نماینده مجلس:

97 درصد آب دریاچه ارومیه خشک شده است

۱۳۹۳/۰۴/۰۳ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 114708
97 درصد آب دریاچه ارومیه خشک شده است

سلامت نیوز: نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: 97 درصد آب دریاچه ارومیه خشک شده و این رقم، زنگ خطر جدی برای مرگ این دریاچه است.

نادر قاضی پور روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بیماری دریاچه ارومیه شدت گرفته است و برای نجات آن به اقدام جدی و فوری نیازمند هستیم.

وی ادامه داد: امروز باید از زمان نهایت استفاده را ببریم و با سرعت تمام و ارائه بهترین راه حل ها از مرگ دریاچه ارومیه جلوگیری کنیم.

وی اظهار کرد: حرکت لاک پشتی مسئولان و مردم ، بی نتیجه بودن راهکارهای ارائه شده همچنین همکاری نکردن سایر استان ها با آذربایجان غربی، بحران دریاچه را مضاعف کرده و هر روز مرگ آن را نزدیکتر می کند.

این نماینده مجلس با انتقاد از عملی نشدن شعارهای مطرح برای نجات دریاچه در گذشته، عدم انتقال آب از حوضه های مورد نظر و مانع تراشی استان های همجوار افزود: با شعار و برگزاری سمینار نمی توان دریاچه را نجات داد، دریاچه ارومیه مانند بیماری است که نبضش کند می زند و غفلت ما پیامدهای شومی را موجب خواهد شد.

وی گفت: با توجه به شتاب بیشتر خشکی دریاچه ارومیه باید با عزم ملی و استفاده از تمام امکانات و کارشناسان بین المللی از نابودی دریاچه جلوگیری کنیم.

قاضی پور افزود: راهکارهای ارائه شده برای نجات دریاچه هنوز جامه عمل نپوشیده ؛ بعضی از این راهکارها قربانی مانع تراشی استان های دیگر شده و برخی نیز درمیان غفلت مسئولان ناپدید شده است.

وی با انتقاد از بی تفاوتی نمایندگان سایر استان ها برای نجات دریاچه و بیان مطالب مغرضانه، افزود: مردم ما باید بدانند دریاچه ارومیه متعلق به همه ملت ایران و حتی کشورهای همجوار است و پیامدهای خشک شدن آن گریبانگیر همه خواهد شد.

خشکی دریاچه ارومیه از 17 سال پیش آغاز شده و اکنون بیش از 90 درصد حجم آبی این دریاچه به نمکزار تبدیل شده است.

احیای دریاچه ارومیه جزو برنامه های اولویت دار دولت یازدهم قرار گرفته به طوری که از روزهای آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید، ستاد نجات دریاچه ارومیه با مسئولیت معاون اول رییس جمهوری تشکیل شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.13524s, 19q