برنامه غذايي خانواده کرد.


از طرفي چون نسل جوان به ظاهر و خوش طعم بودن دمنوش‌ها و به طور کلي موادغذايي اهميت مي دهند، بايد دمنوش ها خوش طعم باشد و ظاهرو رنگ و بوي خوبي داشته باشد؛ نکته مهم تر اين که بايد اطلاعات کافي را درباره خواص دمنوش ها به جوانان بدهيم تا براي مصرف آن رغبت بيشتري پيدا کنند.

چند دمنوش و ترکيب مفيد براي پاکسازي

1-برگ به ليمو
برگ درخت به ليمو، به علت داشتن مواد موثره جزو بهترين داروهاي سم زدا، آرام بخش و تقويت کننده حافظه است، براي اين که دمنوش خوش رنگ شود مي توان کمي چاي ترش هم به آن افزود و همراه کمي عسل روزي ۲بار مصرف کرد.
به ازاي هر ۵گرم به ليمو به ۲ گرم چاي ترش نياز است؛ چون چاي ترش فشار خون را پايين مي آورد، اين دمنوش مناسب سالمندان است و اگر کسي فشارخون پايين دارد مي تواند عسل بيشتري مصرف کند.


۲ - برگ درخت به + چاي سبز+ چوب دارچين
اين دمنوش علاوه بر پاکسازي، آرام بخش است. برگ درخت سيب نشاط آور خوبي است و براي افراد افسرده مفيد است.براي هر نفر ۲ تا ۴ گرم و روزي ۲بار مفيد است.


۳ - دمنوش بادرنجبويه+ کاکوتي = تقويت سيستم ايمني
بادرنجبويه همان گياهي است که ابوعلي سينا در ۷۰درصد نسخه هايش از آن استفاده مي کرد. گفته مي شود که ابوعلي سينا نام اين گياه را بادرنجويه گذاشته است يعني گياهي که بادرنج و غصه را بيرون مي کشد.


4 - سياهدانه و عسل


5 - افزودن جوي دوسر به غذا
با مطالبي که گفته شد به خوبي معلوم مي شود که شناخت طبع و مزاج به ويژه براي خانم هاي خانه دار، نوجوانان و جوانان اهميت به سزايي دارد.به عقيده مهندس نبي معاون آموزشي، پژوهشي اتحاديه گياهان دارويي مشهد؛ وقتي نسل جوان به اين باور برسد که يادگيري موضوعاتي درباره طبع و مزاج و علايم آن، براي داشتن زندگي سالم ضروري است قطعاً اقدام به فراگيري آن مي کنند و روش هاي صحيح سبک زندگي را به کار مي برند. نسل جوان به دليل نداشتن آگاهي لازم، برخورد مناسب و شايسته اي با طب سنتي ندارد، کما اين که بسياري از مسئولان هم به دليل نداشتن اطلاعات کافي، طب سنتي را قبول ندارند.
بنابراين بايد آموزش هاي لازم را ارائه کنيم تا مردم عادت هاي ناسالم خود را کنار بگذارند؛ در غير اين صورت بيماري هاي مزمن از جمله سرطان شيوع بيشتري پيدا مي‌کند. متاسفانه موضوع نگران کننده اي که با آن مواجه هستيم تنوع سرطان‌ها در کشورمان است .امروزه شاهد سرطان هاي نادري مانند سرطان استخوان بيني هستيم.
وي که تجربه همکاري ۱۰ساله با اتحاديه گياهان دارويي را دارد، مي افزايد: اگر خانم ها بدانند تنها با اضافه کردن پودر تخم اسفناج به ادويه غذايي مي توانند ۶۰ تا ۷۰ درصد مانع از کم خوني اعضاي خانواده شان شوند.
يا اگر بدانند که مصرف برنج سفيد، قيمه با گوشت گوساله به همراه ماست باعث غلبه سردي مي شود درحالي که نوجوانان در سن رشد نياز به گرمي و رطوبت کافي دارند، حتماً نگاهشان به نحوه تغذيه و همچنين گياهان دارويي تغيير خواهد کرد.
اين دانش آموخته و محقق در زمينه گياهان دارويي درباره نگراني هايش از آينده اي مي گفت که خيلي دور نيست، از کارهايي که مي توان انجام داد تا از شيوع سرطان پيشگيري کرد اما کسي به آن توجه نمي کند، از لزوم تعامل و همکاري مسئولان به جاي انکار طب سنتي سخن گفت و از مادراني که به دنبال افزايش آگاهي هاي خود نيستند درحالي که هزينه‌هاي هنگفتي را صرف کارهاي نه چندان ضروري مي کنند و از بي محبتي که...
چشمم به مدارک قاب گرفته ديوار افتاد و ياد گفته هايش افتادم که مي گفت من عضو انجمن مخترعان هم هستم که البته اين مدارک و گواهينامه ها تنها چند قابي است که روي ديوار مي‌ماند، نقشي بر ديوار...

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.01511s, 19q