دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت:

افزایش "سواد سلامت"، نخستین گام در توسعه سلامت است

۱۳۹۳/۰۱/۲۹ - ۱۶:۴۹ - کد خبر: 109685
افزایش "سواد سلامت"، نخستین گام در توسعه سلامت است

سلامت نیوز: رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: افزایش آگاهی و توانمند سازی مردم با استفاده از ظرفیت های اطلاع رسانی، نخستین گام در توسعه سلامت است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ دکتر زارع نژاد، ضمن بیان این مطلب افزود: بر اساس ماده 11 سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، افزایش آگاهی، مسؤولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان‌های فرهنگی، آموزشی و رسانه‌ای کشور تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شد.

دکتر زارع نژاد در تعریف سواد سلامت و توانمند سازی جامعه در این خصوص تصریح کرد: توانایی مردم در فهم و درک روشهای سبک زندگی سالم، پیشگیری در ابتلا به بیماری‌ها و همچنین کسب دانش بهداشت فردی و عمومی را سواد سلامت می‌نامند که در صورت توانمندشدن مردم در این حوزه کاهش ابتلا به بیماری‌ها در جامعه را شاهد خواهیم بود. لذا تاکید بر بهره‌گیری از ظرفیت نهادها و رسانه‌ها در انتقال اطلاعات که در سیاست‌های کلی سلامت، تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده است، مسئولیت ما را در مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی دو چندان خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش سواد سلامت مردم می‌تواند، کیفیت مراقبت‌ها و سطح تبعیت افراد از دستورات تیم سلامت را افزایش دهد، رفتارهای افراد برای جست‌و‌جوی خدمت را بهبود بخشد و در نهایت با کاهش بار مراجعات، موجب منطقی‌تر شدن استفاده از منابع و خدمات موجود در نظام سلامت شود.

دکتر زارع نژاد با اشاره به این که برنامه پنجم توسعه توجه ویژه‌ای به ارتقاء سطح سواد سلامت جامعه دارد، افزود: وقتي جامعه از سنتي به جامعه مدرن و اطلاعات محور حركت مي‌كند بايد آموزش‌ و اطلاع رسانی نيز به روز باشد و فرهنگ سازی با هدف ارتقای سواد سلامت جامعه مبتنی بر نیازهای مردم صورت گیرد در همین راستا استفاده از رسانه‌ها جهت آموزش و اطلاع رسانی مناسب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت ادامه داد: «رفتار خودمراقبتي» یعنی آموختن مهارتها و اتخاذ رفتارهایی که نقش تعيين كننده‌اي در ارتقای سلامت جامعه دارند که برای تحقق آن، محيط اجتماعي، متشكل از سيستم سياستگذاري از يك سو و محيط فرهنگي از سوي ديگر مي تواند نقش را ايفا كنند در این میان حوزه سلامت متولي ايجاد شبكه حمايتي برای خودمراقبتی است.

وی با اشاره به این که، بیش از 50 درصد عوامل بروز و شیوع بیماریها در جامعه بستگی به سطح آگاهی و شیوه زندگی مردم دارد، گفت: برخورداری از سواد بهداشتی ضرورتی است که می تواند در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها که منجر به افت کیفیت زندگی می‌شود موثر واقع شود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروزه، سواد سلامتی در یک جامعه به عنوان شاخص مهم برای شناسایی وضعیت کلی سلامت در آن جامعه مورد توجه و ارزیابی صاحبنظران قرار گرفته است و آموزش سلامت با هدف بالا بردن سطح سواد بهداشتی مردم به آنها کمک می‌کند تا در مورد سلامت خود و خانواده و جامعه‌ای که در آن زندگی می کنند قادر باشند تصمیم بگیرند تا رفتارهای بهداشتی را اتخاذ کنند که نتیجه این کار ارتقای سلامت جامعه باشد.

دکتر زارع نژاد در پایان گفت: امروزه با بهره‌گیری از "ظرفیت رسانه‌ها" و "فناوری‌های نوین ارتباطی" و سامانه های آموزش سلامت همگانی، می‌توان در ترویج شیوه زندگی سالم، ‌انتقال اطلاعات کامل و کاربردی درباره مباحث مهم و اولویت‌های پیشگیرانه نظام سلامت اقدام کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.83663s, 20q